Запровадження альтернативного механізму вирішення спорів – думка полтавського експерта

Цього тижня народні депутати розглядають зареєстрований у 2015 році законопроект № 3665 «Про медіацію». Зазначається, що запровадження в Україні інституту медіації є одним із заходів децентралізації державної влади, який надає громадянам реальну можливість обирати інші не судові засоби для вирішення їх спорів.

Нормами законопроекту медіація визначається як альтернативний (позасудовий) метод вирішення спорів, за допомогою якого дві або більше сторони спору намагаються в рамках структурованого процесу за участі медіатора досягти згоди для вирішення їх спору.

Щодо запровадження інституту медіації в Україні свою думку журналістам «Трибуни» висловив правник, кандидат юридичних наук та керівник адвокатської групи Олександр Лемешко.

Олександр Лемешко

– Медіаторна служба це альтернативний механізм судовому розгляду конфліктних ситуацій. Це надзвичайно цікава річ та поширений досвід.

У пояснювальній записці до акту автори зазначили, що в медіації використовуються новітні методи переговорів, які спрямовані на прийняття креативного рішення, яке б задовольнило обидві сторони.

Важливим є те, що сторони самі знаходять шлях вирішення спору, а медіатор тільки організовує переговори, знімає емоційне напруження, знімає будь-які бар’єри, які перешкоджають прийняттю компромісу, сприяє розвитку діалогу та встановленню партнерських відносин між сторонами.

– Фактично це примирення сторін конфлікту, яке може здійснюватись у цивільному, кримінальному процесах. Це дуже дієва практика, вона дозволить розвантажити суди. Також це свідчення того, що самим учасникам конфлікту надається перевага у можливості вирішення спору. – зазначає експерт.

Також автори вказали, що у зв’язку з тим, що майже всі спори в Україні розглядаються саме судами і через наявний високий показник звернень до суду, можна дійти висновку, що наша правова система не пропонує своїм громадянам ефективних позасудових способів урегулювання спорів.

Медіація може застосовуватися у будь-яких конфліктах (спорах), у тому числі цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, а також в кримінальних провадженнях та справах щодо адміністративних правопорушень.

Автори закону пропонують дотриматись європейських стандартів та обмежили втручання у діяльність медіатора. Так, зокрема, положеннями документу вказується, що медіатор не залежить від сторін, державних органів, інших юридичних і фізичних осіб, а втручання у діяльність медіатора при підготовці та проведенні медіації забороняється.

Також ініціатори проекту наголосили, що дуже важливим є питання контролю за якістю послуг, які надаються медіаторами. За законопроектом держава встановлює чіткі вимоги щодо отримання статусу медіатора фізичними особами – вік, освіта та кількість годин професійного навчання.

Однак, наявність юридичної освіти для медіатора не є обов’язковою, так як законопроект забороняє медіаторові надавати будь-які юридичні консультації сторонам і велика частка медіаторів є психологами.

Нормативним актом пропонується встановити обмеження для осіб, які не можуть займатися цією діяльністю. Так, медіатором не може бути недієздатна або обмежено дієздатна особа; яка має судимість; звільнена з посади за порушення присяги або вчинення корупційного правопорушення; яка перебуває на державній службі; особа, яку було виключено з реєстру медіаторів – до спливу трирічного строку.

Юрист висловив своє ставлення до запровадження медіації та зазначив, що може стати наступним кроком у розвитку системи вирішення конфлікітв.

– Україна до цього йшла близько десяти років і я чесно кажучи, обома руками за. Це приклад якраз дійсно євроінтеграції. Наступним кроком після цього повинно стати запровадження пробативних заходів. Тобто пробація. Замість позбавлення волі будуть запроваджуватись більш пільговий режим для осіб, які вчинили нетяжкі злочини. Це можливість залишатись з сім`єю, тобто бути соціально адаптивним, але і відбувати покарання.

Залишити відповідь
Коментувати

1 Коментар

крок у європу. а от чи прогнивша судова система зміниться, уже друге питання

2016-11-03
Доктор Зло
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: