Кір вже близько: епідемія може початися на Полтавщині у будь-який момент

Перебої з вакцинами в дитячих поліклініках призвели до того, що від кору на Полтавщині щеплено біля 40% малюків однорічного віку і біля 7% семирічок. Тим часом у сусідній Румунії вирує епідемія кору. Наразі там уже зафіксовано півтора десятки летальних випадків від цієї інфекції (переважно серед дітей до року). Тож, якщо кір таки потрапить на територію нашої області, епідемія обіцяє бути масштабною і досить складною, переконаний Андрій Байбарза, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень обласної санітарно-епідеміологічної станції.

Півторарічному онукові епідеміолога Андрія Байбарзи щеплення від кору зробили зовсім недавно. Хоча за графіком мали б ще півроку тому. Байбарза каже: із задоволенням вакцинували б дитину раніше, однак вакцин в наявності не було. Він переконаний: кір із сусідньої Румунії може дістатися Полтавщини у будь-який момент. А епідемія, якщо вона розпочнеться, матиме всеохопний характер і досить складний перебіг. Адже рівень імунізації в Україні наразі – один з найнижчих у світі.

– Не можна сказати точно, що кір добереться до нас через тиждень чи через місяць. У наш час, коли люди вільно пересуваються через кордони, коли є інтенсивний автомобільний, залізничний рух, авіасполучення, це дійсно може статися в будь-який момент. Румунію ж не закрили на карантин? А треба розуміти, що кір передається повітряно-крапельним шляхом і є дуже заразною хворобою. Кожен хворий заразить іще приблизно 17 осіб, – говорить фахівець.

Кір

Кір

Запобігти зараженню важко: найбільш заразною людина є в інкубаційний період, хоча жодних видимих проявів захворювання у цей момент ще немає. У той же час, ліків від кору не існує. Лікування – симптоматичне: збивати високу (до 40-42 градусів) температуру, багато пити, дотримуватися постільного режиму. Небезпечний кір своїми ускладненнями. Одне з таких – енцефаліт, тобто запалення оболонок головного мозку. Часто призводить до інвалідності або смерті, нагадує епідеміолог.

– Крім того, під час хвороби повністю падає імунітет. Тому людина може померти від супутньої хвороби. У країнах Середньої Азії, де рівень імунізації раніше теж був невисоким, а до санітарії ставилися без уваги, діти, захворівши на кір, нерідко вмирали від кишкових інфекцій, підхоплених паралельно. Імунітету майже немає, тож організм був зовсім не здатен протистояти їм, – каже Андрій Байбарза.

Для прикладу розказує про Фареллові острови. Тамтешні мешканці кору не знали. Та коли до островів дісталися мореплавці і привезли цю екзотичну хворобу, то рівень смертності серед аборигенів від неї був, як від легеневої форми чуми – за 90%.

Кір

Кір

Чому у Румунії наразі такий високий відсоток смертей від кору, особливо серед малечі, епідеміолог не знає. Проте наголошує – в Україні ситуація навряд чи буде простішою.

– Наразі у нас вакциновано лише 40% однорічних малюків та 7% семирічних дітей. Також є багато дітей від 2 років до 7 та від 7 років і старше, які не були вакциновані у попередні роки,через відсутність вакцин. Коли йдеться про забезпечення вакцинами на 2017 рік, ніхто про них не згадує. А кількість вакцин потрібно розраховувати і на них. Тільки тоді можна сподіватися на покращення епідеміологічної ситуації, – наголошує Байбарза.

Щеплення як гарантія

Андрій Байбарза вважає, що єдиним ефективним способом не хворіти на кір є вакцинація.

– До 60-років ХХ ст., коли в Україні почали робити щеплення від кору, на Полтавщині щороку хворіли біля 15 000 осіб. Після введення імунізації – одноразове щеплення у 12 місяців – рівень захворюваності знизився у 10 разів. Тоді ще провели масову вакцинацію всіх дітей віком до 10 років. З часом з’ясувалося, що одного щеплення для вироблення надійного імунітету не достатньо. Тому у 80-х роках запровадили обов’язкову ревакцинацію – у 6-7 років, перед школою. І вже тоді рівень захворюваності на кір знизився до рідкісних, поодиноких випадків, – каже Байбарза.

Власне, у лікарів навіть з’явилися сподівання, що кір вдасться перемогти зовсім – як свого часу віспу. Зокрема, таку мету ставили перед собою медики Старої Європи. Однак насправді елімінації кору (нерозповсюдження) вдалося досягти лише в деяких регіонах. А все тому, що, за фактом, необхідного рівня імунізації – 95% – все ще не досягнуто.

– В Україні кір також не подолали остаточно. Мали такий шанс у 2008, коли планували провести, окрім планових щеплень, масову вакцинацію підлітків та молоді до 30 років. Подібне робили у кількох європейських країнах і мали прекрасні тривалі результати. Але в Україні під час кампанії з імунізації помер підліток. І хоч пізніше було встановлено, що до щеплення ця смерть не має жодного відношення, масову паніку зупинити не вдалося – усю закуплену вакцину було знищено, – пригадує Байбарза.

У 2016 на кір в Україні захворіло вже більше сотні осіб. Здебільшого в західних регіонах України, але вже зафіксовано окремі випадки у Кіровоградській та Дніпропетровській областях. Епідеміолог переконаний, що, окрім дітей, на кір в Україні масово хворітиме молодь 20-29 років.

Кір

Кір

– Чому хворіють немовлята віком до одного року? Тому що вони не захищені масовим імунітетом. Хвороба дітей – це, у першу чергу, хвороба дорослих, – констатує фахівець.

Найкраща ситуація з кором нині у Сполучених Штатах Америки. Тамтешні медики завдяки широкій інформаційній кампанії таки досягли 95% імунізації, тому кір серед населення не розповсюджується. Наразі всі випадки захворювання на кір у США – лише завізні. Щодо них вчасно вживаються карантинні заходи. Лікарів, а також людей, які їдуть працювати у країни з менш сприятливою епідеміологічною ситуацією, щеплять додатково.

Запитання щодо ефективності

– Чому у зоні ризику ви назвали молодь 20-29 років? Більшість з них мають бути щепленими. Чи означає це, що вакцинація проти кору не працює, як стверджують її противники? Або що для тривалого ефекту потрібно не два, а значно більше щеплень, приміром, кожні 10 років, як від дифтерії?

– Вакцина проти кору однозначно потрібна. Так, дійсно, виявилося, що двох щеплень на все життя може бути недостатньо. Навіть «живою» вакциною. Але я не думаю, що потрібно вводити у графік іще одну ревакцинацію. Досвід США показує: достатньо забезпечити 95% імунізації населення – і кір не буде поширюватися. Краще іти цим шляхом.

– Є думка, що, попри все, кожні 5 років відбувається новий спалах захворюваності на кір.

– Це правдиво лише для тих країн, де ця інфекція недостатньо керована. Знову ж таки, у США жодних 5-річних спалахів не відбувається.

– Що робити батькам, аби дитина не захворіла?

– Тим, хто вакцинувався за графіком, немає чого боятися. Всім іншим раджу не зволікати. Звернутися у дитячу поліклініку і наполягати, щоб дитині зробили щеплення. Це спрацює.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: