#Заздалегідь: контролювати тиск, щоб уберегти серце

Третина дорослого населення України хворіє на артеріальну гіпертензію, тобто має підвищений тиск, але систематично лікується менше половини з хворих. Навіть якщо знають про своє захворювання.

Підвищений тиск

Підвищений тиск

Юлія Каратаєва, лікар-кардіолог Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В.Скліфосовського, пояснила, чому важливо контролювати тиск:

– Коли кров’яний тиск в артеріях підвищений, серце працює більш інтенсивно, щоб таки забезпечити нормальну циркуляцію крові у судинах. При підвищенні артеріального тиску на кожні 20/10 мм рт.ст. подвоюється ризик розвитку інфаркту міокарда, інсульт головного мозку, серцевої недостатності та раптової серцевої смерті. Тому лікування артеріальної гіпертензії рекомендується починати якомога раніше і проводити все життя.

Навіть за відсутності тонометра (апарату для вимірювання тиску) можна помітити симпотоми, які свідчать про його підвищення:

  1. Головні болі. Ознака не обов’язкова, однак вчені з’ясували, що 28% людей, які страждають від частих головних болів, схильні до гіпертонії.
  2. Задишка. Підвищений артеріальний тиск може викликати потовщення серцевого м’яза, а через це серцю не вистачає сил для прокачування збагаченої киснем крові. Якщо кров скидається назад до легенів, це викликає задишку.
  3. Носові кровотечі. У носі – дуже тонкі і вразливі кровоносні судини. Зростання кров’яного тиску викликає їх пошкодження, що і призводить до носових кровотеч. Втім, у цих кровотеч може бути маса інших причин від алергій до синуситів, тому панікувати не потрібно, а краще з’ясувати причину кровотеч за допомогою лкаря.
  4. Розлади зору. Якщо людина зіткнулася з раптовими проблемами із зором, швидше за все, стався стрибок артеріального тиску, через який порушені кровоносні судини в очах. Іноді у тих, хто страждає від гіпертонії, також з’являються червоні точки в очах через субкон’юнктивальні крововиливи.
  5. Прискорене серцебиття. Якщо вам здається, що серце може вискочити з грудей всього лише після виконання нескладних фізичних навантажень на зразок підйому по сходах, то ви можете страждати від симптомів гіпертонії.

Відтак, вчасне звернення до лікаря, щойно з’явилися будь-які ознаки погіршення здоров’я, набуває особилвої ваги і дійсно може уберегти життя.

Фактори, пов’язаних з розвитком гіпертензії:

– надміна маса тіла (ризик зростає у 2-6 разів);

– надмірне споживання кухонної солі (більше 5-6 г на добу);

– недостатнє вживання продуктів харчування , які містять калій (курага, абрикоси, урюк, ізюм, чорна смородина, гарбуз, буряк, редька, чорнослив), кальцій (сир, йогурт, молоко, риба), магній (гречка, овес, горох, соняшник, петрушка, хрін, гарбуз, буряк);

– вживання алкогольних напоїв (особливо надмірне);

– надлишок кофеїну у раціоні;

– брак в організм вітаміну D;

– тютюнопаління (гіпертензивний ефект однієї цигарки триває 30 хвилин та досягає 15-25 міліметрів ртутного стовпчик);

– затяжний стрес;

– спадковість.

Тобто, немедикаментозна корекція факторів ризику є не менш важливою, ніж вживання медикаментів.

Пацієнти, що не вживають препарати для лікування артеріальної гіпертензії, повинні знаходитись під регулярним наглядом лікаря з урахуванням можливості призначення медикаментозного лікування у майбутньому. Урядова програма «Доступні ліки», яка розпочала діяти з 1 квітня 2017 року, вірогідно, сприятиме прихильності хворих до тривалої медикаментозної терапії, йдеться у повідомденні прес-центру обласного Департаменту охорони здоров’я.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: