“Зберегти не можна зруйнувати”: у Полтаві відбулася прем’єра фільму про знищення пам’яток архітектури

Трибуна
2018-02-28

У приміщенні Полтавської обладміністрації 27-го лютого відбулася презентація фільму-дослідження «Зберегти не можна зруйнувати».

"Зберегти не можна зруйнувати": у Полтаві відбулася прем'єра фільму про знищення пам'яток архітектури

«Зберегти не можна зруйнувати»: у Полтаві відбулася прем’єра фільму про знищення пам’яток архітектури

Його автори, режисер Павло Сіроменко та сценаристка Тетяна Омельченко, провели зйомки в Полтаві, Києві, Дніпрі, Одесі, Львові, Ужгороді, Івано-Франківську, Запоріжжі та Харкові, записали інтерв’ю з 50 експертами, зафіксували на камеру 150 унікальних будівель. Фільм демонструє, що проблема руйнування історичних будівель, із якою стикаються жителі різних міст, не локальна для кожного населеного пункту, а є системною. І вирішення її теж має бути системним. Складне завдання знайти таке рішення ставить перед собою команда проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини України», в рамках якого і був створений фільм.

– Основна мета нашого проекту — розробка пропозицій щодо змін до законодавства про культурну спадщину України», — каже керівниця проекту, директорка БО «Благодійний фонд «Харків з тобою», правнучка академіка архітектури, харків’янина Олексія Бекетова Олена Рофе-Бекетова.

За її словами, головна проблема полягає в тому, що немає механізмів роботи Закону «Про охорону культурної спадщини». Наприклад, дотепер точно не прописано, які саме служби повинні давати дозвіл на реставраційні роботи на пам’ятках культури. А там, де не існує чіткої процедури, є корупція, і завжди можна «домовитися». У той же час, немає програм підтримки для власників, які зголошуються реставрувати історичні будівлі.

Кадри з фільму

Кадри з фільму

Режисер Павло Сіроменко запевняє, що прикра ситуація з архітектурними пам’ятками спостерігається по всій країні:

– Відбувається так: або консервація та пошук фінансування на реставрацію споруди, або фасадізм, коли залишається лише фасад, а решта руйнується та перебудовується. А іноді відбувається пожежа, після чого будівля позбавляється предмета охорони, — розповідає режисер.

Полтава стала першим містом у турі з дев’яти міст, в який автори фільму вирушили з презентацією. До цього картину бачили лише харківські глядачі.

На показ картини прийшли понад 50 осіб: активісти, які займаються охороною архітектурних пам’яток у Полтаві, журналісти, місцеві депутати, чиновники та зацікавлені городяни, яких хвилює питання знищення перлин архітектури. Після перегляду відбулося обговорення проблем, продемонстрованих у стрічці.

Кадри з фільму

Кадри з фільму

Основна тема, яку підняли місцеві жителі — збереження будівлі Кадетського корпусу в центрі міста. За твердженням члена правління громадської організації #SavePoltava Ігора Кіянчука, споруда має статус архітектурної пам’ятки. Але, на жаль, це ніяк не допомагає поліпшити її стан: день у день будівля розвалюється.

Голова організації #SavePoltava Віктор Трофименко додає, що поруч із історичною будівлею київська фірма вже почала будувати житловий будинок.

У той же час, нещодавно в Полтаві з’явилися й позитивні зміни. У місті почали демонтувати вивіски, які не вписуються в архітектурний ансамбль. Проте депутат Полтавської міськради Вадим Ямщиков каже, що навіть це не так просто здійснювати через опір підприємців.

Начальниця управління містобудування та архітектури Полтавської облдержадміністрації Ірина Особік вважає, що саме архітектори повинні приймати рішення щодо майбутнього історичних будівель, та не згодна, що зараз ця функція належить управлінню культури. Або ж такі рішення повинні спільно напрацювати обидві установи.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: