Як у Полтаві збираються контролювати екологічний стан міста

Як смарт-технології можуть допомогти у регулюванні мікрокліматичних умов міста? Як Полтава зараз регулює екологічну безпеку міста? Чи безпечне наше місто в екологічному плані? На ці та інші питання відповідали експерти на громадському форумі «Мікроклімат міста».

Нині екологічний моніторинг у Полтаві є нерегулярним та проводиться за обмеженим переліком показників. Тому це не дає можливості отримати об’єктивну оцінку про сучасний стан чистоти міста та прогнозувати вплив екологічних факторів на його розвиток.

Головною причиною такої ситуації є відсутність цільової програми, яка б комплексно підходила до екологічного моніторингу й контролю за міським середовищем.

Цей громадський форум «Застосування еко-моніторингу на основі смарт-технологій для регулювання мікроклімату в місті Полтава» організували в рамках проекту Smart City. Адже Полтава є одним із чотирьох міст в Україні, яка виграла конкурс у Фонді  Фрідріха Науманна (Німеччина).

До форуму долучилися представники міської влади, громадських організацій, депутатського корпусу, фахівці профільних управлінь та відділів органів місцевого самоврядування, студенти вищих навчальних закладів, представники бізнесу та активні мешканці міста.

Організаторами заходу виступила Полтавська міська рада та КО «Інститут розвитку міста» за підтримки Фонду Фрідріха Науманна.

Ольга Омельчук, управитель освітніх проектів представництва Фонду Фрідріха Науманна (Фото: www.rada-poltava.gov.ua)

– Чому наш фонд фінансує подібні ініціативи, пов’язані з екологією? Тому що цей проект спрямований на протидію зміні клімату. Ми давно з вами вважали, що зміна клімату не торкнеться нас сьогодні або не прийде через декілька років і не буде нам заважати. Насправді, клімат змінюється через нас. Тому ми раді, що в українських містах люди почали говорити про чистоту повітря, про мікроклімат міста, про воду, яку ми п’ємо. Полтава обрала дуже цікаву тематику, яку ми одразу підтримали – вимірювання мікроклімату міста. Вона не дуже популярна поки в Україні, але це свідчить про вашу сучасність, інноваційність. Ми дуже раді вас у цьому підтримувати, – зазначила Ольга Омельчук, управитель освітніх проектів представництва Фонду Фрідріха Науманна.

Метою форуму було обговорення першочергових рішень та заходів, що сприятимуть регулюванню мікрокліматичних умов на основі смарт-технологій для створення комфортного життєвого середовища в Полтаві.

Віталій Нікіпелов, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів (Фото: www.rada-poltava.gov.ua)

Віталій Нікіпелов, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючий справами міськвиконкому, розповів, що форум – це елемент проекту, який розробила Полтава для покращення екологічного мікроклімату в місті:

– Перший етап реалізації нашого плану – це впровадження системи моніторингу мікроклімату міста. Вона дозволить визначити проблемні моменти й вирішити їх. Наша спільна мета – це комфортне та безпечне місто.

*Мікроклімат – це клімат приземного шару повітря, обумовлений мікромасштабними відмінностями земної поверхні усередині місцевого клімату. Тобто в умовах міста – це мікроклімат житлових дворів, площ, провулків, скверів та іншого міського середовища, де здійснює життєдіяльність людина.

Який зараз екологічний стан Полтави 

За словами Юрій Голіка, завідувача кафедри прикладної екології та природокористування Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, наразі кожен полтавець в рік носить з собою 20-25 кг шкідливих речовин, тобто приблизно півмішка. Для порівняння професор наводить показники в Кременчуці – 3,5 мішка, Горішніх Плавнях – 3 мішки, у Дніпрі – 10 мішків (576 кг шкідливих речовин).

Юрій Голік, завідувач кафедри прикладної екології та природокористування Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка

– Полтава була найчистішим містом України. Основні проблемні питання: 1 місце – екологічна свідомість населення, 2 – поводження з відходами, 3 – якість води. Якщо ви вийдете до Білої альтанки і подивитися в бік Харкова, ви побачите білу пляму – це наше полтавське звалище. Це також одна із головних проблем, яка вирішується, але повільно і важко. Дендропарк – там колись було 460 унікальних рослин, а потім залишилось 200.

За рік ми завдаємо збитку навколишнєьому середовищу Полтави на 1 мільйон гривень. Деяким трубам водопостачання вже 100 років, і вони досі лежать під землею, не поіржавівши. У той час, як сучасні вже зіпсовані, і тому за рік виникає втрата води на 27%.

Юрій Голік нагадав, що полтавці п’ють артезіанську воду:

– Зараз цим похвалитися можуть лише 5 обласних центрів в Україні. Тому ми маємо її економити, незважаючи на те, що поки що свердловин для цього вистачає.

Мало хто знає, але у нашому місті є чотири пости спостерігання за забрудненням повітря. Вони знаходяться: в районі Київського вокзалу, парку «Перемога», Полтавського заводу хімічного машинобудування («Хіммаш») і на Алмазному. Пости відбирають 16 компонентів забруднюючих речовин 24 години на добу і, таким чином, визначають рівень забруднення. Наразі по ряду речовин Полтава перевищує норму.

Як можна змінити екологічну ситуацію в Полтаві на краще

Анна Денисенко, координаторка міських соціальних проектів ЛУН в Києві, розповіла, як у них на практиці підходять до питань екології та мікроклімату.

Команда ЛУН у Києві вже провела ряд досліджень, які стосуються мікроклімату, серед них:

1. Вимірювання витоку тепла в житлових будинках. Холодний будинок істотно збільшує витрати енергоносіїв.

Анна Денисенко, координаторка міських соціальних проектів ЛУН в Києві

2. Психічне здоров’я: наскільки в тих чи іншмх будинках мікрорайону гамірно.

– Цей критерій важливий, адже якщо людина переїжджає і в неї під вікнами потяг, то в якийсь момент вона звикне або зійде з розуму. Для вимірювання зашумленості районів, ми брали дані з кількох ресурсів, орієнтувалися також на санітарні норми, вимірювали норми шуму власноруч. Виявилося, наприклад, що підземна частина метро гучніша, ніж дороги загального значення. Чим більш насиченим є червоний колір на карті, тим більше шуму поблизу будинку.

3. Карта доступності парків і скверів міста.

– Є стереотип, що один район більш зелений, інший менш. Ми вирішили про це дізнатися. Взяли багато різних даних. Порахували міські парки, сквери і національні парки. Потім кожна зона отримала бал. Карту, на якій чітко видно, з яких мікрорайонів близько до парку, з яких далеко. Щодо дерев – у нас є мрія зробити карту дерев міста. Кожне дерево має свій номер, картку, на якій зазначено його вік, вид тощо. Так вже, наприклад, зробили в Нью-Йорку.

Наразі фахівці ЛУН працюють над картою датчиків повітря.

– Є проблема з пилом, і ця проблема в багатьох містах. Наразі ми не дбаємо про якість повітря, як треба. Наприклад, у Пекіні люди ходять в масках, і це не перебільшення. Там зранку кожного дня надсилається повідомлення: сьогодні не відкривайте вікна, не ведіть дитину в садок, бо сьогодні дуже забруднене повітря. І з кожним роком ситуація стає гірше.

Анна Денисенко розповідає, що якщо у Полтаві захочуть створити громадську систему моніторингу якості повітря, то для цього можна використовувати датчики зовнішнього користування.

Так виглядає один із датчиків зовнішнього вимірбвання чистоти повітря (Фото: Анна Денисенко)

– Якщо немає часу закуповувати програмне забезпечення, тестувати датчики, то зараз є варіанти спеціальних сайтів. Заходите туди і там інструкція, які сенсори треба купити на AliExpress (глобальний віртуальний торгівельний майданчик – ред.), потім вам приходить набір, ви його з’єднуєте, і датчик готовий, можете ставити на балкон. Таким не дуже складним процесом можна створити міську мережу датчиків. 

 Позиція місцевої влади та полтавців до екологічного питання

– Ми виграли грантову програму, відповідно до якої у нас є співфінансування з Фонду Фрідріха Науманна. Завдяки цьому, в планах на майбутнє – закупити сучасну та професійну апаратуру, аби проводити екологічні виміри мікроклімату міського середовища. Також існує пропозиція створення онлайн-платформи, аби всі аналізи виміру екологічних показників, які будуть проводитися на локаціях у місті, були для містян у вільному доступі, – розповів Олександр Глазов, депутат Полтавської міської ради.

Під час форуму учасникам презентували результати опитування мешканців міста «Стан екологічної ситуації житлового середовища в Полтаві» (опитали 1056 респондентів).

Більшість полтавців погоджуються з тим, що екологічну ситуацію треба змінювати і що це важлива тема. Турбує зміна клімату 85,2% жителів міста. Що потрібно контролювати мікроклімат Полтави, вважають 80%.

Зазначені  проблеми та шляхи їх вирішення присутні обговорювали в робочих групах спільно з експертами. Наприкінці форуму усі групи презентували свої напрацювання щодо проблеми регулювання мікроклімату в місті. Ідеї використовуватимуть у майбутньому для реалізації проекту підтримки та регулювання екологічної ситуації в Полтаві.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

“…кожен полтавець в рік носить з собою 20-25 кг шкідливих речовин”
– шо означає носить,тобто нас оточує? Не понятно.

2019-04-25
Андре
Відповіcти
0

Я за еко -місто і робіть все,що вважаєте за потрібне. Я допоможу чим зможу!

2019-04-25
Діма
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: