Як це працює: розірвання шлюбу

Так вже сталося, що розлучення стало в Україні явищем, яке вже не викликає подив. Люди зважуються на такий серйозний крок незалежно від віку, тривалості шлюбу, наявності спільних дітей чи майна. Так як цей процес завжди супроводжується цілою низкою питань юридичного характеру, «Трибуна» розповість про те, як розірвати шлюб.

Можна виділити два шляхи, якими здійснюється розірвання шлюбу. Схематично їх можна позначити так:

Подружжя – Звернення до РАЦС – Строк 1 місяць – Розірвання шлюбу.

Подружжя – Заява до суду – Сплив строку – Розірвання шлюбу.

Як це працює: розірвання шлюбу

Як це працює: розірвання шлюбу

Відповідно до положень Глави 11 Сімейного кодексу України, шлюб може бути припинений внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них через органи РАЦС, а також за спільною заявою подружжя (або позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Різновиди і способи розірвання шлюбу

Різновиди і способи розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу органом РАЦС здійснюється:

 • За заявою подружжя, яке не має спільних дітей
 • За заявою одного з подружжя, якщо інший визнаний недієздатним чи безвісти відсутнім

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу.

Строк розірвання шлюбу – 1 місяць з дня подачі заяви, і незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Розірвання шлюбу органом РАЦС

Розірвання шлюбу органом РАЦС

У випадку, якщо подружжя має дітей, існує кілька варіантів розірвання шлюбу через суд – за спільною заявою, або за позовом одного із подружжя.

У першому випадку подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Суд постановить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їх права, а також права дітей.

Строк розірвання шлюбу у такий спосіб – 1 місяць. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя

Розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя

У іншому випадку, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам одного з них та інтересам їхніх дітей.

При вирішенні справи суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини життя подружжя.

Також суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства. Це тягне за собою відкладення розгляду справи, і при визначенні строку на примирення суд заслуховує думку сторін та враховує конкретні обставини справи.

Ухвала суду про відкладення розгляду справи та надання сторонам строку на примирення не підлягає оскарженню. Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, суд вирішує справу по суті.

Розірвання шлюбу судом за заявою одного з подружжя

Розірвання шлюбу судом за заявою одного з подружжя

Втім, законом передбачені випадки, коли позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений. Це неможливо зробити протягом вагітності дружини, а також протягом одного року після народження дитини.

Виключенням є випадки, коли один із подружжя вчинив злочин проти дитини чи іншого із подружжя, батьківство визнане за іншою особою, або актовий запис про батька виключений за рішенням суду.

Коли позов не може бути пред'явлений?

Коли позов не може бути пред’явлений?

Найчастіше, крім факту самого розлучення, особливо гостро постає питання поділу майна. Законом встановлено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловіку на праві спільної сумісної власності. До нього, зокрема, належить:

 • майно, придбане за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);
 • отримані прибутки кожним з подружжя;
 • гроші, інше майно, гонорари, виграші, які були отримані за договором, укладеним одним з подружжя в інтересах сім’ї;
 • предмети і речі, які були придбані одним з подружжя для професійного заняття (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо).

За загальним правилом, розподіл здійснюється у рівних частинах. Але суд може зменшити частину одного з подружжя, якщо він не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, знищував, пошкоджував або приховував спільне майно, чи за наявності інших суттєвих обставин.

Також можливе і збільшення частини одного з подружжя за умови, що з ним проживають неповнолітні діти, непрацездатні повнолітні діти в разі, якщо отримуваний ними розмір аліментів недостатній для забезпечення належного рівня їх розвитку, а також лікування.

Яке майно підлягає поділу?

Яке майно підлягає поділу?

Передбачається також, що неподільним є майно, яке належить одному з подружжя на праві приватної власності, тобто:

 • набуте одним з подружжя до укладення шлюбу;
 • набуте одним з подружжя під час шлюбу у випадку прийняття спадщини, прийняття майна в дарунок або придбане за особисті кошти;
 • індивідуальні речі: коштовності, отримані нагороди за особисті заслуги, премії;
 • гроші, отримані в результаті відшкодування за втрату певної речі;
 • гроші, отримані за відшкодування моральної шкоди;
 • отримані одним з подружжя страхові суми щодо обов’язкового особистого страхування, за умови, що внески сплачувалися з особистої власності одного з подружжя.

Також варто звернути увагу на те, що подружжя може укласти договір про розподіл майна чи його частини, а в судовому порядку ділити тільки те майно, з приводу розділу якого не досягли консенсусу.

Яке майно не підлягає поділу?

Яке майно не підлягає поділу?

На превеликий жаль, не завжди мрії двох людей про щасливе подружнє життя вдається втілити у реальність. Але навіть у випадку, коли справа дійшла до розлучення, необхідно не лише знати свої права, а й дотримуватися встановлених законом обов’язків.

Нагадаємо, що минулого разу «Трибуна» писала про реєстрацію авторських прав.

Інфографіка: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: