#Заздалегідь: профілактика онкозахворювань шкіри

Лікар-дерматовенеролог вищої категорії Роман Свиридюк:

У зоні ризику появи злоякісних утворень на шкірі:

  1. Люди з першим і другим типом шкіри, тобто світлошкірі;
  2. Ті, хто має на тілі більше 40 невусів (родинок) різних форм та розмірів;
  3. Люди, які працюють з отрутами, хімікатами;
  4. Люди, які багато часу проводять під сонцем.

Треба розуміти, що гарна засмага, якої іноді так прагнуть – це всього лише опік шкіри. А значить, вона шкідлива. Абсолютно нікому не раджу засмагати на відкритому сонці. Тільки у тіні, й обов’язково використовувати захисні креми або лосьйони. Є помилкова думка, що засмагати необхідно, щоб в організмі вироблявся вітамін Д. Насправді, якщо ми звичайно, нормально харчуємося, то й без цього отримуємо за день його достатню кількість.

Захисний крем

Захисний крем

Помічено, що в Україні меланомою – а цей вид раку входить до числа найпоширеніших – здебільшого хворіють мешканці великих міст. Тому, що вони більше заробляють, а отже, частіше відпочивають у екваторіальних країнах, частіше знаходяться під палючим сонячним промінням, а потім мають такі проблеми. Солярій, до речі, теж дуже шкідливий. Це той випадок, коли краса не вартує загубленого здоров’я.

Великі родинки далеко не завжди «перероджуються» Помічено, що більшу небезпеку несуть у собі невеликі, темні невуси. Людям, у яких на шкірі родинок більше чотирьох десятків, треба раз на рік проходити дерматоскопію – спеціальне обстеження за допомогою цифрового дерматоскопа. Це допоможе виявити проблему на ранній стадії.

Дерматоскоп

Дерматоскоп

Якщо лікар прийняв рішення родинку видаляти, то потім обов’язково треба зробити гістологічне дослідження, щоб з’ясувати, чи не злоякісна вона.

Меланому можна запідозрити, якщо невус почав змінюватися: збільшуватися у розмірах, має нерівні краї, став опуклим весь або якась його частина, хоча раніше був абсолютно пласким; змінив колір, «розвалюється» на частини, почав шелушитися… Власне, насторожити повинні будь-які зміни. Розібратися, наскільки небезпечна ситуація, може тільки лікар.

Меланома

Меланома

Родимки на відкритих ділянках шкіри – завжди ризик. Не треба «вирощувати» їх у себе на обличчі, адже, якщо невус постійно потрапляє під дію сонячного проміння, він має більший ризик стати злоякісним. З естетичної точки зору такі утворення, особливо великі, хай і поки що доброякісні, теж виглядають не дуже привабливо. До того ж спрогнозувати, як «поведе» себе родимка через деякий час, неможливо. Навіть якщо зараз вона «спокійна», це абсолютно нічого не гарантує. Швидкий ріст родимок може початися під час вагітності, менопаузи, іноді ситуація погіршується з віком, після 35-40 років.

Будь-яке пошкодження невусу є прямим показом для його видалення.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: