#Заздалегідь: Головний нефролог області — про здоров’я нирок

0

Наталія Могильник, завідувач Центру нефрології та діалізу Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського розповіла, чим загрожують ниркам ангіна, гіпертензія і діабет:

Хвороби нирок

Хвороби нирок

Пошкодження нирок виявляють, як мінімум, у кожного десятого. Ці дані змушують переглянути традиційне уявлення про відносну «непоширеність» хвороб нирок серед населення. Кількість хворих, які потребують застосування замісної ниркової терапії, щорічно зростає на 10%. Тому первинна профілактика захворювань нирок, у першу чергу, гострого гломерулонефриту дуже важлива.

До груп ризику належать особи, які перехворіли на ангіну та інші стрептококові інфекції, а також підлітки з підвищеним артеріальним тиском.Відомо, що із 100 випадків артеріальної гіпертензії в підлітковому віці – 30% займають нефрогенні гіпертензії.

Гіпертензія є одним із найчастіших проявів хронічної хвороби нирок. Може бути як причиною, так і навпаки – «хроніка” нирок часто супроводжується гіпертензією. Тому стримування хвороби нирок, збереження їх функцій та зменшення ризику смерті реальне лише за умови жорсткого контролю артеріального тиску хоча б до 130/80 мм рт.ст.

Загальний аналіз сечі і регулярне вимірювання тиску є одними з найперших, основних аналізів, завдяки ким можна вчасно виявити проблеми з нирками.

Крім антигіпертензивної терапії із застосуванням препаратів різних класів, обов’язковою є корекція способу життя: зміна підходів до харчування, балансу роботи та відпочинку, відмова від шкідливих звичок. Це поліпшить результати лікування.

Обов’язковим є досягнення і підтримка здорової ваги. Рекомендовано знизити споживання солі (менше 2-х грамів на добу). Потрібна звичка до регулярних фізичних вправ, краще кардіонавантажень.

Ураження нирок та розвиток хронічної ниркової недостатності – найбільш поширені та значущі ускладнення цукрового діабету. Діабетична нефропатія є головною причиною смерті хворих на цукровий діабет І-го типу. У хворих на цукровий діабет II типу діабечн нефропатія стоїть на 2-му місті серед причин смерті після серцево-судинних захворювань. Виникнення ДН при цукровому діабеті I типу залежить від віку у якому дебютував цукровий діабет. У перші 5 років від початку захворювання діабетична нефропатія діагностується в 7-10%, через 20-25 років – у 25-35%. Такі пацієнти потребують контролю глікемії та артеріального тиску. Диспансерне спостереження хворого на цукровий діабет здійснюється лікарем-ендокринологом, але з метою ранньої діагностики та своєчасного лікування участь лікаря-нефролога необхідна.

Коментувати

21 березня 2018