Зарплати вчителів: ми і Європа

Нещодавно «Трибуна» підрахувала, що середня заробітна платня українських медиків у 40 разів менша, ніж заробітки англійських лікарів. Цього разу ми проаналізуємо доходи представників іншої благородної і невдячної професії – вчителів. Для порівняння візьмемо Україну, Швейцарію, Данію та Францію.

1_1

Посадовий оклад європейських та українських учителів: порівняння

Аналітику роботи вчителів з 30 різних країн світу провела Організація економічного співробітництва та розвитку (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD). Фахівці брали до уваги престиж професії, часове навантаження, ну і звісно – розмір оплати праці. Посилаючись на результати «Міжнародного дослідження систем викладання й навчання», дізнаємося, що річний оклад Швейцарського вчителя складає 68 тисяч $. У Франції вчитель отримує 33 тисячі $, у Данії – 41 тисячу $.

Український вчитель, маючи півтори ставки, отримує за місяць близько 2-ох тисяч гривень. За рік – 24 тисячі. Якщо додати сюди премії, оплату гуртків (хоча не кожен вчитель має години гурткової роботи), то зможемо дотягнути до 1000 – 1 200 $. Тож знову маємо зарплатню прірву – у 40 разів. Це якщо порівнювати з Данією. А якщо зі Швейцарією – то у 68 разів менше.

Години роботи

Швейцарські педагоги в середньому працюють по 36 годин на тиждень. Якщо розбити це навантаження за схемою понеділок-п’ятниця, то вийде, що за день вчитель відпрацьовує 7 годин 20 хвилин. Майже восьмигодинний робочий день. За цей час освітянин встигає провести відведену кількість уроків, заповнити документацію та перевірити письмові роботи учнів.

У Франції вчитель має 18 робочих викладацьких годин. Паперова робота також займає приблизно вісімнадцять годин, хоча вчитель з досвідом може вправлятися і швидше.

Для прикладу, датський вчитель англійської мови, маючи всього 4 робочі дні на тиждень, отримує 15 тисяч датських крон.

Український педагог, аби заробити свої 90 $ на місяць, мусить читати 27 уроків на тиждень. Це – 5-7 занять на день. Журнали, контрольні, календарні плани – то окрема парафія, що не входить у ці 27 годин.

Кількість учнів

Ще один показник, який визначає роботу вчителя – середня кількість учнів, з якими він працює протягом одного уроку. Так, вчителі країни банків та високоточних годинників опікуються 12-ма школярами, Французи – 10-ма, Датчани – 13-ма.

В Україні все залежить від населеного пункту, розташування та престижу навчального закладу.

2

Робота і зарплата полтавських педагогів

Державний комітет статистики Полтавської області подає офіційну інформацію про середнє нарахування заробітної плати одному освітянину. Ця сума складає 2947 гривень. Тут до уваги береться і оклад шкільного керівництва.

Ми запитали у вчителів, скільки вони реально отримують за свою роботу. Викладач трудового навчання однієї з полтавських шкіл, який попрохав не називати ні свого імені, ні закладу, де працює, розповів:

Мій педагогічний стаж – 4 роки. Зараз читаю 19 навчальних годин на тиждень, і за це отримую 2 тисячі 100 гривень на руки.

Вчитель фізичної культури з іншої школи має більший стаж роботи:

Я працюю в школі вже 8 років. Зараз проводжу 20 уроків на тиждень. Можу отримувати 2 тисячі 800 гривень чистої зарплатні. Якщо брати середню кількість дітей, які відвідують один мій урок – то їх буде близько 30-ти.

Тож, виходить, що тільки вчитель зі стажем близько 8-ми років може отримувати за місяць 100 доларів. Річний прибуток такого педагога складе 1200 $.

Замість висновку

Вчитель – одна з найвідповідальніших професій. Не лише тому, що він виховує дитину, «плекає справжнього громадянина», а й тому, що відповідає за життя свого учня. Ми довіряємо педагогу найдорожче, але цінуємо його роботу недорого. Навіть не враховуючи додаткових навантажень і виснажливої писанини, невідому кому і невідомо навіщо потрібної.

Це не спроба пожаліти вчителів, сказавши «які ж вони бідні». Просто педагоги також мають отримувати гідну заробітну плату і не боятися про неї говорити, як бояться зараз. Тому що без них ми б не вміли читати й писати, бізнесмени не змогли б побудувати свої підприємства, а депутати, що мають зарплати 17, 5 тисяч гривень і ніколи не відмовляться їх собі збільшити ще й ще, ніколи б не стали народними обранцями. Втім, це застарілі вимоги: у нинішньому скликанні Верховної Ради 12 депутатів вищої освіти не мають.

Може, саме тому звертати увагу на проблеми вчителів – необов’язково?

Роман Грицун

Залишити відповідь
Коментувати

7 Коментарі

це класні новини!!!

2017-10-27
и
Відповіcти
0

Ясна річ, що Швейцарія або Британія живуть набагато краще, ніж Україна.
Бо працюють більше – і не дозволяють чиновникам так багато красти, як в Україні.

Але ж скільки разів вже було сказано, що тупо порівнювати розміри зарплати – ознака некомпетентності авторів?

Бо такі порівняння не мають сенсу без інформації про реальну купівельну спроможність населення, індекс цін у країні та структуру особистих доходів та видатків.

Тьху…

2016-03-17
Сергій
Відповіcти
0

Вчитель має бути авторитетом. Якщо держава систематично принижує вчителів – тоді в неї немає майбутнього. А така зарплятня – це справжнє приниження. Передавайте привіт Яценюку і Порошенко.

2016-03-16
Полтавчанин
Відповіcти
0

Почему учителя срываются на детях?
Потому что им нужно выкладываться по полной, что бы хоть как-то научить наших детей. Они приходят домой как выжатый лимон и получают за это копейки….
У них не хватает денег, куча проблем, расшатаны нервы, потом они приходят в школу и кричат на наших детей, а бывает и бьют. У некоторых начинается истерика + депрессия, а в итоге у детей психологическая травма. Я вот например боялся на алгебру ходить, меня к доске вызывали и я тут же все забываю, потом маты, унижение, рукоприкладство… Каждый раз, когда вижу этого препода вспоминаю все это, аж мурашки по коже….
Так вот, поднимите зарплаты учителям. Позаботьтесь о своих детях

2016-03-16
Вискуис
Відповіcти
0

Про депутатов без образования – это шедевр

2016-03-16
Олег
Відповіcти
0

Всього 10-13 учнів на вчителя…. У нас таке тільки у селах і то вчитель один на всю школу)))

2016-03-16
Йода
Відповіcти
0

І отримує він всього 1200 грн =(

2016-03-16
Антон
0

Останні новини:

Читайте також: