У Полтавській міськраді черговий скандал через обмеження продажу алкоголю

У Полтавській міськраді відбулись громадські слухання щодо запровадження обмеження продажу алкоголю у нічний час.

У Полтавській міськраді черговий скандал через обмеження продажу алкоголю

Процедурно громадські слухання є заключним етапом обговорення проекту.

Можливість часового обмеження продажу алкоголю обговорюють дуже давно, тож для вирішення настільки резонансного питання до міської ради завітали десятки мешканців міста, підприємці та активісти з обох сторін. На боці підприємців були деякі місцеві мешканці, які принесли з собою плакати з вимогами не чіпати підприємців. Натомість з іншого боку були мешканці кількох будинків у центрі, які щоночі страждають від галасу п’яних компаній та гармидеру, які залишають по собі останні.

На початку засідання слово взяла голова комісії Тетяна Юрченко, яка навела статистику щодо запровадження аналогічних рішень у інших містах України. Так, за її даними, наразі 17 обласних центрів України вже прийняли таке рішення, а у Вінниці, Одесі, Чернівцях тривають процеси обговорення.

— У Полтавській області рішення про заборону прийняли у Кременчуці, Горішніх Плавнях, Миргороді, Хоролі, Кобеляках, — зазначила Юрченко.

Проте з боку підприємців одразу ж були озвучені сумніви щодо результативності таких заходів. Екс-голова Ради підприємців Полтави Євгеній Дикань заявив, що таке рішення лише спричинить процес тінізації продажу алкогольних товарів та знизить доходи міського бюджету через втрати частини податків від підприємців.

Зазначимо, Диканю належать готельний комплекс «VIP клуб «Статус» та кафе «Диканька».

— Ця ідея для Полтави не нова. Багато активістів займалися цією проблемою до 2018-го року, намагаючись підняти це питання на рівні міської ради, але були певні несприятливі чинники. Тим більше, у 2018-му було змінено законодавство, де чітко ВР дала конкретні повноваження органам місцевого самоврядування приймати рішення. Відповідні рішення оскаржувались у судах за відсутності регуляторної процедури, але знову ж таки, міста-першопрохідці, які йшли правовим шляхом після прийняття змін до законодавства проходили регуляторну процедуру і запускали заново дію цього рішення, — повідомив Едуард Волков.

Він зазначив, що регуляторна процедура передбачає певні етапи, вказані у чинному проекті рішення. На його думку, влада міста провела навіть більше етапів обговорення, ніж цього потребує закон, аби дійти до згоди по певним суперечливим питанням. Волков зазначив, що наразі до проекту чи регуляторного акту не було внесено жодних пропозицій, відповідно проект рішення є незмінним, окрім правки щодо заборони продажу алкоголю «на виніс» у закладах ресторанного бізнесу. Тобто регуляторний акт передбачає обмеження для підприємців продажу алкоголю з 22 до 8 годин. Рішення не стосується закладів ресторанного бізнесу та харчування.

На підтримку регуляторного акту виступила радниця в. о. міністра охорони здоров’я України Уляни Супрун Вікторія Лоза.

— ВООЗ має має чіткий план дій щодо скорочення вживання алкоголю. Потрібно скорочувати споживання алкоголю у країнах, містах і т. д. Що дає обмеження продажу алкоголю у нічний час? Це скоротить рівень чисельності ДТП, насилля та інших правопорушень у стані алкогольного сп’яніння, зменшить споживання алкоголю в цілому, бо чи не найбільша кількість алкоголю продається уночі, — заявила Вікторія Лоза.

Мешканці, які виступають проти заборони, висловили думку, що влада не має права обмежувати права громадян, у тому числі і щодо купівлі алкоголю.

— Пити чи не пити — особиста справа кожного. Пити о 8 ранку чи о 10 вечора, кожен вирішує для себе самостійно. Але кожного ранку я читаю довідки з інформацією про надзвичайні ситуації, які сталися у місті. Ледь не щоденно там повідомлення про аварію в алкогольному сп’янінні, пограбування, бійки і навіть нанесення ножових поранень. І майже всі ці дії — в стані алкогольного сп’яніння, — прокоментував секретар міськради Олександр Шамота.

Мешканці кількох будинків у центрі виступили за трибуною та розповіли про щоденні проблеми через п’яні компанії під вікнами будинків. Так мешканці багатоповерхівок по вул. Котляревського поскаржились на гучну музику, сміття біля будинків щоранку та навіть постійні ДТП, які провокують п’яні водії, що влаштовують перегони від перехрестя Котляревського та Шухевича.

Також на підтримку цього рішення став представник ГО «Потон Полтава» Володимир Арабаджі, який запропонував залучити активістів до контролю дотримання обмежень з боку підприємців. Щоправда, він також запропонував владі «фінансово мотивувати ГО боротись із «наливайками». Він розповів про те, як тиждень тому активісти та правоохоронці вилучили нелегальний алкоголь з магазину «Продукти», що на зупинці «Фурманова».

Депутат від «Батьківщини» Дмитро Петров звинуватив активістів у підпалі сусіднього від магазину кіоску.

Їм опонував Евген Дикань, який цього разу вийшов до сцени, а не вигукував, перебиваючи інших.

— Я не буду розповідати про те, скільки підприємці сплачують податків, скільки це робочих місць — про це я вже розповідав багато разів. Я хочу запитати у всіх, особливо членів комісії та поліції, якщо це рішення буде прийнято, то всі таксисти будуть мати у багажнику алкоголь, буде здійснюватися продаж алкоголю через інтернет, будуть продавати бабусі чи ще хтось, як ви будете з цим боротись? — заявив Дикань.

Також він висловив думку, що обмеження продажу алкоголю збільшить рівень споживання наркотичних речовин. Проти обмеження продажу алкоголю виступив журналіст видання «Газета по-українськи» та член ВО «Свобода» Вадим Патик.

Сторони ще певний час сперечались, після чого, поглядаючи на годинник, противники обмеження синхронно покинули приміщення сесійної зали. Слідом за ними зникли й прибічники регуляторного акту. У залі залишились поодинокі члени комісії та деякі депутати. Тетяна Юрченко оголосила про завершення слухань, після чого його результати винесуть на засідання депкомісії.

— Після затвердження депкомісією висновки надалі буде передано до Державної регуляторної служби України у Києві. Відповідно вона ухвалить рішення та поверне його нам на депкомісію, яка рекомендує чи не рекомендує винести питання на сесію. Де депутати приймуть остаточне рішення, — прокоментували результати слухання Тетяна Юрченко.

Вона зазначила, що на проведення процедури знадобиться ще близько місяця, тож на наступну сесію депутати навряд винесуть це питання. Ймовірно, що все вирішать на сесії у липні.

Сам же автор проекту Едуард Волков позитивно оцінює результати слухань та має сподівання, що відповідне рішення буде прийнято.

— Цей проект рішення розповсюджується на всіх об’єктів господарювання. Це як великі мережеві магазини, як «АТБ» та «Маркетопт» тощо, так і на тимчасові споруди — кіоски, МАФи. Сподіваюсь на консолідацію з боку депутатського корпусу.

Він також зазначив, що наразі лише 29 підприємців мають офіційні дозволи та погодження на продаж алкоголю у нічний час. Ще однією проблемою є лобіювання інтересів окремих підприємців. Тож для прийняття остаточного рішення необхідно дочекатись висновків Державної регуляторної служби.

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

А чого це таксисти повинні будуть продавати алкоголь. Це вже такі крайнощі, ні до чого.

2019-06-04
Оксана
Відповіcти
0

Від того, що заборонять продаж в магазинах на точках нічого не поміняється і того будуть ще й травиться. За шо ми боремося.

2019-06-04
Валя
Відповіcти
0

Ну так як немає мізків, то хай травляться. Місто буде чистішим

2019-06-05
0

Останні новини:

Читайте також: