#Заздалегідь: діагностика раку на ранній стадії

Світлана Варвянська
13:03 | 12 березня 2017
0

Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо ранньої діагностики раку розмістило на своєму офіційному сайті Міністерство охорони здоров’я України.

Діагностика раку на ранніх стадіях суттєво зменшує рівень смертності від онкологічних захворювань. В умовах обмежених ресурсів рак часто діагностують запізно, що призводить до низьких показників виліковування і більших витрат на лікування.

Рання діагностика

Рання діагностика

Навіть у країнах з надійною та налагодженою системою охорони здоров’я багато випадків ракових станів діагностується, коли медикаментозне лікування вже не ефективне. Тож проблеми своєчасного встановлення онкологічних діагнозів є актуальними в наш час. Впровадження стратегії ранньої діагностики раку є провідним питанням для громадського здоров’я, адже це суттєво підвищує ефективність лікування.

Щороку у 14 мільйонів людей діагностують рак, більшість цих людей живуть в країнах з низьким і середнім рівнем економічного розвитку. У 2015 році зафіксовано 8,8 мільйонів випадків смертей від раку – кожен шостий випадок смерті у світі. Рак забирає більше людей, ніж ВІЛ/СНІД, туберкульоз та малярія, разом узяті. Дві третини від загальної кількості випадків смерті від раку припадає на менш розвинені країни, через пізню діагностику та вартісне лікування.

Наслідки затримки в діагностиці жахливі – ймовірність померти чи стати інвалідом збільшується з кожним днем.

Тому вкрай важливо виявити перепони, що перешкоджають своєчасній діагностиці та лікуванню, а також створити програми доступу до кваліфікованої медичної допомоги.

Рання діагностика – це раннє виявлення раку у пацієнтів, які мають симптоми цього захворювання. Це відрізняє поняття ранньої діагностики від скринінгових програм , які передбачають пошук передракових станів та ще невизначених (доклінічних) стадій раку в об’єктивно здорових людей. Рання діагностика та скрінінг раку безумовно є важливими складовими комплексної боротьби з новоутвореннями, але вони відрізняються один від одного вартістю, методами та вимогами.

Такими ранніми ознаками можуть бути:

  • болісні відчуття: біль як такий з’являється вже на останніх стадіях раку. А на початку людина може помітити ненормальні відчуття, які швидше можна назвати неприємними, болісними. Дехто згадує, що за кілька років до діагностики раку дійсно відчували наче “інородне тіло” чи дискомфорту певному органі. До цих перших симптомів потрібно бути дуже уважними. Особливо, якщо мова йде про головний біль — пухлини у головному мозку збільшуються швидко. Однак багатьом легше ковтати знеболюючі, ніж наважитися звернутися до лікаря.
  • швидка втрата ваги. Йдеться про надшвидке схуднення протягом кількох місяців, особливо, якщо людина не докладає для цього жодних зусиль. Пухлина примушує організм синтезувати біологічно активі речовини, які порушують нормальний метаболізм.
  • постійна слабкість. Пухлина викликає загальну інтоксикацію організму. Її ознакоє ї нудота, слабкість. Крім того, тоді ж може виникати анемія (зниження кількості червоних кров’яних тілець), що теж не додає життєвих сил та оптимізму.
  • підвищена температура. Часто її непояснюване підвищення є ранньою ознакою розвитку онкології. На більш пізніх стадіях температура – явна ознака порушення обмінних процесів та хронічного отруєння організму.
  • погіршення стану шкіри, волосся, нігтів. Також розвиваються через порушення обмінних процесів в організмі. Причому погіршення настають дуже різко, а шкіра може навть змінювати колір: жовтіти, темніти чи тьмяніти.
Рання діагностика

Рання діагностика

Три кроки ранньої діагностики:

1. Усвідомлення проблеми та кваліфікована медична допомога:

– період оцінки ( від виявлення соматичних змін до сприйняття своєї проблеми та готовності обговорити її з медпрацівником);

– поведінка пошуку (період від усвідомлення необхідності обговорити симптоми до початку діагностичних процедур).

Пацієнти повинні бути проінформовані про специфічні ракові симптоми, зрозуміти їх серйозність та важливість, подолати страх та упередження, що пов’язанні з раком, і мати доступ до медичних установ, де надається первинна медична допомога.

2. Клінічне обстеження, визначення діагнозу та стадії захворювання

– точний клінічний діагноз. Цей етап починається з візиту до сімейного лікаря (терапевта загальної практики). Лікар повинен уважно поставитись до будь–яких підозрілих симптомів, проконсультувати пацієнта та направити на подальші дослідження для підтвердження діагнозу;

– діагностичні процедури та аналізи. Основний метод діагностики – оцінка біопсійного матеріалу на наявність пухлинних клітин;

– визначення стадії раку. Цей етап базується на попередньо проведених рентгенологічних, хірургічних, цитологічних, біохімічних дослідженнях та клінічних проявах захворювання.

Без точної оцінки стадії раку неможливо призначити правильне та ефективне лікування. Усі процедури та схеми лікування мають бути затвердженні в протоколах.

3. Доступ до ефективного лікування, що включає знеболення: на цьому етапі пацієнт повинен мати доступ до своєчасного, якісного та доступного лікування. Більшість пацієнтів мають розпочати протипухлинну терапію протягом одного місяця після постановки діагнозу.

Всі етапи ранньої діагностики – від моменту появи характерних симптомів до початку лікування – повинні займати до 90 днів.

Рання діагностика

Рання діагностика

Етапи ранньої діагностики

Перешкоди

Потенційні рішення проблеми

Крок 1: усвідомлення проблеми та кваліфікована медична допомога;Усвідомлення та прийняття діагнозуНизька обізнаність населенняПроведення санітарно-просвітньої роботи серед населення.
Пошук первинної медичної допомогиУпередження та стереотипиСпростувати всі стереотипи та надати достовірну інформацію про методи діагностики та терапії
Обмежений доступ до кваліфікованої медичної допомогиПроінформувати населення про те, де вони можуть отримати консультацію с приводу лікування та первинну медичну допомогу
Крок 2: клінічне обстеження, визначення діагнозу та стадії захворюванняТочний клінічний діагнозНеточність в оцінці симптомів та визначення діагнозуПокращення надання первинної медико-санітарної допомоги
Діагностичні процедури та аналізиНедоступність діагностичних методів та неможливість встановити стадію захворюванняОсновні діагностичні методи ( цитологічні та біохімічні дослідження)повинні бути доступними на II рівні надання медичної допомоги
Направлення на лікуванняНеефективна співпраця між діагностичними центрамиПокращити координацію між діагностичними центрами та зробити її більш ефективною
Крок 3: доступ до ефективного лікування, що включає знеболення.Доступне, якісне лікуванняФінансові та географічні перепониПотрібно розробити базову, якісну схему лікування, яка буде доступна загалу та зменшить витрати пацієнтів на непотрібні діагностичні процедури та дорого вартісне лікування
Соціокультурні перепони
Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: