Як полтавцям організувати громадське слухання – інструкція

3

Юристи дослідили, як часто полтавці використовують своє право на місцеве самоврядування та стають ініціаторами громадських слухань.

Громадські слухання

Громадські слухання

Главою 2.3. Статуту територіальної громади м. Полтави (далі – Статут) передбачено, що жителі міста мають право проводити громадські слухання. Тобто здійснювати контроль за роботою депутатів міської, районних в місті рад та посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Під час громадських слухань члени територіальної громади зустрічаються з міським головою, депутатами міської, районних в місті радами, головами районних рад, іншими посадовими особами місцевого самоврядування. По суті, це можливість для територіальної громади Полтави вносити свої пропозицій щодо питань місцевого значення.

Чи ініціюють полтавці громадські слухання

Коаліція «Прозорі ради», яку в Полтавській області представляє Інститут аналітики та адвокації, надіслала до Полтавської міської ради інформаційний запит. Згідно з наданою інформацією, у 2017 році громадські слухання відбувалися 4 рази. При цьому, проводилися вони не з ініціативи жителів міста, а на виконання ст. 21 ЗУ «Про регулювання містобудівної документації».

– Відповідно до законодавства, затвердження на місцевому рівні містобудівної документації без проведення громадського обговорення відповідних проектів заборонено. На сайті Полтавської міської ради є розділ «Документи для обговорення», де вказана інформація стосовно громадських слухань з питань містобудування. Даних щодо ініціювання громадських слухань жителями міста відсутня, – розповів юрист ІАА Вячеслав Курило.

У міській раді не зафіксовані громадські слухання, ініційовані жителями міста у 2017 році. Це означає, що полтавці не користуються цим механізмом співпраці з владою та впливу на вирішення відповідних питань. При цьому, на сайті Полтавської міської ради немає покрокової інструкції для громадян, як це зробити юридично правильно.

Що потрібно знати містянам, аби ініціювати громадське слухання:

  • Громадські слухання проводяться з ініціативи міської та районних в місті рад, їх голів, постійних комісій, органів самоорганізації населення та з ініціативи жителів Полтави. Останні проводяться за наявності відповідного колективного звернення, яке має не менше 500 підписів містян.
  • Підготовку та проведення громадських слухань забезпечує відповідно секретар та апарат міської ради, заступники голів районних у місті рад або голова постійної комісії, до відання якої входять відповідні питання. Про час і місце проведення та питання, які виносяться на громадські слухання, жителі міста або району повідомляються не пізніше, ніж за 10 днів до їх проведення.
  • На зібранні ведеться протокол, в якому зазначаються дата і місце проведення слухань, загальна кількість присутніх, питання, що обговорюються, короткий зміст та внесені пропозиції. До протоколу може додаватися інформація або звіт особи, яка запрошена на слухання.
  • Веде протокол працівник апарату міської або районної у місті ради. Протокол громадського слухання підписується особою, яка організує його проведення та особою, яка веде протокол, і передається міському голові або голові відповідної районної у місті ради.

Що відбувається після подачі протоколу громадського слухання до ради?

Апарат ради подає на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції, які внесені за результатами громадських слухань. Пропозиції обов’язково розглядаються органами місцевого самоврядування у двотижневий термін після подання. Результати розгляду пропозицій органами місцевого самоврядування повертаються в апарат ради, який ставить до відома зацікавлених осіб.

Також ст. 64 встановлено, що про результати громадського слухання секретар міської ради, заступник голови районної у місті ради інформує жителів міста в десятиденний строк з дня отримання апаратом ради результатів розгляду пропозицій.

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) — найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»

16 февраля 2019
15 февраля 2019
14 февраля 2019