Затверджено: карта госпітальних округів області

0

На Полтавщині – 4 госпітальні округи. Це – середня кількість по Україні. У різних областях округів – від 3 до 6.

Госпітальні округи

Госпітальні округи

При формуванні госпітальних округів найбільше значення мають відстані та час: від центру округу до будь-якого з наслених пунктів повинна бути можливість дістатися протягом години. У той же ча, кількість мешканців не має такого вирішального значення. Їх може бути від 120 000 – і значно більше.

Госпітальні округи

Госпітальні округи

Міністерство охорони здоров’я продовжує розвінчувати деякі міфи навколо формування госпітальних округів:

  1. Госпітальні округи формує МОЗ

Насправді географічні межі округу пропонує місцева влада, уряд їх тільки затверджує. У кожному госпітальному окрузі буде принаймні одна лікарня інтенсивного лікування, оснащена всім необхідним обладнанням, щоб надавати спеціалізовану медичну допомогу цілодобово. Відстань до цієї лікарні має бути такою, щоб людина змогла доїхати туди максимум за годину. Ваона повинна працювати цілодобово, 7 днів на тиждень. І це єдині вимоги, які висуває МОЗ до формування госпітальних округів. Всі інші питання вирішують громади: якою має бути мережа медичних закладів в госпітальному окрузі, які лікарні варто перепрофілювати, а які медзаклади додатково створити, як пацієнти зможуть до них доїхати, які дороги для цього потрібно відремонтувати чи побудувати.

2. Реформа охорони здоров’я=закриття лікарень

Насправді мова йде про перепрофілювання. Замість малопотужних, мало завантажених, погано оснащених лікарень будуть створені інші медичні заклади (центри реабілітації для тисяч учасників АТО, діагностичні центри, хоспіси). А кращі лікарні отримають технічне та кадрове підсилення, щоб якісна медична допомога була доступна кожному. Але які саме лікарні потрібно перепрофілювати, вирішує місцева громада. Громада на місцях створює Госпітальну раду, що має до кінця 2017 року розробити план розвитку округу на 5 років.

3. Людей позбавляють медичної допомоги.

Насправді доступність якісного лікування для громадян збільшиться. Зараз в Україні існують десятки лікарень, де лікарі оперують менше 500 пацієнтів на рік. В той час як у Фінляндії, Німеччині, Великобританії цей показник становить не менше 4 000. Лікуватись в мало завантажених лікарнях небезпечно. Лікар, який не має належної практики, втрачає кваліфікацію і не може надати якісної допомоги пацієнту. Наприклад, за стандартами ВООЗ, лікар має приймати не менше 400 пологів на рік -тоді він здатен забезпечити якість своїх послуг. Для порівняння – в одній з районних лікарень Полтавської області приймають 89 пологів на рік. Чи можга у такому випадку бути впевненим у якісні допомозі породіллям та новонародженим?

4. Що більше госпітальних округі в області, то краще і зручніше.

Насправді, впорядкування мережі медзакладів можливе, якщо  їхня кількість відповідає практичним потребам і спроможності місцевих громад. Створення потужної лікарні в кожному районі – це утопія і нераціональне витрачання коштів. Щоб лікарі мали належне навантаження, а обладнання використовувалось максимально ефективно, кількість населення округу має складати мінімум 120 тисяч осіб. У країнах Європи цей показник вище – наприклад, у Фінляндії, він складає в середньому 275 тисяч людей. За новою системою, розмір фінансування з бюджету на лікарню прямо залежатиме від кількості пацієнтів, що отримали в ній медичну допомогу. І якщо лікарні не матимуть достатньо пацієнтів, місцевим органам влади доведеться самостійно шукати кошти на їх утримання та достойну зарплату лікарям.

Інфографіка Рузанни Давітян

Коментувати

20 березня 2018