“Стисло про…”: якими мають бути нові виборчі правила

1

Навіщо відміняти мажоритарку і чому українцям вкрай необхідні вибори за відкритими партійними списками – про це у студії “Трибуни” говорили з Олегом Рибачуком, головою ГО “Центр UA”. Говорили не вперше. У чому актуальність теми – знову і знову – у нашому інтерв’ю.

"Стисло про...": якими мають бути нові виборчі правила

“Стисло про…”: якими мають бути нові виборчі правила

– Українці хотіли б голосувати за партії, бо розуміють, що мажоритарка – це як з козла молока, тобто, немає, з кого спитати. А також хотіли б голосувати за депутатів у партіях, яких знають. Тобто, у виборчих бюлетенях ось – номер партії, за яку голосуємо. А ось – один, два, три, десять – депутати від цієї партії, і можна вибрати з них того, хто потрібен. Півроку питання було в одному: як ці розмови про виборчу систему за відкритими списками перенести з кафе, таксі, кухонь, опенспейсів у парламент. Бо у парламенті на той момент вже лежали кілька варіантів нових законів про вибори, але треба було навчитися нам депутатів штурхати. Цим ми й займалися, коли 17 жовтня 2017 року вийшли на велику акцію до Верховної Ради з вимогою змінити виборчі правила. І хоч до того у  цьому питанні була тиша, тут сталося диво: на погоджувальній раді нас підтримали депутати з 4 фракцій, а потім навіть проголосували у першому читанні. Щоправда, мали б підтримати закон про вибори, так званий “законопроект Чумака”, а проголосували одразу за виборчий кодекс, але поза тим. Але з тих пір наша Верховна Рада знову впала в ступор. Депутати накидали більше 4,5 тисяч поправок. частина з них – досить толкові. Робоча група якось дуже кволо розглядає їх, і ми відчуваєм, що “штурхати” треба знову.

– Зараз ми багато говоримо про це в ефірах, бо люди повинні розуміти. Більше того, вже скільки років минуло з Революції гідності, а ми досі живемо за законами Януковича. Закон про вибори, закон про референдум – все з часів Януковича. Для мене це нонсенс. нас переконували, зо виборців це не цікавить. Але ми провели соцопитування по всій Україні, яке показало, що 40% українців вже хочуть обирати за новими правилами. І голоси в парламенті є. Зараз така нахабна спроба “продинамити”. Основне гальмо у цьому процесі сьогодні – Президент.

– 15 травня по всій Україні, і в Полтаві це теж буде, проведемо національну акцію, масові мітинги у різних містах, про прийняття нового виборчого закону. Там вже ми не будемо різні теми в одне змішувати, про антикорупційний суд і таке. Тільки виборче законодавство. А 17 травня ми збираємо людей на великий мітинг у Києві. Вирішили розвести по різних днях, щоб не розпорошувати сили. Щоб люди і на містах, місцевій владі могли сказати про свої інтереси, і в столиці, принаймні, і, хто зможе доїхати. Ну, полтавці такі, нарвані, можуть до  Києва добратися.

– Зараз технологія така: ми робимо мажоритарників. Вони стають очільниками виборчих штабів Президента на місцях. Мова йде також про таких мерів, як Кернес, Труханов, Філатов. І вони заводять Президента на другий термін. Роблять йому правильний  результат.

– У суспільстві запит на справедливість збільшується. І агресивність теж збільшується. І колись це спалахне. Ми хочемо, щоб за рік до виборів нові правила були ухвалені. У нас ще є час до літніх канікул, бо ми зараз найбільше апелюємо до ради. Особливо до Президентської фракції – БПП. Думаю, ми будемо пікетувати головний офіс БПП у києві і вимагати від них підтримки Президента. Бо він же готовий, на словах, підписати цей кодекс. Отже, підтримайте його у цьому важливому рішенні.

–  У стосунках України та зарубіжних партнерів – США, Європи – є кілька важливих пріоритетів. Перше – Антикорупційний суд. Причина зрозуміла: без цього будь-яка фінансова допомога втрачає сенс. Бо гроші розкрадаються, безкарність гарантована, причому основні крадії – політична верхівка України. Другий пріоритет – реформа Служби безпеки України. Наші контррозвідники займаються “кришуванням” контрабанди на лінії фронту, “чмирять” бізнес… А від довіри між спецслужбами залежить європейська інтеграція. Тому реформування СБУ таке важливе. Але Президент лише декларує – два роки вже лежить законопроект, нічого не робиться. І третє – це нові виборчі закони.

– Можна назвати політичні сили, які однозначно підтримують виборчі зміни. Почнемо з “Батьківщини”. Якщо раніше у неї був свій варіант бачення відкритих списків, які насправді були закритими, то зараз вони все ж підтримують загальноприйнятний варіант. “Самопоміч” завжди у цьому питанні була активна та давала найбільше голосів. Далі – “Свобода”, “Демальянс”, партія Анатолія Гриценка, “Сила людей”. Радикали – як де, на місцях це виглядає по-різному. Хоча реформа найбільше цікава саме партійцям на місцях. Бо вона сприяє внутрішньопартійній конкуренції, тому, щоб партії розбудовувалися, розвивалися, у свої ряди запрошували кращих.

(повну версію інтерв’ю можна переглянути у відео від Івана Підгайного)

Обкладинка – Тетяна Домненко

20 жовтня 2018
19 жовтня 2018