Як відвідати Львівський форум видавців: 5 порад для полтавців

Львівський форум видавців – подія міжнародного значення для читачів, журналістів, авторів, перекладачів, науковців і, авжеж, самих видавців. Щороку восени поціновувачі літератури з усієї України збираються в місті Лева, аби поцікавитися книжковими новинками, побачити й послухати улюблених мистців, взяти участь у дискусіях й отримати автографи в «живих» авторів. Проте полтавців на цьому святі «мистецтва мистецтв» не так і багато. Імовірно, це пов’язано зі страхом перед невідомістю та відстанню в 900 км. Журналісти «Трибуни» вирішили провести експеримент і відчути ґрунт Львівського мистецького фестивалю 15-18 вересня. Результати – у 5-х невеличких, але вагомих порадах.

1 (1)

1. Визначитися з власною програмою.

Найважливіше завдання для Вашого «ToDoList» на дофестивальний період. Остаточну програму фестивалю публікують на сайті Форуму приблизно за півтора тижні до його початку. Спитаєте: у чому тоді проблема? Вона полягає в тому, що впродовж однієї години (починаючи з 10-ї ранку) відбувається близько 30 подій. Причому діє парадокс: чим більше ти заглиблюєшся в літературний процес, тим важче зробити остаточний вибір.

2 (1)

Щоб полегшити собі життя, можна підійти до питання раціонально. Є три підходи до формування власної програми фестивалю.

І. Лінійний. Погодинно виписуєте заходи, які б хотіли відвідати. На вході на виставку волонтери завжди мають роздавальні матеріали – програми, у яких відзначити бажані події (щось на кшталт важливих оголошень у жовтій газеті).

ІІ. Вибірковий. Знаходите на сайті форуму профілі письменників, художників, одним словом – ЦІКАВЕ, – і застосовуєте цей фільтр на повну програму. Розумна машина покаже Вам, коли відбудеться потрібна презентація, автограф-сесія чи вранішня кава з улюбленим мистцем.

ІІІ. Мішаний. Користуєтеся попереднім пунктом, а пробіли заповнюєте загальним списком подій.

Нагадуємо: фестиваль зазвичай триває 4-5 днів, проте всі найцікавіші заходи зосереджені в суботу. Авжеж, відвідати Форум повністю – гідно поваги, але навіть літературний уїкенд – оптимальний варіант.

3

2. Завчасно запастися квитками та знайти нічліг.

Як доїхати? Найзручніший із найбюджетніших способів дібратися до Львова – потяг «Харків-Львів». Квитки коштують в діапазоні 230-1000 грн (залежить від рівня комфорту). Інший варіант – автобусний маршрут: більш видовищний, проте водночас дорожчий і виснажливіший. У середньому дібратися до Львова автобусом від Полтави коштуватиме 450-550 грн.

Де жити? Шукачі дешевого та якісного прихистку зазвичай обирають хостели. Ночівля в середньому обійдеться в межах 100-160 грн. Величезна перевага цієї ідеї – локація в центрі, де здебільшого відбуваються всі заходи.

Куди ходити? Більшість заходів Форуму безкоштовні. Їх можна відвідати в понад 50-ти локаціях, серед яких кавʼярні, бари, театри, музеї, бібліотеки, університети тощо. Проте доведеться придбати квитки на топові івенти:

 • Книжкову виставку в Палаці Потоцьких (20-50 грн);
 • Ніч поезії та музики non-stop (100-150 грн).

Останній пункт, до речі, може допомогти зекономити гроші на ночівлі.

4

3. Розібратися в карті локацій.

Перевагою місця для заходів розташовані в умовному трикутнику «Палац Потоцьких – площа Ринок – Історичний музей». Памʼятайте: чим менша локація, тим раніше треба «забити» собі місце. Також важливо продумати найоптимальніший маршрут: можна навіть засісти на день в одному закладі, у якому щогодини відбувається захід. Проте пройтися Львовом у пошуках цікавинок – значить відчути дух Форуму.

5

4. Обрати пріоритетні заходи.

Як уже було сказано в першому пункті, скласти ідеальну програму неможливо: все одно доведеться щось пропустити. З огляду на це ми радимо скомбінувати свій план так, щоб відвідати заходи всіх типів.

Львівський форум 2016 року пропонував понад 20 типів івентів; ми вибрали найпопулярніші.

Презентації й автограф-сесії. Тут можна дізнатися про історію створення старих і нових творів улюблених авторів, придбати книгу, отримати автограф, поставити курйозне запитання. Форма презентації книги залежить від її природи: оригінал це чи переклад. Тематично презентовану літературу можна поділити на такі блоки з прикладами:

 • художня (4 книги ФРЕДЕРІКА БЕҐБЕДЕРА: «Уна і Селінджер», «Бесіда нащадка епохи», «99 франків», «Кохання живе три роки»);
 • дитяча (пригодницький роман для дітей «Коти-вояки» (WARRIORS CATS));
 • літературознавча (проект Інституту літератури «Шевченківська енциклопедія» під загальною редакцією М. ЖУЛИНСЬКОГО);
 • психологічна, економічна (книга «Продається все: Джефф Безос та ера Амазон»);
 • історична (книга МИХАЙЛА ШКІЛЬНИКА «Україна у боротьбі за державність в 1917-1921 рр. Спогади та роздуми»);
 • епістолярна (Леся Українка. Листи: 1876-1897. Уперше без купюр).
14292291_953978718081940_9200920917329907293_n

Молоді поети України: покоління 2010-х

Круглі столи та дискусії. Це публічні обговорення експертами, політиками чи державними діячами важливих моментів наскрізної для фестивалю теми. Цьогорічна – «Межі кордонів». Теми минулих років – «Жінка у світі, що змінюється» (2013), «Коротке XX століття – велика епоха» (2014), «Культура VS пропаганда» (2015). Приклади цікавих дискусій і круглих столів цього Форумі:

 • Українська освіта 2030 – якою вона має бути;
 • Донбас: кордон війни і миру;
 • Державне самоствердження України: здобутки і втрати, шанси й загрози, уявні й реальні.

Літературні читання. Автори (або групи авторів) озвучують твори на сцені. Цікава можливість почути улюбленців та дізнатися про нові імена сучасної літератури. Деякі з цьогорічних читань:

 • поетичний марафон випускників літшколи;
 • вечір сербської прози та хорватської поезії. Читання-тандем Срджана Срдича та Марка Погачара;
 • вечір поезії «Голоси бідних людей».
Василь Махно

«Єрусалимські читання у Львові»: зустріч з поетом та есеїстом Василем Махном з нагоди виходу двомовної поетичної збірки «Єрусалимські вірші»

Перформенси та концерти. Взаємодія різних жанрів мистецтва в реальному часі; схоже на виставу, проте більш щире, неповторне, миттєве. Найцікавіші:

 • концерт Христини Халімонової;
 • Ніч поезії та прози non-stop;
 • міні-спектакль «Уїхала» (театрально-музична вистава за віршем українського поета-футуриста Олексія Кручених).

6

5. Дізнатися про книжкові новинки.

Цей процес дуже індивідуальний. На книжковій виставці, яка простягається на чотири поверхи Палацу Потоцьких, можна придбати як нові книги, так і раритетні й не дуже примірники; артбуки й посібники; антології та збірки листів. Себто легко загубитися в засиллі літературного моря. Радимо два вектори: або орієнтуватися на улюблені видавництва, або зарання дізнаватися про презентації.

Для прикладу, ось кілька книжок, відзначених Премією «Найкраща книга Форуму-2016»:

 • Франко від А до Я. Тексти: Богдан Тихолоз, Наталя Тихолоз. Графічне опрацювання: Романа Романишин, Андрій Лесів. Львів: Видавництво Старого Лева, 2016.
 • Франсуаза Барб-Ґалль. Як розмовляти з дітьми про мистецтво ХХ століття. Львів: Видавництво Старого Лева, 2016.
 • The best. Культурний простір від А до Я. Автор проекту: Юрій Комельков. Київ: CULTPROSTIR.UA, 2016.
 • Грицько Чубай. Марія. Графічне опрацювання: Марія Гавриш, Володимир Гавриш. Дрогобич: Коло, 2015.
 • Переслідувані за правду. Українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХст. Автор ідеї: Оксана Ґудзяк. Львів: Видавництво Українського католицького університету, 2016.
 • Дарон Аджемоґлу, Джеймс Робінсон. Чому нації занепадають. Походження влади, багатства та бідності. Київ: Наш Формат, 2016.
 • Антологія української поезії ХХ століття. Упорядник: Іван Малкович. Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016.
 • Тарас Лютий. Ніцше. Самоперевершення. Київ: Темпора; Клуб творчої філософії, 2016.
нью-йоркська група поетів

Велике повернення Нью-Йоркської групи (справа наліво: Ігор Калинець, Юрій Тарнавський, Богдан Бойчук, Тарас Махно)

Середня вартість книги на Форумі:

 • Художня література – 70-80 грн (поезія-проза);
 • Наукова, історична література – 90 грн;
 • Дитяча література – 85 грн;
 • Артбуки – 130 грн.

Насамкінець. Форум видавців – це 20 годин мистецтва на добу. Це зустрічі зі старими та новими друзями й авторами. Це спосіб навчитися вирішувати дилеми, типу піти на концерт Христини Халімонової чи на літературні читання від Молодої республіки поетів. Це кілометри, пройдені площею Ринок від локації та локації. А головне – це духовне оновлення тривалістю в рік, упритул до наступного Форуму.

&Изображение1

Христина Халімонова

P.S.: Для більшої переконливості пропонуємо приклад кошторису уїкенду вві Львові.

Bezymyanny-1

Інфографіка: Рузанна Давітян.

Фото: Анна Ютченко.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: