З Полтавщини розпочнеться реформування стаціонарів

2

Полтавська область виявилася найуспішнішою та найбільш підготовленою до змін на рівні стаціонарів. Тому саме з нашої області розпочнеться процес зміни принципу фінансування стаціонарів та госпіталів.

З Полтавщини розпочнеться реформування стаціонарів

З Полтавщини розпочнеться реформування стаціонарів

До Полтави завітала Уляна Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я України. Разом з полтавськими чиновниками та Олегом Петренком, головою Національної служби здоров’я України (НСЗУ), вони розповіли про пілотний проект та відповіли на питання журналістів, які здебільшого стосувалися реформи первинної ланки медицини.

Чи буде платне обслуговування у сімейних лікарів для тих, хто не підписав декларацію?

– Ні, за прийом не мають права брати гроші. Але правила гри такі, що ви маєте обрати найкращого для себе лікаря. Наразі вже 67% у Полтавській області підписали декларації, це один з найкращих показників по Україні. І якщо Ви цього ще не зробили, то все одно доведеться рано чи пізно це зробити. Ви завжди маєте право переукласти декларацію у разі незадоволення послугою або ставленням лікаря, – пояснює Уляна Супрун.

Чи правда, що тепер лікар у жодному разі не приходить на виклик до пацієнта?

– Наразі у лікарів немає такого зобов’язання їхати на кожен виклик, який поступає у реєстратуру, як було раніше. Проте і заборони такої немає. У разі потреби, ваш сімейний лікар може приїхати до вас, а не ви до нього. Це питання комунікації між лікарем та пацієнтом. Лікар має право в індивідуальному порядку вирішувати це питання. Якщо Вам не подобається відношення лікаря до Вас, то підіть через дорогу й оберіть іншого, який, у разі потреби, буде готовий приїхати на виклик. Це питання конкуренції між лікарями. Наразі гроші ідуть за пацієнтом, тому за кожного пацієнта лікар отримує кошти. Повторюю, якщо не можете домовитись з лікарем, якщо він відмовляється адекватно співпрацювати — оберіть іншого лікаря.

Що означає теза «охорона здоров’я, дружня до підлітків»?

–  Підлітки — це особлива категорія пацієнтів. Ми створили раду підлітків при Міністерстві, яка допомагає нам розвивати медицину так, як вони хочуть це бачити. Адже не з усіма проблемами люди у такому віці можуть поділитися з батьками. Це питання діагностики на ВІЛ, гепатит С, питання вагітності та інші. Тому ми впроваджуємо таку систему, щоб підлітки з 16-ти років могли спілкуватися зі своїм лікарем конфіденційно, без втручання батьків.

Уляна Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я України

Уляна Супрун, в. о. міністра охорони здоров’я України

Чому тепер медичні заклади мають право замовляти послуги у приватних фірм?

– Ідея в тому, що медичний заклад може замовити ті  послуги, які сам не в змозі надати, у приватних фірм. Це зроблено для того, щоб не створювати коштовні відділення або не купувати дуже дороге обладнання для себе. Приватні фірми, у яких є потрібне обладнання, можуть співпрацювати із закладами медицини так би мовити, на аутсорсі. Таким чином лікарні економлять власний бюджет. Наприклад, як у Кропивницькому: якщо ви прийшли в онкодиспансер і вам потрібна радіотерапія, то онкодиспансер замовляє цю послугу у приватної фірми для продовження вашого лікування. У свою чергу держава через Національну службу здоров’я оплачує цю терапію. І лікарня не вкладає мільйони у створення окремого радіотерапевтичного відділення на базі онкодиспансеру.

Які аналізи є обов’язково безкоштовними для пацієнта?

– Є пакет послуг, який держава купує через Національну службу здоров’я у медзакладі. Тобто ці аналізи для пацієнта безкоштовні: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, холестерин та глюкоза крові.

У чому суть пілоту в Полтавській області?

– Гроші йдуть за пацієнтом — цей принцип впроваджується й у вторинній ланці медицини. Наразі фінансування відбувається таким чином: два однакових відділення різних лікарень по субвенції отримують однакове фінансування від держави. Проте в одному роблять, до прикладу, 200 операцій, а в іншому — 20. Ми робимо так, щоб заклади отримували гроші за послуги, а не за сам факт їхнього існування. Той, хто працює, створює умови, має хороших фахівців та ставлення до пацієнтів — той виграє. На жаль, хтось програє. Цей принцип буде впроваджуватися поступово. Ця система почне діяти з першого квітня, і за пару років ми маємо повністю перейти на систему сплати за послугу, – підсумувала Уляна Супрун.

15 января 2019
14 января 2019