Як не стати жертвою квартирних шахраїв?

2

В Україні поширюється черговий вид шахрайства на ринку нерухомості. До групи ризику можуть потрапити всі, хто шукає житло для оренди на популярних сайтах оголошень. Подібні випадки фіксують ледве не у всіх регіонах України, Полтавщина не стала винятком.

Як не стати жертвою квартирних шахраїв?

Як не стати жертвою квартирних шахраїв?

Останнім часом полтавці все частіше почали помічати на сайтах оголошень (OLX.ua, besplatka.ua та ін.) однотипні повідомлення про здачу в оренду квартир за низькими цінами та умовою попередньої передплати перед переглядом житла. Аферисти аргументують це необхідністю забронювати місце, адже бажаючих орендувати помешкання дуже багато, а власник у цей момент знаходиться не в місті.

Запевняючи майбутню жертву у тому, що їй нічого не загрожує, зловмисники скидають їй фото нібито власного паспорту та документів на квартиру.

Нічого не підозрюючи, жертва погоджується сплатити заdдаток, але після перерахунку коштів «власник» житла перестає виходити на зв’язок, а саме оголошення видаляється. Схема роботи шахраїв не є новою, проте зараз вона стала ще актуальнішою.

Ми спробували вийти на зв’язок з авторами сумнівних оголошень, проте ніхто з них так і не відповів нам. Всі телефонні дзвінки переадресовувались на номер іншого оператору зв’язку. Імовірно, це зроблено для того, щоб відстежити кінцевий телефонний номер було важче.

Розпізнати шахраїв можна, порівнявши тексти оголошень — зазвичай вони дублюються і вже були опубліковані у мережі інтернет, можливо з використанням адрес у інших містах.

Зазвичай, шахраї використовують для зв’язків месенджери та повідомлення на сайтах, тоді як за вказаним номером телефону ніхто не відповідає. Переважна більшість профілів аферистів були створені нещодавно.

Також закономірністю в цих оголошеннях є відносно низька ціна та відмова «орендодавця» від послуг ріелторів. Фотографії квартир також можуть бути взяті з мережі інтернет.

Номери ж телефонів для оголошень, зазвичай, використовують нові, оскільки часто жертви аферистів звертаються за допомогою до правоохоронців.

Аби не потрапити на гачок шахраїв, орендар повинен ознайомитися з оригіналами документів, що підтверджують право власності орендодавця на житло, яке він здає. На документах не повинно міститись ніяких ознак копіювання чи підробки. Передусім, потрібно перевірити паспорт та ідентифікаційний код орендодавця та переконатись, що це саме та людина, що здає житло.

Також варто перевірити документ, що підтверджує право власності на квартиру.

Документ не має містити перепадів кольору, орфографічних помилок тощо, а печатка та голограма повинні бути чіткими та різнокольоровими. Коли квартира перебуває у спільній власності, наприклад, подружжя, то також варто отримати згоду від співвласника на передачу такого житла в оренду. Експерти радять під час заселення у квартиру складати відповідний договір між орендарем та орендодавцем.

За інформацією прес-офіцера поліції області Юрія Сулаєва, до поліції наразі не надходили повідомлення від постраждалих від цієї шахрайської схеми.

— Загалом шахрайство є. Проте щодо неправомірних дій у сфері оренди житла останнім часом до нас повідомлень не надходило. Найбільш масові випадки фіксувались у 2015-2016 роках. Минулого року до поліції звертались мешканці Полтави, які постраждали від даної схеми у Львові — забронювали житло через інтернет та заплатили кошти аферистам, проте на місці виявилось, що квартира належить іншим людям. Після чого постраждалі звернулись до поліції. Також були такі випадки, коли до Полтави приїздили особи з інших областей, тимчасово винаймали приміщення та надавали так звані «інформаційні послуги». Повідомлення про надання таких послуг розміщували на відповідних рекламних платформах щодо оренди житла. Люди підписували відповідну угоду та сплачували певні суми. Після сплати коштів «клієнти» отримували перелік адрес, де нібито здавалось житло, проте насправді помешкання або не здавалось, або ж його взагалі не існувало. Тоді після марних спроб повернути кошти постраждалі звертались до поліції з заявами про шахрайство. По деяким з них поліцією були доведені факти маніпуляції та надання недостовірної інформації.

Головна проблема криється в тому, що розкрити такі злочини дуже складно, і часто майже не реально. Дуже часто шахраї використовують одноденні телефонні та банківські картки. Також жертви і самі не завжди можуть надати інформацію про те, з ким вони розмовляли. А якщо і запам’ятали деталі, то частіше за все, номери та банківські картки вже деактивовані.

Перш ніж перераховувати комусь кошти, потрібно достовірно знати, що таке підприємство чи компанія (фіз./юр. особа) існують та мають у власності відповідне майно. Відповідна інформація наявна у Єдиному державному реєстрі. У випадку, якщо громадяни хочуть зняти житло неофіційно, то шахраї намагаються скористатись цим. І тоді знайти того, хто отримав ці кошти чи телефонував жертві, дуже складно. Тож запорукою безпеки стає уважність та пильність громадян. Правоохоронці радять завжди перечитувати папери, що ви підписуєте, та остерігатись у випадках вимоги передплати за певні товари чи послуги.

16 февраля 2019
15 февраля 2019
14 февраля 2019