Зростання цін на овочі пришвидшило інфляцію, — аналітики Concorde Capital

На початку 2019 року Нацбанк опублікував прогноз, відповідно до якого на кінець року показник інфляції становитиме не більше 6,3%. Проте не пройшло й півроку, як цей показник перевищив 8,8% у річному вимірі та 1% — у місячному.

Зростання цін на овочі пришвидшило інфляцію

Попри відносну стабільність курсу валют впродовж перших 4-х місяців року, у квітні в Україні зафіксовано зростання показників інфляції. Так ціни на овочі зросли на 12,6%, а на рибу, м’ясо, масло — на 0,7-1,2%.

— Ціни на продукти харчування поводять себе не так, як очікували в НБУ, і саме вони значною мірою стали причиною пришвидшення інфляції у квітні, хоч і не єдиною, — пояснив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.

Єдиним інструментом НБУ для впливу на інфляцію наразі є облікова ставка, яку наприкінці квітня вперше за два роки знизили до 17,5%. Протягом 1,5 років цей інструмент, за словами Паращія, насправді працював, незважаючи на активну критику, в тому числі з боку уряду. Інфляція справді уповільнилася, аж поки не зіграли погодно-аграрні фактори і не спричинили її новий стрибок.

Саме фактор погоди дуже важко передбачити, а вплив на ціни, за словами експертів, вона має суттєвий. Адже продукти харчування становлять дуже високу частку у споживчому кошику українця. Так у квітні ціни на продукти підскочили, особливо — на овочі. Білокачанна капуста подорожчала на 43,9%, а цибуля — на 29,1%.

У Нацбанку підвищення попиту на окремі харчові продукти через їх обмежену пропозицію на ринку назвали одним із тимчасових факторів, відповідальних за підвищення інфляції.

— Другий фактор, про який згадав Нацбанк — це перебої з імпортом нафтопродуктів з Білорусі та обмеження з боку Росії. Ми вже чули заяви Росії про обмеження імпорту до України паливно-мастильних матеріалів. В цьому секторі РФ займала досить велику частку: у 2018 році Росія експортувала до України близько 3,3 млн тонн нафтопродуктів. Тому вплив цих обмежень на інфляцію буде відчутним. З іншого боку, цієї весни глобальні ціни на газ зменшилися, що дозволило Нафтогазу знизити ціну на газ для населення: до 8,24 грн за кубометр з 1 травня порівняно з 8,55 на початку березня. Ефект від цього буде незначний, але збільшення тарифів на газ, яке прогнозували ще з початку року, у травні не відбулося, і це позитив, — додав Олександр Паращій.

Зазначимо, серед інших факторів ризиків можна виокремити (НЕ) стабільність курсу валют.

— Дуже багато залежатиме від нового уряду і того, коли він з’явиться. Дострокові парламентські вибори можуть мати позитивний вплив, оскільки невизначеність закінчиться на три місяці раніше. Від цього залежать також наші стосунки з міжнародними донорами та інвесторами. Адже поки існує політична невизначеність, інвестори не поспішають заходити в Україну, — говорить Паращій.

Також він зазначив, що прогноз НБУ все ще має шанс справдитись, проте все залежатиме від монетарної політики уряду. За останніми прогнозами Concorde Capital, станом на кінець 2019 інфляція становитиме 6,8%.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

У квітні все підскочило, бо паска і звичний очікуваний скачок на продукти,але за капусту і цибулю – це інша розмова.

2019-05-28
Домініка
Відповіcти
0

Та на овочі такі космічні ціни,що страшно дивиться.

2019-05-28
Ніна
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: