Як Полтава стає доступнішою?

4

Текст-пам’ятка про відповідальність влади, обов’язки та захищені Законом права.

Полтава, як і загалом українські міста, поки не може похвалитися доступністю для маломобільних груп населення. Втім при міській раді створений комітет доступності, який працює як дорадчий орган. У 2017 цей комітет відзвітував про 7 проведених засідань.

Що робити, коли пандуса немає, скільки об’єктів соціальної інфраструктури міста належно ними облаштовані та яку відповідальність несуть недобросовісні підприємці за їх невстановлення?

Буква закону

В Україні достатньо законодавчих актів та норм, які захищають права маломобільного населення. Найперше, це Конституція України. Також Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», прийнятий ще в березні 1991 року. Доречно в цьому переліку назвати й державні будівничі норми 2006 «Доступність будівель для маломобільних груп населення» (ДБН В.2.2-17:2006).

Тому пандус – це право, прописане в законодавстві, його можна і треба вимагати від посадовців.

Скільки об’єктів соціальної інфраструктури в Полтаві обладнані пандусами? Ми подали запит на інформацію в управління з питань містобудування та архітектури Полтавської міськради, щоб дізнатися відповідь на це запитання.

Отож, такого реєстру немає, бо план роботи комітету доступності не передбачає ведення жодної статистики. Комітет виконує лише роль дорадчо-консультаційного органу, до його складу входять представники ГО, які займаються захистом прав людей з інвалідністю, а створений він згідно з Типовим положенням Міністерства архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства.

Рішення комітету мають рекомендаційний характер.

Відповідно до яких державних норм облаштовують пандуси?

У міськраді кажуть, що наразі при проектуванні об’єктів будівництва чинним є документ державних будівничих норм від 2006 року, про який ми зазначали вище.

Зокрема, йдеться про підпункт 6.2 «Сходи та пандуси», де детально прописані розмірні та інші характеристики облаштування пандусів для маломобільних груп населення.

Втім, першого квітня цього року починає діяти новий стандарт – ДБН В.2.2.-40-2018 «Інклюзивність будівель та споруд».

Яка структура міста стежить за належним встановленням пандусів?

Стаття 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначає, що контроль здійснюється органами державного будівельно-архітектурного контролю. Простіше кажучи, в Полтаві за це відповідає Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Полтавській області. Його можна знайти в Полтаві за адресою вулиця Гоголя, 25. У Законі прописано, що працівники цієї структури мають право проводити планові та позапланові (за зверненням громадян, представників влади) перевірки.

Чи передбачена відповідальність для підприємця у разі необлаштування пандуса?

Так, передбачена. Ця відповідальність прописана в «Кодексі України про адміністративні правопорушення» та ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Якщо новий будинок звели без пандуса, то за законодавством накладається штраф від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 тис. до 51 тис. гривень). Штраф передбачений для головного архітектора, інженера проекту та для експертів і інших відповідальних осіб, які мають кваліфікаційний сертифікат.

Накласти штраф, згідно з законодавством, можуть керівники виконавчих  органів  з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських,  селищних та міських рад, а також головні  інспектори будівельного нагляду.

Винні особи зобов’язані його сплатити за 15 днів  з дня вручення або надіслання відповідної постанови.

Облаштовують пандус теж за прописаним алгоритмом

Спершу замовник або проектувальник отримує вихідні дані в уповноваженому органі містобудування та архітектури.

Потім він розробляє проектну документацію.

Далі представники влади проводять експертизу та затверджують (або не затверджують) проектну документацію. Водночас експертиза проводиться не завжди, а лише в певних випадках, прописаних в законі. Наприклад, коли спорудження відбувається на територіях із складними інженерно-геологічними чи техногенними умовами або з залученням публічних коштів, якщо їх сума перевищує 300 тисяч гривень.

Після цього вже відбувається будівництво пандуса.

 Куди звертатися у Полтаві, якщо порушене право людини на забезпечення доступності міста?

  • Суд: згідно зі статтею 55 Конституції України, кожна людина може звернутися до суду, якщо її права недотриманні;
  • Уповноважений Верховної Ради України з прав людини; Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю;
  • відділ захисту прав споживачів, якщо людина з інвалідністю не може відвідувати магазин через відсутність пандусу;
  • міська рада, якщо говоримо про малодоступність інфраструктури міста та транспорту;
  • Держслужба України по лікарських засобах – у випадку малодоступності аптек. Щоб аптеці дали дозвіл на відкриття, її будівля має бути облаштована пандусом.

Написати відповідну заяву може людина з інвалідністю або будь-хто, хто вважає, що права маломобільних груп населення порушенні.

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED.

Авторка: Ірина Капуш.

Обкладинка: Тетяна Домненко.

21 марта 2019
20 марта 2019