Підписати контракт з лікарем можна буде навесні

0

Громадянам, які принципово відмовлятимуться укладати договір з лікарем, за лікування доведеться платити з власної кишені.

На сайті Міністерства здоров’я України з’явилися відповіді на найпоширеніші питання, які виникають у громадян відносно медичної реформи. Оскільки на першому її етапі основні зміни торкнуться первинної ланки медицини, то й запитання стосуються здебільшого цієї сфери.

Міністерство охорони здоров'я

Міністерство охорони здоров’я

Зокрема, українцям пообіцяли, що обрати лікаря сімейної медицини чи педіатра й укласти з ним угоду можна буде вже навесні. Типовий зразок документу уже розроблено.

«Наразі уже розробили як проект Декларації про вибір лікаря пацієнтом, так і проект Порядку надання первинної медичної допомоги. Ці документи винесуть на обговорення з широкою професійною спільнотою та місцевими органами влади у лютому. Відразу після затвердження цих документів, їх оприлюднять на сайті міністерства та місцевих державних адміністрацій, а також активно поширюватимуть серед громадськості», — йдеться на офіційному сайті МОЗ.

Лікар. Фото - "Слово і Діло"

Лікар. Фото — «Слово і Діло»

Щоб підписати Декларації з обраними лікарями, в українців буде не так багато часу — близько 4 місяців. Бо вже 1 липня оплачувати роботу медиків первинної ланки хочуть відповідно до кількості укладених контрактів. Тому визначатися, кому із медиків довірити власне здоров’я і здоров’я своїх дітей, варто вже зараз.

На прийомі у лікаря

На прийомі у лікаря

Відмовитися від укладання контракту з пацієнтом лікар зможе, тільки якщо у нього вже перевищено ліміт договорів (2000 осіб). Пацієнту надається право змінити лікаря через певний час після укладання контракту, якщо виявиться, що людина незадоволена зробленим вибором. Гроші «підуть» за ним до іншого лікаря, якого він обере.

У той же час, можливістьобирати сімейного лікаря не означає, що ним може бути медик будь-якої спеціалізації.

— Договір можна підписати з сімейним лікарем, а також із терапевтом чи педіатром, якщо вони працюють у первинній ланці. Жодних хірургів, отоларингологів, невропатологів. Медики, які працюють на стаціонарі, персональних договорів із пацієнтами не укладатимуть, — підкреслив директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак.

У той же час, жодних територіальних обмежень не існує.

— Однак потрібно подумати, чи зручно буде пацієнту добиратися до сімейного лікаря, якщо територіально вони — у різних частинах міста. Зараз визначається перелік станів, коли лікар зобов’язаний буде відвідувати пацієнта вдома. Однак хочу нагадати, що в Європі практика таких лікарських візитів не дуже поширена. У Хорватії, наприклад, лікар сімейної медицини відвідує вдома тільки важкохворих пацієнтів, зокрема, лежачих, — нагадав Лисак.

Зараз визначається, якою апаратурою будуть обладнані кабінети сімейних лікарів. Вона буди відносно недорогою і дозволятиме медику діятиу рамках Порядку надання первинної медичної допомоги. Забезпечення апаратурою — справа або самого лікаря, якщо мова йде про приватний кабінет, або місцевої громади (в ОТГ) чи органів місцевої влади.

«У межах гарантованого пакету первинної медичної допомоги пацієнт отримуватиме все безкоштовно, незалежно від того, скільки відповідних процедур чи аналізів призначив лікар», — зазначено на сайті МОЗ.

З пацієнтом

З пацієнтом

Під час так званого «перехідного періоду» пацієнтам, які з різних причин не встигли підписати Декларацію з лікарем до 01.07.2017, надаватимуть допомогу у медзакладах за місцем проживання на тих же принципах, що і раніше. Однак так не триватиме вічно.

— Якщо людина свідомо відмовляється укладати договір із лікарем, або якщо вона не проживає в Україні, приїздить сюди час від часу і не має жодної медичної страховки, то за лікування у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра їй доведеться сплачувати з власної кишені, — пояснив Віктор Лисак.

З відповідями на інші актуальні питання щодо реформування первинної ланки медицини в Україні можна ознайомитися на сайті Міністерства охорони здоров’я.

21 марта 2019
20 марта 2019