Як Полтавщина реалізовує закупівлі послуг енергосервісу для економії бюджетних коштів

З 2017 року в системі електронних закупівель ProZorro з’явився модуль відкритих торгів енергосервісу. За допомогою нього замовники можуть знайти потрібного інвестора для економії бюджетних коштів, які сплачують на комунальні послуги.

29 листопада у Полтаві пройшла публічна дискусія «Закупівлі послуг енергосервісу: складнощі та перспективи», яку організувала ГО «Інститут аналітики та адвокації». На заході обговорили складнощі та перспективи для вдосконалення чинного законодавства та процесу закупівель послуг енергосервісу.

Енергосервіс  це комплекс енергозберігаючих та інших заходів, спрямованих на скорочення замовником споживання або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів чи житлово-комунальних послуг, порівняно із витратами за відсутності таких заходів.

Його головна перевага – інвестор за власний кошт запроваджує комплекс енергозберігаючих заходів, а прибуток отримує потім за рахунок зекономлених на комунальних послугах коштів.

Як Полтавщина реалізовує закупівлі послуг енергосервісу для економії бюджетних коштів

Як Полтавщина реалізовує закупівлі послуг енергосервісу для економії бюджетних коштів

На території Полтавської області  послугами енергосервісу вже користуються:

Про переваги послуг енергосервісу розповідає Поліна Колганова, член DOZORRO спільноти, фахівець з публічних закупівель:

– Це — можливість економити бюджетним установам, адже не завжди є можливість профінансувати конкретну будівлю для проведення модернізації, щоб скоротити споживання комунальних послуг. Саме такий механізм надав можливість державним замовникам мати вигоду. Плюс покращуються загальні умови перебування в приміщенні. Відбувається розширення ринку інвестицій для бізнесу.

Замовляти послуги з енергосервісу почали з 2016 року, але тоді вони були поза системою ProZorro. У жовтні 2017 року створили модуль для відкритих закупівель з послуг енергосервісу. Тому тепер замовник проводить торги відкрито для громадськості.

Найпоширенішими об’єктами енергосервісу є заклади освіти, культури та охорони здоров’я. У Полтавській області нововведеннями поки користуються лише заклади освіти.

Загалом ситуація із закупівлями послуг енергосервісу у Полтавській області виглядає наступним чином:

Ситуація із закупівлями послуг енергосервісу у Полтавській області

Ситуація із закупівлями послуг енергосервісу у Полтавській області

Найактивніші замовники знаходяться в м. Київ (190 закупівель, 25,8% – успішних), Одеській (82 закупівлі, 36, 6%), Київській областях (78 закупівель, 19,2%).

Чому закупівлі такого типу можуть бути невдалими:

  1. Недостатня кількість учасників;
  2. Несвоєчасне затвердження істотних умов договору рішенням відповідного органу;
  3. Помилки зі сторони замовників;
  4. Помилки учасників при подачі пропозицій.

Розвиток ринку ЕСКО-компаній в Україні на сьогодні

ЕСКО-компанії — ті, що впроваджують енергоефективні заходи, беруть на себе всі ризики та гарантують досягнення економії енергоресурсів.

Коли Україна тільки почала робити перші кроки у сфері енергосервісу, свої послуги могли запропонувати 16 ЕСКО-компаній. У 2018 році маємо +40 ЕСКО-компаній. У закупівлях енергосервісу у Полтавській області взяли участь  5 інвесторів. Загалом в нашій області рівень конкуренції у цій сфері — низький:

ТОВ «ЕНЕРГОСЕРВІС Н»

ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ТРАСТ»

ТОВ «ЕСКО-Лтава»

ТОВ «ЄВРОПЕЙСЬКА ЕНЕРГОСЕРВІСНА КОМПАНІЯ»

ТОВ «КОМУНСЕРВІС ТЕПЛО НІКОПОЛЬ»

Проблеми, які виникають під час закупівель послуг енергосервісу:

У Замовників найпоширеніша проблема — це правильний розрахунок і визначення технічних характеристик потрібних послуг.

Існують також складнощі із затвердженням істотних умов енергосервісного договору рішенням органів місцевої влади. Укладання договору з порушенням строків, визначених Законом України (не більше 60 робочих днів з моменту прийняття наміру).

Складність цієї ситуації полягає в неузгодженості двох Законів України: «Про публічні закупівлі» та «Про запровадження нових інвестиційних можливостей…».

Як Полтавщина реалізовує закупівлі послуг енергосервісу для економії бюджетних коштів

Як Полтавщина реалізовує закупівлі послуг енергосервісу для економії бюджетних коштів

З  колізіями в законодавстві зіткнулося Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради:

– Ми зіткнулися із закупівлями енергосервісу у кінці 2017 року. Тоді ми оголосили 4 процедури (2 гімназії, 2 садочки). На момент оприлюднення закупівель ми виявили неузгодженість норм права, а точніше ЗУ «Про публічні закупівлі» і «Про запровадження нових інвестиційних можливостей». Останній мав ряд недоліків. Не було конкретики, як саме мала проходити закупівля. Тому тендер затягнувся до початку 2018 року.

Після наміру укласти договір потрібно протягом 10 днів звернутися до органів місцевої влади для затвердження істотних умов договору.

Перші три закупівлі Управління відмінило через неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені недоліки законодавства з питань публічних закупівель:

– Зараз у нас вже є укладений договір на 7 років. В школі впровадили технічне забезпечення закладу. Є індивідуальний тепловий пункт з регулятором теплової енергії в залежності від зовнішньої температури. Певний відсоток економії ми вже маємо, але для повного бачення ситуації потрібно дочекатися кінця опалювального сезону.

Поради для замовників, які планують замовити послуги енергосервісу

Важливо, прораховувати час, щоб ваше фактичне укладання договору припадало до опалювального сезону. Для того, щоб технічна система була готова до пуску і роботи.

Олексій Северин, директор комунального підприємства «Полтавська агенція енергоефективності» Полтавської обласної ради

Олексій Северин, директор комунального підприємства «Полтавська агенція енергоефективності» Полтавської обласної ради

Олексій Северин, директор комунального підприємства «Полтавська агенція енергоефективності» Полтавської обласної ради, наголошує, що потрібно детально прописувати критерії, які вам потрібні, а також не боятися використовуватися формули:

– Треба розуміти, що може дозволити собі інвестор, що може окупитися. Якщо є проблема у нестабільності підвищення тарифів на носії, то можна використати формулу. Так ви виведете для себе потрібний показник економії, а якщо відбудуться цінові зміни — ця різниця буде не такою відчутною. Просто чітко враховуйте показники комунальних послуг.

Окрім цього, заклади можуть самі запровадити у себе потрібні заходи з економії. За словами Олексія Северина, на 2-3 році вже можна буде отримувати економію, при цьому не оголошувати тендер.

 – Не ставте завищених вимог. Вказуйте не комплекс енергозберігаючих заходів, а конкретно предмет закупівлі. У комплекс можна багато чого включити і витратити зайві кошти. Конкретизуйте.

Чи потрібний енергоаудит перед оголошенням тендеру:

Думки стосовно цього питання розійшлися. Логічно, що Замовник має прорахувати ризики і зрозуміти, де потрібна економія коштів. Але компанія, яка збирається надавати свої послуги, також проводить свій енергоаудит. Тому досі існує питання: чи потрібно його робити обов’язковим?

Інвестор буде робити свій енергоаудит. Але замовник може зробити  власний, для розрахунків, які хотів би бачити від інвестора у кінці роботи. У ЗОШ №30 зараз встановлений пункт і  вже має результат, бо ним займається компанія. Вона обслуговує, гарантує економію, яка зазначена в контракті. Включення, виключення, ремонт за рахунок компанії, — розповідає власник однієї ЕСКО-компаній.

Присутні власники компаній погодилися з тим, що кілька років тому на опаленні просто почали економити, а потім впровадили енергосервіс.

– Сиділи в кожухах, економили, а тепер енергосервіс ще має щось зекономити. Якщо учасник не виконує норму економії, він компенсує цю втрату. Компаніям невигідно не економити. Тому до цього питання потрібно підходити раціонально і кожен випадок враховувати окремо до дрібниць.

Висновки:

Наразі процедура закупівель послуг енергосервісу в Україні — складна, її потрібно спрощувати. Окрім цього, замовники не володіють достатнім рівнем знань для закупівель такого типу. Існує розбіжність в законодавстві, яка гальмує процес проведення масштабної енергомодернізації в Україні. Причини неуспішності закупівель пов’язані з недостатньою кількістю учасників, помилками з боку як учасників, так і замовників, залежністю від своєчасності прийняття рішення щодо затвердження істотних умов енергосервісного договору.

Обкладинка, інфографіка: Тетяна Домненко

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: