Що необхідно знати про грип

Щорічно людей з низьким імунітетом долає вірус грипу. Він схильний до частих мутацій і це означає, що кожні 10-20 років епідеміологічна ситуація дещо змінюється. Однак, не дивлячись на видозмінюваність вірусу грипу, симптоматика захворювання зберігається. Саме тому в очікуванні сезону 2016-2017 кожен повинен знати постійні симптоми грипу. Це буде сприяти як своєчасному встановленню вірного діагнозу, так і призначенню адекватного ефективного лікування. Взагалі це може врятувати життя. Саме тому Департамент охорони здоров’я у Полтавській області розповідає, що ж необхідно знати про грип.

Що необхідно знати про грип

Медицина

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у епідемічному сезоні 2016-2017 рр. на території України можуть циркулювати декілька штамів грипу: A/California/7/2009(Н1N1) – він відомий, як свинячий грип, його ще називають пандемічним, циркулює фактично вже декілька років в Україні; A/Hong Kong/4801/2014/(H3N2) таB/Brisbane/60/2008.

Але не виключена поява циркуляції інших видів грипу та аденовірусів, риновірусів, парагрипу тощо. Саме тому кожен повинен розуміти, що для постановки кінцевого діагнозу вирішальну роль відіграють вірусологічні методи обстеження.

При цьому щоб запідозрити діагноз сезонного грипу важливо звернути увагу на наявність наступних ознак:

 • гострий початок із лихоманкою 38,5-40°С (іноді можлива субфебрильна або нормальна температура тіла у осіб похилого віку);
 • виражені симптоми порушення загального стану, що розвиваються протягом першої доби (головний біль, біль у м’язах, суглобах та очних яблуках, в’ялість, адинамія, блювання);
 • можливий геморагічний синдром: носові та інші кровотечі, петехіальний висип на обличчі, шиї і верхній частині тулуба;
 • помірні ознаки ринофарингіту (закладеність носа, невеликі серозні виділення з носа, першіння і біль у горлі, почервоніння задньої стінки глотки, м’якого піднебіння з ін’єкцією судин і крововиливами на його слизовій оболонці);
 • ін’єкція судин очей;
 • ознаки трахеїту (сухий кашель з печією та болем за грудиною).
44102-O42RHM

фото: freepic.com

Також важливо пам’ятати про можливі ускладнення сезонного грипу. Внаслідок цього захворювання можуть виникати:

 • Респіраторні ускладнення: гострий бронхіт; вторинна бактеріальна пневмонія; первинна вірусна пневмонія; загострення бронхіальної астми; загострення хронічних захворювань дихальної системи; абсцес легень; емпієма легень; синусит.
 • Нереспіраторні ускладнення: фебрильні судоми; запалення середнього вуха; сепсис; міозит; міокардит; синдром Рея; енцефаліти; мієліт; синдром Гійена-Баре.

Оскільки в сезоні 2016-2017 очкується циркуляція саме вірусу грипу А/H1N1/Каліфорнія/2009, то кожен повинен бути інформований про особливості клінічної картини інфекції цим вірусом.

Зверніть увагу, що для грипу даного типу характерними будуть:

 • інкубаційний період (розвиток хвороби) від 1 до 7 днів;
 • раптове підвищення температури тіла більше 38°С (інколи захворювання може протікати без значного підвищення температури тіла);
 • головний біль, суглобні та м’язові болі;
 • дискомфорт у горлі – фарингіт, рідше нежить;
 • кашель, утруднене дихання;
 • блювання, діарея.

Gradusnik

Отже, даний тип вірусу характеризується всіма перерахованими симптомами захворювання, що і сезонний, але він є більш небезпечним. При ньому частіше і у більш короткий термін розвиваються ускладнення.

Ви повинні знати, що:

 • внаслідок цього грипу дуже часто і швидко виникають пневмонії; при цьому часто уражаються обидві легені, наявний кровавий випіт у тканину легені, швидко та бурхливо прогресує дихальна недостатність – все це без належного лікування може призвести до смертельних наслідків.
 • цей тип грипу може призводити до запалення нирок і виникнення нефриту.
 • захворювання на цей грип може призвести до запалення в серцевому м’язі – міокардиту, а також призвести до погіршення наявних хвороб серцево-судинної системи – до декомпенсації серцево-судинної недостатності тощо.

Враховуючи небезпеку грипу кожен повинен знати симптоми, що вимагають термінової госпіталізації.

Терміново викликайте бригаду екстреної медичної допомоги, якщо ви помітили у хворого на грип такі ознаки:

– сильна блідість або посиніння обличчя;
– утруднене дихання;
– висока температура тіла, що довго не знижується;
– багаторазове блювання та випорожнення;
– порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;
– болі у грудній клітці;
– домішки крові у мокроті;
– падіння артеріального тиску.

Важливо розуміти, що основним методом, що запобігає захворюванню на грип залишається вакцинація. Противірусна хіміопрофілактика не являється альтернативою вакцині!

Прийміть до уваги:

● ефективність вакцинації у осіб віком до 60 років становить 90%, у осіб понад 60 років – до 40%;
● вакцина попереджує розвиток тяжких форм грипу;
● імунітет розвивається через 14 днів після вакцинації, він короткочасний (6-12 місяців) і специфічний;
● оптимальні строки вакцинації – жовтень-листопад, до початку епідемії;
● вакцинація під час епідемії також ефективна, але протягом 14 днів після вакцинації, поки не виробився захисний титр антитіл, необхідно проводить хіміопрофілактику противірусними засобами;
● жінки, що годують груддю, можуть бути вакциновані;
● крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування;
● знайте, що якщо Ви належите до осіб з нижченаведеного переліку, то вам показана щорічна вакцинація.

Групи високого ризику ускладнень після грипу,

яким показана щорічна вакцинація:

– дорослі та діти у яких є хронічні захворювання органів дихання, включаючи астму; хронічні захворювання серця і нирок; цукровий діабет; імуносупресія внаслідок захворювання чи терапії;
– особи старші 65 років;
– вагітні;
– медичні працівники;
– вчителі і вихователі;
– продавці;
– водії громадського транспорту;
– усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Будь-ласка пам’ятайте, що зменшення кількості ускладнень у пацієнта та покращення його прогнозу під час грипу знаходиться в прямій залежності від адекватного та своєчасного призначення лікування!

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: