Перша Школа демократії у Полтаві: чому Європа інвестує у проект

У Полтаві відбувся випуск першої Школи демократії. Вона тривала протягом 5 місяців. Ми поспілкувалися з учасниками школи та її координаторкою, щоб зрозуміти, чому демократія важлива для країни, і чому інша держава вкладає кошти у такі проекти.

Школа демократії  –  навчальний проект, який організовує Східноєвропейський центр багатопартійної демократії (EECMD). Він працює у 5 країнах світу і передбачає п’ятимісячну програму неформального навчання, яка спрямована на поглиблення знань з питань демократичної політики та врядування. У Полтаві його пройшли члени політичних партій, громадські активісти, журналісти, державні службовці та науковці.

Світлана Громцева, випускниця Школи, директор Обласного молодіжного центру

Враження від Школи тільки позитивні. Адже ми спілкувалися з висококваліфікованими спікерами, професіоналами своєї справи. Люди, яких можна почути неширокому колу слухачів. Це було випробування – 5-місячний курс. Такі часові рамки не для всіх.

Світлана Громцева, випускниця Школи, директор Обласного молодіжного центру (Фото: ГО "Нова Полтава")

Світлана Громцева, випускниця Школи, директор Обласного молодіжного центру (Фото: ГО «Нова Полтава»)

За цей період дійсно змінилася свідомість. Ми спілкувалися зі спікерами і розуміли, як працює держава, поширюється інформація, як лобіювати свої інтереси, що значить боротися з корупцією. Будучи представником молодіжної політики, тепер я чітко розумію, що в молодіжну роботу обов’язково мають бути включені місцеві депутати, органи місцевої влади. Тому що тільки спільно можна досягти мети. Якщо раніше я не завжди була готовою до лобіювання молодіжних інтересів серед депутатського корпусу, то зараз я розумію, що тільки ті, хто приймає рішення і має бюджет, може допомогти реалізувати мету і завдання.

Випускники Школи демократії у Полтаві (Фото: ГО "Нова Полтава")

Випускники Школи демократії у Полтаві (Фото: ГО «Нова Полтава»)

За результатом здобутих знань, тепер у програмі Молодіжний працівник третім модулем будуть викладати курс «Громадянська освіта», участь молоді та лобіювання інтересів. Також у цій програмі пройде спецкурс «Громадянська освіта». Тепер у наших колах слухачів є депутати, тому, коли наші випускники повертаються до ОТГ, то вони ідуть лобіювати свої питання до місцевої влади, місцевим депутатам. Не бояться спілкуватися з донорами.

Я чітко розумію, що тільки за допомогою фінансової підтримки тих країн, які пройшли цей шлях, можливо встановлення демократичних цінностей та змінити якість життя. Бо як тільки люди об’єднуються, вони думають одразу про ремонти доріг. Але сучасній молоді не цікаві ці дороги, коли їм немає чим зайнятися вдома, чи молодій сім’ї немає де жити, працювати. Потрібно робити неформальну освіту, мотивувати. На місцевому маленьку рівні про це до людей важко достукатися. І тільки за допомогою донорських коштів можна це змінити, не тільки в розрізі демократії, а й в інших сферах.

Юлія Городчаніна, координаторка Школи демократії у Полтаві

Головним донором цієї програми зараз є Нідерландський інститут багатопартійної демократії (НІБД). Це урядовий фонд. Але безпосередньо програмою займається Східноєвропейський центр багатопартійної демократії. Він територіально знаходиться в Грузії. Бо Грузія вже йде цим шляхом, має успіхи в реформуванні держави. Тому власне вони займаються іншими країнами, такими, як Молдова, Киргизстан, Азербайджан, Вірменія і Україна.

Юлія Городчаніна, координаторка Школи демократії у Полтаві

Юлія Городчаніна, координаторка Школи демократії у Полтаві

Школа покликана сформувати правильні ціннісні орієнтири, поділитися практиками про те, які взагалі переваги дає демократія. Звичайно, усі розуміють, що демократія – це дуже складний процес. У будь-якому авторитарному режимі значно простіше приймаються рішення, а в демократії треба усіх почути, з усіма домовитися, знайти консенсус.

Курс у Полтаві був покликаний провести спільне навчання для депутатів місцевих рад, активних партійців, громадських активістів і журналістів. Щоб в усіх була однакова дефініція, однакове бачення. Інколи у нас багато конфліктів від того, що просто неправильно зрозуміли або неготові до якогось діалогу. Ми хотіли створити такий майданчик, де може відбутися діалог в неформальній обстановці.

У нас акцент в школі був на тих, хто вже є депутатами або працюють на державній службі. Усі кандидати сильні, і для нас було перевагою те, що людина вже зараз може приймати відповідні рішення. Ми, звичайно, могли зробити акцент на молоді. Наприклад, у львівській школі так і вийшло. Але студентам і молоді треба ще прийняти рішення, чи готові вони взяти на себе цю відповідальність. Піти, наприклад, на наступні вибори (пройдуть-не пройдуть), і вже потім якось впливати на розвиток демократії в своїх містах. Тому, коли ми працюємо з депутатами місцевих рад – це вже одразу може конвертуватися у рішення, у підхід до організації роботи, відкритість процесів.

Школа демократії у Полтаві (Фото: ГО "Нова Полтава")

Школа демократії у Полтаві (Фото: ГО «Нова Полтава»)

У стратегічному плані, демократичні й стабільні країни – можуть бути партнерами. Це безпека в першу чергу Європи, тому що дуже легко порівняти з нашими сусідами, які важко сказати, що є демократичними. Вони є загрозою і для сусідів, і для всієї Європи. Тому чим більше країн буде зі сталою демократією та матиме зріле громадянське суспільство, тим впевненіше буде тримати себе Європа. Тому європейські країни і підтримують держави з перехідною економікою і з молодою демократією. Вони вже пройшли цей шлях. Їм є чим поділитися. Поганий приклад легко перейняти, а демократичні речі чи економічні – важче. Тому тут потрібна підтримка.

Для тих, хто просто ходить за сертифікатами, перешкодою до навчання у школі було те, що це була довготривала програма, на 5 місяців, два рази на тиждень по 5 годин роботи. Це непросто. Друге: 80% відвідування занять для того, щоб отримати диплом і бути випускником програми. Адже для випускників відкриваються нові можливості. Дуже скоро двоє наших випускників поїдуть на стажування до Грузії. На два тижні із такими ж випускниками інших країн.

Школа демократії у Полтаві (Фото: ГО "Нова Полтава")

Школа демократії у Полтаві (Фото: ГО «Нова Полтава»)

У нас лише один спікер був місцевий, а інші з усієї України. Ми маємо дефіцит з експертами у сфері демократії у нашому місті. Зараз ми з випускниками працюватимемо над тим, щоб поширити набуті знання. Плануємо із школярами, студентами проводити освітні заняття з демократії, з громадської активності. Це зворотний зв’язок із випускниками, до того ж найкраще закріплюються знання, коли їх викладати. Звичайно, це все у добровільному порядку.Тому тематику Школи будемо поширювати ще й серед молоді.

Зазвичай проект заходить на кілька років у місто. Тому цей набір не останній у Полтаві. Уже навесні ми оголосимо про новий набір, про додаткові активності Школи ми будемо анонсувати. Проект продовжує працювати в місті. 

Ігор Богатирьов, випускник Школи демократії

Школа демократії складається з лекцій про актуальні і трендові теми, що розкривають сучасну ситуацію в Україні та перспективи її розвитку. Демократія, гендерні питання, історія, політичні партії і громадські організації, роботи Конституційного суду і Верховної Ради – це ті питання, розуміючи які можна більш усвідомлено приймати рішення. У тому числі й в голосуванні, обрати політичні пріоритети. Курс школи демократії наповнений структурно тими знаннями, які, на мій погляд, потрібні кожному, хто живе в Україні, хто асоціює себе з нашою державою. Це необхідний перехід від «диванно-кухонних» дебатів до усвідомленого сприйняття. Тоді популізму буде менше.

Ігор Богатирьов, випускник Школи демократії

Ігор Богатирьов, випускник Школи демократії

У процесі курсу я познайомився з цікавими політологами, досвідченими політиками і дипломатами, тексти та інтерв’ю яких стали практично щоденним must read. Розвіялися деякі міфи про демократію і процес виборів. Сприйняття подій стало більш гнучким. Після завершення курсу я відразу пройшов відбір у Вищу Політичну Школу від Ейдос. Там проходження конкурсу і 1-го модуля вже було більш ефективним, адже у мене є основа інформації та лекцій Школи демократії. Можливо, мені навіть буде цікаво взяти участь у наступних місцевих виборах.

Розвиток мережі міст, де відкриваються школи демократії, особливо актуальний зараз, коли громадська активність набирає обертів, коли різні громадські організації реалізують важливі для міста проекти та контролюють діяльність влади. Тому важливо, щоб в цих організаціях працювали люди, які розуміють суть процесів, які приймають рішення на базі цінностей, відповідально і професійно. Ці знання важливі кожному, хто бачить Україну лідером, а себе – успішною і сучасною людиною. Особисто я не назвав би успішним і сучасним того, хто в ностальгії за радянським минулим, або того, хто не бачить в демократії основ і перспектив розвитку та успіху. Школу демократії можна теж сприймати, як один з інструментів відходження від радянських стереотипів і мислення, які, на жаль, ще дуже популярні в Україні.

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

Добре підмічено,що ця школа не для отримання “корєшка”, а для отримання знань, практики, досвіду, нових знайомст.

2019-03-19
Марго
Відповіcти
0

Супер- перспективи і можливості. Це длдя тих,хто справді хоче змінити життя в нашій країні,а не змінити свої місце проживання.

2019-03-19
Іванна
Відповіcти
0

Ідея чудова,до кінця не зрозумала яка саме робота планується надалі,але початок вразив.

2019-03-19
Дарина
Відповіcти
0

Аж не віриться,що в Полтаві люди долучаються дло такого проекту ,бо в нас дуже неактивне поклоння зараз. На шось їх розбурхать рідко виходе.

2019-03-19
Варвара
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: