Як студентам можна дізнатися, куди йдуть гроші університету

Університет має забезпечувати комфортне навчання студентів. Та буває так, що заклад віддає гроші на державних закупівлях родичам або купує взагалі непотрібні речі, чи збирає кошти на те, що було придбано за бюджет. «Трибуна» розповість, як покроково можна знаходити порушення і контролювати витратити університету.

Перед тим, як здати кошти на витратні матеріали, друк дипломів чи ремонт, студенти можуть власноруч перевірити, чи закупив вже університет ці товари.

Наприклад, організація Transparency International Ukraine підготувала онлайн-мапу з 20-ма найбільшими університетами Києва. На ній можна обрати свій заклад вищої освіти (ЗВО) й подивитись на закупівлі по-різному: простий список в Excel (закупівлі до кінця 2018 року), ризиковані закупівлі (на порталі DoZorro) та зведені дані в публічному модулі аналітики BI ProZorro.

Поки що на карті тільки університети Києва, але інші ЗВО теж можна перевірити, використавши публічний модуль аналітики DoZorro.

– Мапа виникла на основі ідеї допомогти студентам дізнатись про закупівлі свого університету після корупційного скандалу в КПІ. Студенти виявили, що адміністрація часто купувала напряму в компаній та ФОПів, повязаних з працівниками університету. Публічний розголос таких історій сприяє зменшенню корупції у сфері закупівель за державні кошти, – говорить Артем Бабак, представник “DOZORRO”.

Як обрати свій університет в системі?

Потрібно відкрити сторінку профілю замовника і в лівому верхньому куті (поряд значок лупи) знайти та обрати свій університет за назвою чи кодом ЄДРПОУ (можна знайти в Google). Після цього з’явиться зведена інформація про закупівлі університету, «улюблених» постачальників, договори, суми тощо.

Наприклад, візьмемо інформацію про Українську медичну стоматологічну академію. Такі дані з’являться після введення коду ЄДРПОУ академії:

Інформація про Українську медичну стоматологічну академію

Як я дізнаюся, що купував університет?

Потрібно перейти на сторінку «Тендери/Лоти».

Тут ми побачимо, що саме і в кого купував ВЗО, як дорого, чи відбулась закупівля, а також документи й договори. Дані в таблиці можна сортувати й фільтрувати, як в Excel, натиснувши на заголовок колонки. Також ці таблиці можна зберегти на свій комп’ютер у форматі Excel (у полі таблиці натиснувши правою кнопкою миші «Export», потім – «Export data»).

Дивимося, як це виглядає на прикладі УМСА:

Тобто ми можемо одразу побачити: скільки було закупівель за цей період на яку суму і скільки вдалося зекономити. Якщо потрібно подивитися окрему закупівлю, то у таблиці є колонка з активними гіперпосиланнями на лоти. Натиснувши, ви перейдете на офіційний сайт ProZorro, де буде детальна інформація про закупівлю та документація.

На іншій сторінці «Учасники»,  можна оцінити, скільки коштів отримав кожен постачальник і скільки договорів він підписав.

Ми переглянули інформацію про замовників і закупівлі Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка:

інформацію про Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка

Топ-5 Учасників в торгах університету:

ТОВ «Полтаваенергопостач» – 177 договорів (578 064 грн);

ФОП Болотін Андрій Вікторович – 163 договори (985 598 грн);

ФОП Козуб Юрій Григорович – 95 договорів (106 653 грн);

ФОП Замориленко Катерина Анатоліївна – 88 договорів (209 777 грн);

ФОП Черненко Євген Валентинович – 85 договорів (411 645 грн).

Топ-5 закупівель університету:

Будівельна продукція – 378 договорів (2 165 916 грн);

Харчові продукти – 239 договорів (352 131 грн);

Техніка, апаратура – 191 договір (1 088 940 грн);

Друкована продукція – 142 договорів (1 045 528 грн);

Меблі – 109 договорів (872 131 грн).

Якщо в тебе виникають труднощі з пошуком чи оцінюванням закупівель, можна написати на сторінку DoZorro у Facebook – і там тобі обов’язково допоможуть.

Читайте також:

В одному з полтавських ВНЗ збирають кошти на друк дипломів, не зважаючи на проведені закупівлі

Як батькам контролювати витрати коштів у закладі, де навчається їхня дитина

Залишити відповідь
Коментувати

7 Коментарі

І чим це може помогти????Нічим.Проти системи не попреш.

2019-04-19
Дрен
Відповіcти
0

Наприклад, завдяки цій системі були виявлені порушення. Полтавський національний педагогічний університет просив гроші за дипломи, які вже були закуплені з бюджету. Після публікації – збір коштів припинили і студенти отримали дипломи безкоштовно

2019-04-19
Лілія Войцехівська
1

Так багато лишніх рухів треба зробить,щоб перевірить шо куди пішло,що ото на це й розщитують,шо ніхто перевірять не буде….

2019-04-19
Іра
Відповіcти
0

Усю інформацію охопити неможливо. Але, якщо виникає ситуація зі збором коштів у ВЗО і є підозра, що кошти не мають просити у студентів – можна звернутися до цього сервісу. Не полінитися, а перевірити

2019-04-19
Лілія Войцехівська
0

яка різниця у кого купують? головне, щоб купували те, що необхіно вузу

2019-04-19
Наталія
Відповіcти
0

У цьому році вже ж було таке,що в універі збирали гроші на дипломи,які вже куплені.

2019-04-19
Катя
Відповіcти
1

таке, як в педі…

2019-04-19
Саша
2

Останні новини:

Читайте також: