Як це працює: оформлення спадщини

Спадкування з’явилося відразу, як тільки людські общини перестали ховати своїх рідних із усім їхнім майном у могилах та курганах. Але тогочасні відносини спадкування сильно відрізняються від сучасних. Сьогодні «Трибуна» коротко розповість про основні моменти, які стосуються цього правового інституту.

Процедуру спадкування можна проілюструвати такою схемою:

Як це працює: оформлення спадщини

Як це працює: оформлення спадщини

Основу регулювання відносин спадкування складають норми Цивільного кодексу України, а саме Книги 6 (Глави 84-90). Відповідно до них, спадкуванням є перехід прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Відкриття спадщини відбувається внаслідок смерті особи, або оголошення її померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а у разі, якщо воно невідоме – місцезнаходження нерухомого майна, або його основної частини.

Спадкування може здійснюватися двома способами: за законом а також за заповітом.

Що таке спадкування?

Що таке спадкування?

Спадкоємцями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Також, спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин.

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали померлій особі на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті. Щоправда, є певні права і обов’язки, які успадкувати неможливо:

Що можна успадкувати?

Що можна успадкувати?

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Заповітом є особисте розпорядження особи на випадок своєї смерті, у якому можна призначити спадкоємцями одну або кілька інших осіб, незалежно від наявності з ними родинних відносин. Також заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. Щоправда, у заповіті не можна позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині:

  • Непрацездатні діти;
  • Непрацездатна вдова (вдівець);
  • Непрацездатні батьки.

У такому випадку, вони успадковують половину тієї частки, яку могли б отримати у випадку спадкування за законом.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі, якщо заповітом не охоплена уся спадщина, спадкування здійснюється за законом.

Як здійснюється спадкування?

Як здійснюється спадкування?

Спадкування за законом здійснюється у 5 черг, які можна переглянути у інфографіці:

Черги спадкування за законом

Черги спадкування за законом

Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім’ї спадкодавця, але не менш як п’ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

Важливо, що кожна наступна черга одержує право на спадкування тільки у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається.

Для того, щоб прийняти спадщину, треба звернутися до нотаріуса за місцем її відкриття. Це робиться лише один раз. Для відкриття спадкової справи нотаріусу подають такі документи:

  • Паспорт та ІПН (ідентифікаційний код) спадкоємця;
  • Свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • Заповіт (у разі його наявності);
  • Документ, що підтверджує родинні відносини з спадкодавцем (для спадкування за законом);
  • Довідку про те, хто проживав з померлим на дату смерті.

Є і виключення: спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом вищезгаданого строку не заявив про відмову від неї.

Інші спадкоємці, які протягом 6 місяців не подали заяву про прийняття спадщини, вважаються такими, що її не прийняли.

Які строки прийняття спадщини?

Які строки прийняття спадщини?

Слід також відзначити, що, на превеликий жаль, існують випадки, коли певні особи намагаються отримати спадщину без права на неї, вплинути на своє отримання спадщини, або навіть прискорити його. У наступній інфографіці можна побачити, хто усувається від права на спадщину:

Хто може бути усунений від спадкування?

Хто може бути усунений від спадкування?

Яким би печальним не було розуміння того факту, що людське життя закінчується, ми маємо завжди дотримуватися норм права і моралі, коли зіштовхуємося з відносинами спадкування. І для того, щоб цей процес проходив правильно і без конфліктів, необхідно ці норми знати.

Саме тому в рубриці «Як це працює» ми намагаємося доступно роз’яснити читачам, як реалізувати свої права у різних сферах.

Інфографіка: Рузанна Давітян

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: