Як це працює: зміна імені

Як почати життя «із чистої сторінки»? Звичайно, можна змінити роботу, переїхати до іншого міста або змінити колір волосся, але «Трибуна» розповість про набагато цікавіший і радикальніший спосіб. Сьогодні ми розповімо про зміну імені.

Почнемо з того, що основним нормативно-правовим актом, який регулює ці відносини, є Порядок розгляду заяв про зміну імені, затверджений Кабміном у 2007 році. Коротко процедуру зміни імені можна проілюструвати схемою:

Особа – подання документів до органу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС)– Висновок органів Нацполіції – Здійснення органом РАЦС усіх необхідних дій – Отримання дозволу на зміну імені – Обмін паспорту.

Як це працює: зміна імені

Як це працює: зміна імені

Відповідно до положень Цивільного Кодексу, ім’я фізичної особи, яка є громадянином країни, складається із прізвища, власного імені, по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої особа належить. Слід зазначити, що тут і далі у статті під ім’ям розумітиметься будь-яка із вищезгаданих складових.

З чого складається ім'я особи?

З чого складається ім’я особи?

Є кілька ситуацій, коли можна змінити ім’я:

  • За власним бажанням (змінити ім’я по батькові у цьому випадку не можна);
  • Вступ до шлюбу (змінити можна прізвище);
  • Усиновлення (змінити можна будь-яку складову імені);
  • Зміна імені батьком (змінюється лише ім’я по батькові).

У цій статті ми розглянемо зміну імені за власним бажанням, адже аспекти, які стосуються зміни імені за інших обставин, цілком охоплюються під час відповідних процедур, і найчастіше не мають самостійного значення.

З яких причин можна змінити своє ім'я?

З яких причин можна змінити своє ім’я?

За власним бажанням змінити ім’я можна з 16 років, а для осіб з 14 років – за наявності дозволу батьків. При цьому батьки можуть змінити ім’я дитини до 7 років, не запитуючи її згоди, а після цього віку – лише за згодою дитини.

З якого віку можна змінити ім'я?

З якого віку можна змінити ім’я?

Загальний строк, протягом якого здійснюється процедура зміни імені – 3 місяці. Такий строк передбачений, у зв’язку з тим, що для того, щоб підтвердити достовірність поданих документів, відділ РАЦС додає до них копії відповідних актових записів цивільного стану, витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян., а при необхідності – направляє запити в архіви інших відділів.

Також направляється запит до органів Національної поліції за місцем проживання заявника, де перевіряють, чи немає підстав для відмови у зміні імені. За результатами перевірки формується висновок, який направляється назад до органу РАЦС. На основі отриманих даних готується висновок про дозвіл змінити ім’я або відмову і направляється заявнику. В окремих випадках термін розгляду заяви може бути подовжений ще на три місяці.

У разі надання дозволу на зміну імені заявник має 3 місяці, щоб звернутися для державної реєстрації зміни імені до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, яким складається актовий запис про зміну імені. Якщо заявник без поважних причин у зазначений строк не звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації зміни імені, дозвіл на зміну імені втрачає силу.

Відмова у наданні дозволу на зміну імені може бути оскаржена в суді в установленому порядку.

Перелік необхідних документів відображено в інфографіці:

Які документи додаються до заяви про зміну імені?

Які документи додаються до заяви про зміну імені?

Що важливо, державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім’я та її дітей, крім передбачених законом випадків. Зокрема, змінюється прізвище батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей заявника (з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу).

Після цього надсилаються відповідні повідомлення до відділу РАЦС Головного управління юстиції для внесення аналогічних змін до других примірників актових записів цивільного стану. Відомості про зміну імені підлягають також обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Після отримання свідоцтва про зміну імені необхідно отримати нову довідку про присвоєння ІПН та внести зміни в інші документи, такі як договори, заповіти, банківські відомості і т.д. Також протягом місяця після зміни імені або прізвища необхідно замінити закордонний паспорт, якщо він наявний, та обміняти внутрішній паспорт.

Слід зупинитися і на підставах, за яких можуть відмовити у зміні імені. Їх можна переглянути в інфографіці:

Що може бути підставами для відмови у наданні дозволу на міну імені?

Що може бути підставами для відмови у наданні дозволу на міну імені?

Підсумовуючи вищенаведене, може скластися враження, що процедура зміни імені складна, довготривала, і дорога. Хоча насправді це не так: перша зміна імені коштуватиме всього 5 гривень 10 копійок (держмито – 0,3 неоподатковуваного доходу)!

Щоправда, дорожче обійдеться заміна інших документів: паспорту, водійських прав, закордонного паспорту (про це можете дізнатися у нашому попередньому матеріалі), банківські карти й інші документи. Не потребуватимуть заміни лише документи про освіту (будуть чинні за старим прізвищем), а до трудової книжки просто внесуть виправлення.

Що саме спонукало до зміни імені – печальна сімейна історія, відновлення контакту з біологічними батьками чи просто забаганка – це особиста справа кожного. Головне – пам’ятати, що найбільшою витратою стануть Ваше бажання, терпіння і Ваш час.

Інфографіка: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: