Лікар на зв’язку: як працює телемедицина і навіщо вона потрібна в Україні

Що робити, якщо вам знадобилася медична допомога, а ви знаходитеся за межами міста? Діставатися лікаря, чекати його у черзі, контактуючи з іншими хворими? Це минуле століття. В Україні впроваджують телемедицину, яка дозволяє отримувати консультацію по серцево-судинним, дерматологічним і багатьом видам захворювань не виходячи з дому. В чому суть телемедицини, і чи буде вона ефективною?

Що таке телемедицина

Система телемедицини широко використовується в усьому світі. Частіше за все — у кардіології, УЗД, мамології і хірургії. Система надає можливість отримати консультацію лікаря онлайн за допомогою відео- й аудіозв’язку. Кажучи просто, телемедицина — це надання або використання послуг охорони здоров’я без обмеження у відстані.

Припустимо, ви поїхали у відпустку, де відчули ознаки застуди. Здавалося б, симптоми не гострі, але все одно неприємно. Зв’язавшись з лікарем дистанційно ви дізнаєтеся, які заходи необхідно вжити. В залежності від вашого стану лікар порекомендує варіанти самостійного лікування або направить на очний прийом у клініку.

Поки в рамках телемедицини лікарі не можуть ставити остаточний діагноз або виписувати ліки, але новий сервіс допомагає впоратися з тривогою і є чудовим помічником для тих, хто піклується про своє здоров’я.

Переваги телемедицини

  • Якість та швидкість при постановці діагнозу. Лікар у будь-який момент може отримати консультацію колег і пришвидшити процес обрання необхідного лікування.
  • Відстань. Це реально зменшить кількість часу на вимушені поїздки до районних і обласних лікарень та перебування в чергах.
  • Безперервна освіта лікарів. Постійний потік інформації, доступ до клінічних випадків, можливість консультуватися з колегами, брати участь у дистанційній діагностиці і терапії разом з досвідченими колегами.
  • Використання найкращих лікарських практик. Це можливість спілкуватися з колегами звідусіль, ділитися висновками, рекомендаціями.

З терміном «телемедицина» одразу асоціюється комп’ютер, комп’ютеризовані медичні пристрої, безліч дорогих приладів. І тут виникає питання: чи може це дозволити собі Україна? Насправді, для функціонування телемедицини потрібен лише комп’ютер, доступ до інтернету і мінімальна кількість приладів: термометр, тонометр тощо. Набагато важливіше, як буде організована система, а також бажання розвивати телемедицину на місцях (ОТГ, сільські ради).

Досвід інших країн

Як це працює у США? Достатньо зареєструватися на сайті: заповнити форму, обрати лікаря і заплатити за консультацію. Далі — зв’язатися із спеціалістом. Допомогу нададуть, якщо у вас алергія, респіраторні захворювання або проблеми з травленням. Лікар випише рецепт, який надішле до аптеки.

Норвегія — країна, у якій вже давно постало питання надання медичної допомоги людям, які живуть у віддаленій місцевості. У 1993 році рішення знайшли. У країні почався процес впровадження технологій телемедицини. Йшли двома напрямами — консультації «лікар-лікар» і «лікар-пацієнт». У першому випадку, лікарі консультували колег, у другому — лікарі надавали допомогу пацієнтам напряму.

У європейських країнах телемедицина — поняття вже знайоме і звичне. Крім Норвегії успішні проєкти є у Данії, Німеччині, Фінляндії, Франції, Італії та Естонії. У багатьох країнах телемедицина працює і в комерційному секторі. Яскравий приклад — наш сусід Польша: 8 з 10 звернень пацієнтів медики можуть обробити онлайн.

Успішним вважається також проєкт у Канаді. У березні минулого року представники канадської мережі Ontario Telemedicine Network приїздили до України ділитися досвідом. У їх мережі працюють 262 співробітники. Лікарі спілкуються з пацієнтами за допомогою відеодзвінків. У 2017 році вони провели 747 000 онлайн-консультацій. Завдяки телемедицині провінція Онтаріо змогла заощадити 67 млн канадських доларів.

В Україні все трохи інакше

В першу чергу, телемедицину впроваджують не для того, щоб громадяни могли сидіти вдома і спілкуватися з лікарями в режимі онлайн. Вона потрібна для жителів сіл, яким доводиться спеціально їздити за допомогою у сусідні міста. Сенс змін у тому, що послуги надаватимуть пацієнту по місцю його проживання.

За допомогою телемедицини планують здійснювати ранню діагностику і втричі зменшити смертність від серцево-судинних захворювань. Зараз щороку інфаркт переживають 45 тисяч людей, і 15 тисяч — жителі сіл. Українці також зможуть отримувати консультацію з питань цукрового діабету, бронхіальної астми і дерматологічних захворювань.

Якщо у лікарів виникнуть додаткові питання, вони порадяться зі своїми колегами за допомогою аудіозв’язку. Фельдшери відправлять спеціалізованим лікарям результати аналізів інтернетом, а ті, у свою чергу, встановлять діагноз. Медики вже зараз консультують один одного для більш точного встановлення діагнозу через месенджери, надсилають фото, якщо, наприклад, мова йде про дерматит.

Таким чином, пацієнту не доведеться особисто навідувати конкретного вузькопрофільного спеціаліста. Діагноз можна буде отримати швидше, і не доведеться затягувати з лікуванням. Лікарі будуть доступні цілодобово.

У чому зручність

Головна мета телемедицини — передача інформації, а не пересування людей. Пацієнту не треба нікуди ходити, очікувати прийому, стояти у черзі, контактувати з іншими хворими – він може отримати консультацію вдома у зручний для нього час. Лікарю, у свою чергу, теж зручно — до пацієнта не треба їхати. А отже, за той самий робочий час можна прийняти більше пацієнтів.

Досвід інших країн показує, що ефективно працює телемедицина якщо між пацієнтом і лікарем більша відстань, для подолання якого потрібна значна кількість часу. Телемедицина знімає цю відстань і навіть кордони. Для цього потрібен лише доступ до інтернету.

За допомогою телемедицини можна скоротити кількість походів до лікаря. Наприклад, перший прийом у сімейного лікаря можна провести онлайн: він збере симптоматику, відправить на аналізи і додаткове обстеження і вже на другий прийом можна прийти особисто. Або навпаки. Пацієнт приходить на перший прийом, лікар його оглядає, відправляє на аналізи і вже з результатами пацієнт виходить в онлайн на зв’язок, де отримує схему лікування і рецепт. До речі, українські медики кажуть, що близько 70% консультацій з лікарем — це повторні консультації. 90% повторних консультацій можна провести у віддаленому режимі.

Полтавщина у ході впровадження телемедицини

На Полтавщині частково впроваджуються елементи телемедицини, розробляються підходи до телемедичних технологій, та впроваджуються у роботу у тестовому режимі. Забезпечення доступності медичних послуг – основний критерій для створення потужної мережі закладів. Відстань до амбулаторії не має перевищувати 7 км по дорогам із твердим покриттям, а кількість пацієнтів на одного лікаря — 1,5 тис. осіб.

На сьогодні значно зріс рівень комп’ютеризації у сільській місцевості. У 5 областях (Кіровоградській, Харківській, Вінницькій, Дніпропетровській, Полтавській) розпочалося пілотування впровадження телемедицини у сільських амбулаторіях. Кінцева мета — доступ до найкращих обласних спеціалістів для мешканців сільської місцевості без витрачання часу на поїздки в область.

Визначені напрямки, за якими консультуватимуться перша і друга ланки: кардіологія, ендокринологія, пульмонологія, дерматологія. Тобто сімейний лікар стане диспетчером, який визначає, куди направити пацієнта, він напряму спілкуватиметься із обласними спеціалістами, а за потреби, з фахівцями інших регіонів.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: