Про складнощі із закупівлею витратних матеріалів для діалізу

До центру компетенції Prozorro в Полтавському регіоні звернувся головний лікар ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського з проханням надати свою позицію щодо проведеної закладом закупівлі. Причиною звернення стала оприлюднена на одному з сайтів стаття про те, що ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського через «фіктивний» тендер планує замовити німецькі матеріали для гемодіалізу за 18,5 млн. грн. Головний лікар закладу та члени тендерного комітету закладу вважають, що звинувачення є необ’єктивними та такими, що принижують ділову репутацію лікарні та осіб відповідальних за проведення закупівель.

p1400305-95902

ГО «Інститут аналітики та адвокації» неодноразово займалася вивченням питання забезпечення хворих на ниркову недостатність процедурами діалізу та знає, що ситуація із закупівлями витратних матеріалів в Україні одна має свою специфіку та неврегульованість.

По-перше, саме обладнання для процедур гемодіалізу та перитонеального діалізу за кошти держави та органів місцевого самоврядування майже не закуповується. Профільні лікарні отримують дороге медичне обладнання безпосередньо від виробників або постачальників. Це відбувається у вигляді:

  • надання благодійної або гуманітарної допомоги;
  • за договорами безоплатного користування;
  • за договорами оренди
  • за договорами лізингу тощо.

Заклади охорони здоров’я за державні кошти або кошти місцевих бюджетів закуповують лише витратні матеріали для ниркового діалізу, необхідні для використання наявного в лікарні обладнання. Часто лікарні стають заручниками ситуації через наявність у них переважно обладнання одного типу. Це пов’язано з тим, що необхідно закуповувати ті витратні матеріли, які відповідатимуть технічним вимогам обладнання та потребам хворих для отримання якісного лікування. Наприклад, на балансі ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського знаходяться апарати «штучної нирки» виробництва фірми B.Braun типу Dialog, Dialog+, Dialog+ online. Це зумовлює Замовника купувати витратні матеріали та засоби медичного призначення, які повинні бути сумісні з цим обладнанням. При плануванні закупівлі витратних матеріалів тендерний комітет повинен враховувати: відповідність витратних матеріалів наявному виду обладнання; безпеку їх використання для лікування хворих; можливість або неможливість застосування на обладнанні одного виробника витратних матеріалів іншого виробника, безпечності такого застосування та багато інших факторів. Отже, в Україні існує безпосередня залежність між умовами постачання самого обладнання для гемодіалізу лікарням та формуванням потреб у витратних матеріалах для діалізу. За даними річного звіту за 2016 рік Антимонопольного комітету України затвердженого розпорядженням АМКУ від 14.03.2017 р. №2-рп. (надалі, річний звіт), станом на початок 2016 року для надання допомоги хворим нефрологічного профілю в лікарнях України використовується обладнання та витратні матеріали п’яти іноземних виробників, що постачається сімома постачальниками. Державний уповноважений АМКУ, Панаіотіді С.М., за результатами проведеного аналізу ринку обладнання та витратних матеріалів для гемодіалізу, у річному звіті зазначила, що станом на початок року реальна цінова конкуренція між постачальниками витратних матеріалів відсутня, про що свідчать численні скарги щодо закупівель витратних матеріалів для діалізу. Проблема цієї частини ринку фармацевтики полягає у недосконалості нормативно-правової бази, що призводить до не завжди обґрунтованих звинувачень з боку учасників публічних закупівель, громадськості та ЗМІ.

По-друге, детальне ознайомлення тендерними пропозиціями ТОВ «Білімед» та ТОВ «Індекс» по закупівлі дійсно показало нам, що обидві фірми запропоновували матеріали від одного й того ж виробника — B. Braun Avitum. Обидва учасники надали Замовнику листи авторизації та гарантійні листи від Good Look GmbH. Засновник ТОВ «Індекс», Едуард Кльопфер, є одночасно й директором фірми Good Look GmbH, яка надала документи обом учасникам тендеру. У цій ситуації ми можемо лише припускати наявність змови між учасниками. Для ствердження даного факту повинно бути рішення територіального відділення АМКУ у Полтавській області, яке безпосередньо займається розслідуваннями наявності чи відсутності антиконкурентних узгоджених дій. На сьогоднішній день, таке рішення відсутнє.

Апарат для гемодіалізу

Апарат для гемодіалізу

По-третє, вище зазначену закупівлю три рази оскаржували в АМКУ. Останнє рішення колегії АМКУ стало остаточним щодо звинувачення Замовника у написанні умов закупівлі під одного учасника. Так обласна лікарня ім. М.В. Скліфосовського у тендерної документації прописала, що витратні матеріали мають бути сумісними з апаратами виробництва фірми B.Braun типу Dialog Dialog+, Dialog+ online. У рішенні АМКУ від 27.06.17 №4201 зазначено, що «замовник надав порівняльні таблиці відповідності продукції виробників вимогам додатку 3 тендерної документації за лотом №1 та медико-технічні параметри аналогічної продукції». На ринку України зареєстрована продукція виробника KAWASUMI LABORATORIES, INC (модель Rexeed 15 LX, модель Rexeed 15 UX), яка відповідає медико-технічним вимогам замовника. Орган оскарження прийняв рішення щодо відсутності підстав для задоволення скарги відносно наявності дискримінаційних вимог у тендерній документації Замовника. Це підтверджує, що ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського не створювала умов під одну фірму.

По-четверте, тендер проведений ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського вважаємо таким, що відбувся і Замовник досягнув поставленої мети, уклавши договір за яким у майбутньому отримає необхідні витратні матеріали для гемодіалізу. Відмітимо, що фіктивним тендером слід вважати той, який проводиться без подальшого укладання або виконання договору. При цьому ознака вчинення тендеру лише для вигляду повинна бути властива діям обох сторін правочину, тобто і замовнику і учасникам. Отже, якщо одна сторона (учасник) діяв лише для вигляду, а інша (Замовник) — намагалася досягти результату, такий правочин не може бути фіктивним. Таким чином, вище зазначений тендер не може бути фіктивним.

Підсумовуючи вище наведене, відмічу, що ринок обладнання та витратних матеріалів для ниркового діалізу є дуже специфічним і через це всі профільні лікувальні заклади стикаються зі складностями при проведенні закупівель. Журналісти та громадські активісти при проведенні розслідувань та оприлюдненні матеріалів мають вивчати питання більш широко, охоплюючи аналіз ситуації на ринку та потреб кінцевих споживачів. Думаю, що одним із варіантів вирішення проблем із закупівлею специфічних товарів має бути закупівля профільними лікувальними закладами саме медичної послуги для хворих.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

Ну так все верно, сколько таких случаев подобных. Вопрос в том кто обвинил в фиктивности? Это стандартная ситуация. Если у меня автомобиль ЗАЗ, то я буду покупать запчасти для него, а не для ЗИЛ, или ПАЗ.

2017-08-14
Олена
Відповіcти
0

журналісти звинуватили у фіктивності

2017-08-15
Smilling Polly
0

Останні новини:

Читайте також: