#Успішні люди у звичайних професіях: лікар сурдологічного кабінету

«Люди з раптовою втратою слуху є ургентними пацієнтами, повинні бути терміново госпіталізовані і починати лікування в перші години після зменшення здатності чути», – сурдолог Лада Тарасенко.

Сурдолог

Сурдолог

3 березня у світі відзначали Міжнародний день охорони здоров’я вуха та слуху. А ми у той же день крізь сніги пробиралися до Лади Тарасенко – отоларинголога, лікаря сурдологічного кабінету. Щоб розпитати, що загрожує слуху, чому виникає приглухуватість і як цьому запобігти. Зараз у Полтаві діє чотири сурдологічні кабінети. Іще один є в Кременчуці.

– Сурдологія – частина отоларингології, яка займається порушеннями слуху. Слух – найважливіша функція організму і пов’язані з його порушенням захворювання досить поширені в світі. Близько 15% населення мають такі. Люди у віці 65 років+ часто помічають зниження слуху.

– Основні причини: інфекційні та серцево-судинні захворювання, професійні, тобто робота в шумо-вібраційних умовах, вживання ототоксичних препаратів, вікові зміни і вроджені патології, а також інші. Ототоксичні препарати – це антибіотики стрептоміцинового ряду. Хворі на туберкульоз також вживають ототоксичні препарати. Ці препарати рятують їм життя, але можуть призвести до погіршення слуху. Це не сто відсотків, багато людей пролікувалися – і у них нормальний слух. Також – препарати ерітроміцинового ряду, макроліди, нестероїдні протизапальні препарати; це і банальний аспірин, який теж може призводити до зниження слуху. Звичайно, це не одноразовий прийом. Це при тривалому прийомі, і це записано в інструкціях. Треба просто читати їх і знати про можливі наслідки та як діяти.

– Вірусними захворюваннями, які впливають на слух, є кір, краснуха, скарлатина, грип. Висока температура при них може привести до пошкодження невральних структур. Також можуть бути порушення з боку середнього вуха. Тобто людина захворіла, у неї закладений ніс, порушена вентиляція слухової труби, накопичується рідина в барабанній порожнині, і це теж може призводити до зниження слуху. Але таке зниження часто можна зупинити. Минає нежить, видаляють аденоїди, і слух повертається. Але якщо це тривалий процес, і рідина в вусі привела до тиску на внутрішнє вухо, пошкодилися невральні структури, то таку втрату повернути вже неможливо.

– Саме гучний звук часто призводить до зниження слуху. Особливо у підлітків. Звук на дискотеках і в навушниках часто досягає 100 і більше децибел – як звук літака, що злітає.

– Люди з раптовою втратою слуху є ургентними пацієнтами, повинні бути терміново госпіталізовані і починати лікування в перші години після зменшення здатності чути. Якщо людина відчула навіть якийсь дискомфорт у вусі – це вже показання для обстеження. Це інформація і для пацієнтів, і для лікарів. Пацієнт же не обов’язково звернеться до отоларинголога. Це може бути і сімейний лікар, і терапевт, педіатр, невропатолог, кардіолог. Людина може просто скаржитися, що у неї шумить у вусі – ці фахівці повинні відправити її на обстеження слуху.

– Це є основною проблемою: люди дуже пізно звертаються, а ефективність лікування напряму залежить від часу звернення пацієнта. Тому що в 70% випадків мова йде про сенсо-невральну приглухуватість, а саме вона повинна лікуватися протягом першої доби і навіть кількох годин. Якщо людина звертається через 5 днів, то вдається відновити до 10% тільки. А якщо через місяць, то захворювання стає хронічним і допомогти таким пацієнтам вже неможливо.

– Якщо це зниження слуху в результаті вірусного захворювання, то це антибактеріальна терапія, протизапальна, і слух майже завжди повертається. Якщо це сенсо-невральна приглухуватість, то тут вже призначаються судинні препарати, які покращують кровопостачання головного мозку. До слухового нерву кров надходить всього однією судиною, тому досягти повного ефекту дуже складно. Тож у невеликих дозах призначаються різні препарати, бо який препарат буде допомагати в поверненні слуху, сказати заздалегідь не можна.

– У нашому кабінеті проводиться обстеження слуху, яке складається з аудіметричного обстеження і імпедансометрії. Аудіметричне обстеження – це обстеження, при якому визначається ступінь порушення слуху, а головне, чи є ураження слухового нерва. Недоліком цього обстеження є те, що воно досить трудомістке і суб’єктивне. Необхідно, щоб людина самостійно повідомляла, коли починає надходити звук. Тому таке дослідження складно проводити дітям до трьох років, з якими іноді поблемно знайти контакт. Якщо раптом є якісь підозри на порушення слуху, такі дітки направляються в Київський лор-інститут для проведення комп’ютерної аудіметрії.

– Об’єктивне дослідження – іпедансометрія. Прилад визначає порушення середнього вуха: рухливість барабанної перетинки, рух слухових кісточок і т.д. А найголовніше, дослідження можна проводити навіть найменшим пацієнтам і триває воно буквально кілька секунд.

Лада Тарасенко

Лада Тарасенко

– Найскладніше проводити обстеження дітям, і самі батьки повинні звернути увагу: як дитина реагує на те, що його звуть, з якою гучністю дивиться мультфільми. Буває, батьки кажуть: «Так дитина ж чує». Але «шепітна» мова в нормі – це 20-25 метрів, і перевірити це в домашніх умовах практично неможливо. Перевірити шепітну мову – це не стояти на відстані двох метрів, а посадити дитя в кутку кімнати, відійти в інший – на 5-6 м, відвернутися, щоб збільшити відстань удвічі, і пошепки звернутися. Тоді можна визначити, яка втрата слуху у дитини.

– До трьох років у дитини формується мова. Вродженої алалії – відсутності мови – не буває. Вона виникає саме через брак слуха. Таку дитину треба протезувати якомога швидше. Бажано до 6 місяців, щоб почала отримувати інформацію в головний мозок і згодом – говорити.

– Якщо це вже дитина з розвинутою мовою або доросла людина, то бажано слухопротезувати таку людину протягом 2-6 місяців. Якщо тягти, то у дитини буде порушуватися мова. У дорослого мова не буде порушуватися, але поступово він перестане розбирати вимову інших. Відбувається так звана сенсорна депривація, порушується пластичність мозку.

– Слух – це єдина функція, яка призводить до затримки розумового розвитку у дітей. Тому потрібно швидше або протезувати, або ставити кохлеарні імпланти. Імплантація проводиться тим дітям або дорослим, яким практично неможливо одягнути слуховий апарат або це повна глухота на обидва вуха.

– Існує п’ять ступенів приглухуватості. Найменша втрата слуху – до 45 дБ, при якій слуховий апарат вже показаний, але частіше його надягають люди слухомовних професій і діти. Дітям взагалі апарат треба надягати при втраті слуху 25-30 дБ, щоб навчилися правильно вимовляти букви і отримували повну інформацію. Глухота – це вже п’ята ступінь приглухуватості, або четверта ступінь, яка з нею межує – це втрата слуху 80-90 дБ. Людина при цьому чує крик у вушну раковину або максимум півметра розмовної мови. Шепітна мова відсутня.

Сурдолог

Сурдолог

– Якщо раніше можна було запропонувати тільки аналогові слухові апарати, з лінійною обробкою звуку, тобто звук посилювався однаково. Однаково посилюється і навколишній шум, і люди жалілись і на дискомфорт, і на сторонній шум в таких апаратах. Але зараз медицина не стоїть на місці, і зараз люди вважають за краще мати цифрові слухові апарати. Аудіограма заноситься в комп’ютер і він налаштовує апарат вже під даного пацієнта індивідуально.

– У кожної людини індивідуальне сприйняття звуку. Іноді ціна – не показник для слухового апарата. Чомусь людині з такою аудіограмою підходить саме цей слуховий апарат, хоча в іншого буде така ж аудіогамма, але йому підійде зовсім інший апарат. Це суто індвідуально. Поміряти 2-3 слухові апарати займає близько години.

– Слухові апарати є внутрішньоканальні, завушні, внутрішньовушні. Найпоширеніші – завушні, вони охоплюють весь діапазон слуху, вони більш надійні.

– Є слухові апарати внутрішньоканальні, це вже виготовляється безпосередньо зліпок в вухо. Вони приховані в слуховому проході людини. Звичайно, вони менш помітні, але мають свої особливості. По-перше, вони дуже маленькі, тому там маленька ємність батарейки, її ненадовго вистачає. По-друге, догляд більш дорогий і трудомісткий. Але зате цей слуховий апарат зручний. І якщо раніше такі апарати використовувалися тільки на невелику втрату слуху, то зараз є дуже потужні, і аж до глухоти можна надіти слуховий апарат внутрішньоканальний.

– Чому така різниця в ціні? Чим дорожче слуховий апарат, тим краще розбірливість, краще функція шумозаглушення, більше звуків сприймає. Слуховий апарат – це не розкіш, а необхідність, щоб повноцінно спілкуватися з людьми.

(Інфографіка – Тетяна Домненко, відео – Сергій Чорномаз)

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: