Життя і думки «чувака», який став іконою української музики – Андрій Кузьменко

Юлія Логвиненко
14:02 | 03 лютого 2016
2

Говорять, що великі люди лише після смерті здобувають славу чи популярність. Чого не можна сказати про Андрія Кузьменка. Його любили і поважали – він був чесний і відвертий, серед друзів у нього були і прості прибиральники – якось згадував у інтерв’ю. Шоумен, телеведучий, продюсер, співак, музикант, одержимий тим, що робить, Людина з великої літери, небайдужий українець – Андрій Кузьменко – трагічно загинув 2 лютого.

654006

Кузьма Скрябін, як його називали, був життєрадісним і талановитим у всьому. Писав лише україномовну музику, як веселі, так і проблемні тексти, вони неодмінно чіпляли слухача. «Скрябін», разом із незмінним лідером Кузьмою, видав 20 успішних альбомів. Робота не припинялася, ані в студії, ані на сцені. Музика постійно вдосконалювалася, осучаснювалася.

Заздалегідь анонсований концерт-реквієм біля полтавського театру імені Гоголя 2 лютого 2016-го року відбувся скромно – без звукової апаратури, професійних музикантів і ведучих. Та, незважаючи на незатишну погоду, захід пройшов по-домашньому, щемно, зібрав кілька сотен простих українців.

Організаторів концерту знайти не вдалося – молоді люди коментували: ми просто зорганізувалися у соцмережах. А єдину фотокартку, до якої небайдужі приносили квіти і свічки, приніс скромний полтавець. Згодом він нам розповів кілька маловідомих фактів про Андрія Кузьменка. І процитував нам його:

«Яка різниця, скільки років твоїм кедам, якщо ти гуляєш у них Парижем!?».

538737_1161200Разом із полтавцями журналісти «Трибуни» пригадали кілька яскравих висловів, цитат, рядків із пісень, які чіпляють.

«Дякуємо за музику та за сотні інших речей, які послідовно втілював у життя. Пам’ятаємо…!»

Дещо з біографії Андрія Кузьменка:

Маленький хлопчик Андрійко якось почув пісню Lady Madonna всесвітньовідомих The Beatles, одразу підхопив мотив на піаніно. І з того моменту українська культура отримала харизматичного співака, відмінного автора пісень, неперевершеного музиканта, актора і продюсера – Кузьму Скрябіна. А в дитинстві, як і більшість видатних музикантів, ходив у ненависну музичну школу, бо батькам так хотілося. Згодом Андрій проміняв фанерну електрогітару на фортепіано.

У 1983 році по третій програмі польського радіо Андрій Кузьменко вперше почув британську хардкор-панк групу The Exploited.

Панк включив в мені зовсім нову людину, – стверджував Кузьма.

До слова, дивний вигляд молодих рокерів, зокрема й самого Скрябіна, привертав увагу громадськості й міліції. Одного разу Кузьма навіть залишився без кількох зубів – постаралися місцеві хулігани, причина – неформальний вигляд.

У середині 90-х почалася кар’єра телеведучого Андрія Кузьменка. Наймоднішою музичною програмою тоді була «Територія А». Нехарактерна зовнішність молодого чоловіка привернула увагу продюсерів (Андрій мав кучеряве волосся, тоді ж музиканти по-модному носили «зализане» волосся).

Він до цього не працював на телебаченні, та мені здалося, що у нього все вийде – Кузьма швидко і з гумором реагував на будь-яку ситуацію. У нього був такий прикольний суржик. Усе це і сприяло становленню Кузьми як одного з кращих українських телеведучих, – згадує тодішня співведуча Кузьми співачка Анжеліка Рудницька.

Першу відеороботу Андрія Кузьменка і його команди на пісню Train показали на українському ТБ у 1995 році.

Із початком 2000-х «Скрябін» намагався підкорити Росію. Зайнятися цим мав продюсер Леонід Бурлаков. На той час його найпопулярнішими проектами були Земфіра і «Мумій Троль».

Ми якось грали в московському клубі «Депо». Тоді я зрозумів, що люди зважають не лише на музику. Тексти грають дуже велику роль у сприйнятті кінцевого продукту. Часто після російських концертів нас розпитували, що означають ті, чи інші слова. Тож Бурлаков рекомендував мені писати тексти з автентичними українськими словами, але більше використовувати такі собі інтернаціоналізми – аби однаково розуміли, й російські, й українські слухачі. Чесно кажучи, для мене це проблема. Я писав на льоту, думки ж не зупиниш, – згадував якось Андрій Кузьменко.

skr

Однак співпраця Леоніда Бурлакова і команди «Скрябін» тривала не довго – спільними зусиллями пройшли лише кілька невеликих концертів у Москві. «Кузьма надто самодостатній, він не потребував продюсерів», – коментував російський діяч.

А російські музикознавці згодом ділилися із журналістами: «Скрябін» залишився сильно недооціненим в Росії. Той же «Танець пінгвіна», який нині виконує Іван Дорн, став у нас справжнім хітом».

Останній концерт у російському Санкт-Петербурзі команда відіграла 21 травня 2011 року.

Чи не останнє полтавське інтерв’ю із Андрієм Кузьменком записане у квітні 2013-го року о 1-й ночі – після концерту команди «Скрябін».


Інтерв’ю вийшло на телеканалі “Лтава” у травні 2013-го

Юлія Логвиненко

Максим Мовсесян

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

На самом деле это один из гениев Украинской государственности. Наступит время и его поймут.

23:19 | 03 Лютого 2016
Я видел зраду
Відповіcти
0

Хорошая статья, от души написано

15:34 | 03 Лютого 2016
Игорь Ж-Ж
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: