Чи потрібні мертвим мертві квіти?

Великодній тиждень минає і наближаються поминальні дні. Кожен шукає вільну хвилину, щоб піти прибрати на цвинтарі, облагородити і прикрасити могили рідних і дорогих людей. Одночасно на вулицях традиційно розгортається організована і стихійна торгівля пластиковими квітами, вінками різних розмірів, кольорів, конфігурацій. За кілька днів люди понесуть це все на кладовище. Радянська традиція обтикувати й обвішувати хрести і пам’ятники пластиковим сміттям міцно вкорінилася в українців і кінця їй поки що не видно. Але чи потрібно це мертвим?

Весь світ б’є на сполох через засилля пластикового сміття. Римський клуб укотре збирається і готує чергову доповідь про необхідність оголошувати всесвітню екологічну тривогу. Люди щодня разом із їжею споживають щораз більше й більше уламків пластику, а океаном курсує більша за Францію сміттєва пляма.

Секретар Полтавської міськради Олександр Шамота на своєму Телеграм каналі проводить опитування щодо доцільності офіційної заборони на міському рівні використаня пластикових вінків і квітів для оздоблення могилок. Переходьте за посиланням, долучайтеся до каналу та висловіть свою думку щодо цього питання. 

Звісно, йдучи на «гробки», ми звикли прикрашати ввірені нам могили родичів, аби хоч якось скрасити гнітючий спокій цвинтарної атмосфери. Хоча інколи, мені здається, люди думають усе ж про себе. Відверто зізнатися собі, що величезні букети і вінки ядучих яскравих кольорів ми іноді купуємо, аби задобрити власну совість чи потішити самолюбство, а хтось, щоб загладити можливе почуття провини.

Мертвим не потрібні мертві квіти!

Я не хочу образити нічиї почуття. Але потрібно змиритися з тим, що увага і добра пам’ять — ось що потрібно покійним.

Європа відмовилася від одноразового пластику. В цілій низці цивілізованих (і не дуже) країн заборонений поліетилен. І тільки пострадянське споживацтво уперто не дає змоги українцям відмовитись від часто зручних, але згубних речей. Звісно легше купити на касі маркету пакет, ніж носити з собою полотняну еко-торбу (ні). Але за кілька тижнів звикаєш. Так паперовий одноразовий посуд трохи дорожчий, але ж практичний і безпечний — всім раджу. Простіше викинути пляшки та упаковки до загального смітника й не заморочуватись сортуванням і складанням на балконі з подальшою здачею. Це все потребує додаткових зусиль (не надмірних, до речі). До всього цього потрібно звикати.

Але ж ми можемо якщо не рятувати Землю, то принаймні не шкодити їй. І робити ми це можемо ще на етапі вибору. Купувати ті ж таки штучні квіти чи ні.

Власне око вони тішитимуть годину-дві, залежно від того, хто скільки проведе часу на кладовищі. Але щойно ти розвертаєшся і йдеш назад у світ живих, бігати і жити в суєті-суєт — вже за місяць-два ядучі кольори злиняють, вигорять і поблякнуть. Стануть запилюженими із запраним видом. А за півроку-рік, в кого як вийде, тисячі і тисячі вінків і квіток по всій країні тоннами будуть звалені на смітник. І ці тонни полімеру, формальдегіду, нерозкладних і токсичних мертвих квітів будуть далі вкривати планету (ну як планету, окремі її частини).

Штучні квіти розкладаються понад півтисячі років. Тож, вшановуймо мертвих, пам’ятаючи про живих і ненароджених. 

Тож, чи не красивіше і простіше посадити на могилі живі квіти? Під різні сезони, різних кольорів, розмірів, різного періоду цвітіння? А в поминальний день принести улюблені живі квіти – троянди чи тюльпани, гвоздики чи ромашки?

Усвідомлений вибір кожного – ось єдине, що може підняти Україну на щабель еволюційного та цивілізаційного розвитку. У своїх, передусім, але й у світових очах. В епоху тотального перенаселення і стрімкого витрачання ресурсів бездумне споживацтво — свідчення куцості розуму, на жаль. Але ця ситуація не безнадійна.

P. S. А взагалі, розуміючи, що сподіватися на свідомість і усвідомлення всіх і кожного – марнота-марнот, вважаю доцільним взагалі заборонити використання штучних квітів на кладовищах законодавчо на національному рівні. Року-двох би вистачило, щоб всі перелаштувалися.

Залишити відповідь
Коментувати

7 Коментарі

По вулицях вже ходять всі з оберемками і шо ти їм скажеш.

2019-05-02
Аліна
Відповіcти
0

А по стоимости? Бабушка не всегда может купить живые цветы. Здесь вопрос еще и в достатке

2019-05-02
Игорь
Відповіcти
0

Ви хочте сказати, що жмуток отого пластику по 25 грн гілочка коштує дешевше, ніж насіння чи розсада барвінка і петуній? На ті ж гроші можна купити й тюльпанів прекрасно.

2019-05-02
Улибін Віталій
1

Всеодно лди нестимуть,це в крові. Як доказать бабці-сусідці,що це погано і шкідливо, для них це не аргумент,а ще думка людей. Всі принесуть,а вона ні – зажала.

2019-05-02
Дашка
Відповіcти
0

Оце “шо люди скажуть” і “зажала” – наш біч(((

2019-05-02
Улибін Віталій
1

Однозначно -ні!

2019-05-02
Олег
Відповіcти
0

Як подивишся на оті смітники поряд з кладовищами, аж страшно робиться. Навішо все це.

2019-05-02
Ніна
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: