Як не обрали голову Полтавської обласної ради

1

 Відбулася перша сесія Полтавської обласної ради сьомого скликання. Як і прогнозували деякі політики – було весело. Ще задовго до початку роботи було відомо, що на сесію планують завітати деякі бійці АТО, вже традиційно, громадські активісти  та просто охочі «людей подивитись та себе показати».

Немає сенсу описувати той перфоманс, який був влаштований із самого відкриття засідання до його закриття.  Варто, мабуть, лише віддати належне режисерам спектаклю: робота акторів була гарно організована, чітко спланована у часі та підготовлена. Але вистава справила враження лише на присутніх в залі у якості глядачів та журналістів. Депутати ще до засідання вирішили, кого підтримати на посаду голови Полтавської обласної ради.

Спочатку було зрозуміло, що серед депутатського корпусу формується дві протилежних течії: провладна та опозиційна.  До провладного табору входять політичні сили «БПП-Солідарність» та «Партія простих людей» Сергія Капліна, які здружилися за часів виборчої кампанії одіозного кандидата у мери від БПП Андрія Матковського. Із іншого боку співпраця задекларована політичними силами: ВО «Батьківщина», «Укроп» та ВО «Свобода», які на всеукраїнському рівні домовилися дружити проти «Солідарності».  До опозиційної коаліції планувалося залучити також Радикальну Партію Олега Ляшка, але ймовірно, що у планах сили славнозвісного Олега Валерійовича щось змінилося. Також існує третій табір, який тим чи іншим чином пов’язують із Партією Регіонів: це правонаступник ПР – «Опозиційний блок», політична сила Олександра Удовіченка «Рідне Місто»,  а також «Відродження» та Аграрна партія.

Про висунення Євгена Холода на посаду голови обласної ради, як єдиної кандидатури від сил, опозиційних до «Солідарності», було відомо ще за тиждень до сессії. А от у пропрезидентської політичної течії такої єдності не відбулося, адже на посаду претендувало два представники: діючий голова ради Петро Ворона та заступник голови ОДА Андрій Пісоцький. Погляди щодо висуванців у об’єднаній «Солідарності», яка була сформована із старих партійних «ударівців», людей із списків «Народного Фронту» та представників саме відносно нової партії «Солідарність», дещо розділилися.

Андрій Пісоцький постав на політичному «олімпі» Полтавщини не так давно – він був призначений першим заступником  голови обласної адміністрації у квітні цього року. Він позиціонувався як людина саме партії «Солідарність», на противагу  місцевим лідерам, вихідцям із «Удару». Стейкхолдерів цього призначення не збентежило навіть членство політика у Партії Регіонів, від якої Пісоцький балотувався до Полтавської міської ради у 2010 році. Певні рішення на посаді першого заступника дали змогу припустити, що на роботу Пісоцького впливає бізнесмен та політик, власник Полтавського ГОКу Костянтин Жеваго. Зв’язок підтвердився, коли Пісоцький вибрав для себе саме виборчий округ по м. Комсомольск, яке вважається традиційною вотчиною Жеваго.

На відміну від молодшого конкурента, Петро Ворона у полтавській політиці значно довше. Пройшовши шлях від начальника відділу субсидій Оржицького району до голови районної адміністрації, а згодом заступника та голови Полтавської обласної ради, Петро Васильович набув великого політичного досвіду, у тому числі в неформальних та кулуарних перемовинах. Неабияку роль у долі політика займали революції, після кожної із яких Ворону неодмінно переслідував кар’єрний зріст. А враховуючи, що у нашій країні революції відбуваються доволі часто, зписувати із рахунків Петра Ворону зарано. Що і довів тепер уже екс-голова на засіданні.

Отже, як відомо із джерел, на закритому засіданні фракції кандидатуру Ворони підтримали лише три новообраних депутати, натомість інші члени «Солідарності» підтримали висування Пісоцького.

Про претендента від «Батьківщини» Євгена Холода полтавцям  відомо не дуже багато.  Бізнесмен та близький друг покійного міського голови Кременчуга Олега Бабаєва, власник декількох ринків та закладів відпочинку, депутат Кременчуцької міської ради. Кременчужанам політик запам’ятався декількома земельними скандалами та підтримкою Віталія Малецького, новообраного міського голови Кременчука. Кандидатуру Холода було відібрано серед трьох депутатів-батьківщиновців: Ігоря Сірика, Ігоря Горжія та саме Євгена Холода.

У ході засідання фракції «Батьківщина» та «Солідарність» одразу висунули відповідних кандидатів. Висунення Ворони було обіграно більш вишукано та пафосно – його кандидатуру було висунуто за пропозицією громадських активістів, які були присутні на засіданні практично усім своїм традиційним складом.

Далі кандидати  озвучили свої програми, у яких задекларували майбутні наміри та плани у разі обрання їх на посаду голови ради. Андрій Пісоцький зачитав обіцянки депутатам та громаді із папірця, чим обурив деяких представників громадськості у залі. Вразила також емоційна промова Петра Ворони, очевидно, написана за той короткий проміжок часу, який пройшов від «несподіваного» висування його кандидатури до часу виступу як претендента на посаду.

Результати голосування підтвердили теорію, що з першого разу голова не буде обраним, адже для  цього потрібно було набрати більшість голосів від загального складу ради, а це мінімум 43 голоси.

Отже :

Євгеній Холод – 38 голосів;

Андрій Пісоцький – 27 голосів;

Петро Ворона – 10 голосів.

Спробуємо проаналізувати, які саме політичні сили підтримували депутатів:

1. ПАРТІЯ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» – 15 депутатів

Незважаючи на назву, депутатський склад фракції не є монолітним. У фракції існує декілька груп «за інтересами»: група Олександра Біленького (Олександр Трухін, Василь Стасовський, Віталій Кабачок , Фахраддін Мухтаров), група впливу Жеваго (В’ячеслав Мінязєв, Дмитро Спатар та Андрій Пісоцький). Також у складі фракції присутній Роман Товстий, якого пов’язують із народним депутатом Тарасом Кутовим, і декілька представників бізнесу: Юрій Тимоха (Ланнівський цукровий завод), Валерій Капленко (СТОВ «Воскобійники»), Олександр Сухань (Гадяцьке бурякосподарство) , Геннадій Коваленко ( ТОВ «Крайт») та Ірина Степаненко (Альфа-капітал) .

Ймовірно припустити, що всі представники фракції,  за винятком самого Петра Ворони і ще, можливо, одного представника фракції, віддали голоси за Андрія Пісоцького (12-13 голосів).

  Отже, «Солідарність»: орієнтовно 13-14 голосів – Андрій Пісоцький, 1-2 голоси – Петро Ворона.

2. Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 13 депутатів

Фракція «Батьківщини» представлена у раді 13-ма депутатами, практично усі – представники районів області або районних центрів. Винятком є тільки Євген Холод, який пройшов по округу Кременчука, та лідер фракції, киянин Руслан Богдан. Саме Богдана,  народного депутата двох скликань, вважають наближеною особою до Юлії Тимошенко та негласним «наглядачем» Полтавської області від БЮТ. Особливе місце у результаті партії на виборах займає фермер Юрій Лебедин. Він встановив цьогорічний рекорд серед результатів по виборчих округах, отримавши підтримку жителів Новосанжарьского району (більше 70 відсотків підтримки), «причепом» затянувши у раду двох «своїх» людей, Володимира Бобиля та Геннадія Супруна, по Новосанжарському та Машівських округах. Останній, пройшовши і до Новосанжарської районної ради, обрав роботу у районі, ймовірно претендуючи на посаду голови районної ради. Замість Супруна до обласної ради пройшов Анатолій Власенко із Червонозаводського. Ззовні фракція виглядає досить стійкою.

Не має жодних сумнівів, що усі члени ВО «Батьківщина» у Полтавській обласній раді голосували за свого однопартійця Євгена Холода.

ВО «Батьківщина»: орієнтовно 13 голосів – Євген Холод.

3. ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП» – 8 депутатів

Фракцію політичної сили Ігоря Коломойського та Геннадія Корбана представляють переважно кременчуківці, які мають прямий стосунок до одного із головних активів групи Приват: ПАТ «Укртатнафта» та ПАТ «Полтаваобленерго».   Першим номером у списку на виборах йшов Сергій Соловей, екс-заступник голови ОДА Полтавщини 2006-2010 років.

Позиція фракції щодо обрання голови ради мотивована домовленостями національних лідерів партій «УКРОП», «Батьківщини» та «Свободи» – не допустити обрання керівників від «Солідарності». За умови обрання Євгена Холода партія Укроп, як одна із найбільш представлених у раді, може претендувати на посаду першого заступника голови обласної ради, яким ймовірно може стати Сергій Соловей. Тому, у випадку із Укропом, голосувати за представника «Батьківщини» вигідно із усіх сторін.

Цілком ймовірно, що всі члени «УКРОПу» віддали голоси згідно з попередніми домовленостями.

УКРОП: орієнтовно 8 голосів – Євген Холод.

4. ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «ПАРТІЯ ПРОСТИХ ЛЮДЕЙ СЕРГІЯ КАПЛІНА» – 8 депутатів

Одіозний депутат делегував до обласного представницького органу 8 депутатів, 7 із яких безпартійні. Депутатами стали: багаторічний соратник Капліна, представник фармацевтичного бізнесу Валерій Прядко, який очолив партійний список, два депутати із прізвищем Жук (ймовірно батько та син) із с. Жуки Кобеляцького району, та секретар Миргородської міської ради Костянтин Кірпосенко.

Лідер партії Сергій Каплін активно підтримував кандидатуру Андрія Матковського на виборах міського голови Полтава, креатуру Пісоцького. Тому цілком логічно, що партія віддала голоси саме кандидату від фракції «Солідарність». Тим паче, у разі обрання пана Пісоцького головою ради, першим заступником може бути лідер обласного партійного осередку Валерій Прядко.

Скоріше за все, Усі «прості» люди віддали голоси в актив Андрія Пісоцького.

«Партія простих людей Сергія Капліна»: орієнтовно 7-8 голосів за Андрія Пісоцького.

5. Радикальна партія Олега Ляшка – 8 депутатів

Практично усі члени депутатської фракція Ляшка стали депутатами  вперше. Партія показала непоганий результат на Батьківщині одного із її лідерів, Ігоря Мосійчука, – Лубенщині. Депутатами стали кандидати по округах Лубенського району (Володимир Мостовенко та Олександр Сінченко) та міста Лубни – тезка лідера партії Руслан Ляшко. Першим номером у партійному списку висунувся бізнесмен Валерій Калюжний.

Попередня домовленість голосувати всупереч  владі стосувалася і РПЛ, адже на всеукраїнському рівні «ляшківців» ні як не можна назвати провладними. Виходячи з цього, логічно було б припустити, що за умови врахування при розподілі депутатських комісій інтересів РПЛ, депутати віддадуть свої голоси за Холода. Але, як відомо із надійних джерел, депутати від цієї політичної сили не голосували взагалі.  Можливо такий хід мотивувала домовленість на високому рівні (звільнення Мосійчука та зникнення тарифного майдану тому підтвердження) або просто намагання вибити більш вигідні умови для партії. У будь-якому разі, саме голосів РПЛ не вистачило Холоду для легітимного обрання.

Радикальна партія Ляшка: орієнтовно 8 голосів у підтримку БПП “Солідарність”. Але за інформацією певних джерел від голосування ця політична сила частково або повністю утрималася.

6. Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода» – 7 депутатів

Партія ВО «Свобода» стала першою націоналістичною партією, яка увійшла до складу Полтавської обласної ради за всю історію її існування. Свободівці отримали відносно рівномірний результат по області, виходячи із чого можна сказати, що політична сила має досить сталий електорат. Першим у списку був висунутий активний учасник Революції Гідності, боєць батальйону Азов Анатолій Ханко. Незадовго до виборів до партії приєднався досвідчений політик Іван Близнюк, який отримав непоганий результат у Пирятинському районі.

Ідеологічно Свобода також знаходиться в опозиції до влади. Це підкреслив лідер фракції, який під час виступу за трибуною ради озвучив позицію – голосувати проти представників Солідарності і підтримати Євгена Холода. Можна припустити, що у разі обрання Холода головою ради, «Свобода» може отримати в актив посади голів депутатських комісій – бюджетної або земельної. У будь-якому разі, голоси «Свободи» були направлені за Євгена Холода.

ВО Свобода: орієнтовно 7 голосів за Євгена Холода.

7. Аграрна партія України – 7 депутатів

Політичну силу навряд можна назвати «політичною» у прямому розумінні цього терміну, адже партія об’єднала у своїх лавах в основному фермерів із різних куточків Полтавщини. Одним із шести депутатів став Герой України, депутат Полтавської обласної ради декількох скликань Олександр Коросташов.

Аграрна партія на місцевих виборах дала можливість стати депутатами людям, які із ідеологічних чи інших обставин не могли або не хотіли вступати в партії із чітко вираженою ідеологією. Таким чином, це дає привід виказати припущення, що депутати від АП є досить самостійними. Безперечно лідери фракції провели перемовини із усіма політичними силами, але члени партії свої симпатії визначали самі. Сміливо припустимо, що голоси аграрної партії розподілилися наступним чином:

Аграрна партія: орієнтовно 3 голоси за Євгена Холода, 3 голоси за Петра Ворону. Але за інформацією певних джерел від голосування ця політична сила частково або повністю утрималася.

8. Партія «Відродження» – 6 депутатів

Політичну силу, яку заснував у далекому минулому творець сучасної залізниці Георгій Кірпа,  було реанімовано. Партія провела маштабну та великобюджетну виборчу кампанію із випуском власної газети та чималою кількістю бордів. Але, порівняно із затраченими коштами, результат партії навряд чи задовольнив її спонсорів: близько 6% підтримки переважно із традійних  районів для першого номера партійного списку Олега Кулініча: Зіньків, Оржиця та Миргород.

Поява у сесійній залі народного депутата Олега Кулініча дала змогу припустити декілька варіантів: партія ще остаточно не вирішила кого підтримати або народний депутат особисто вирішив проконтролювати «потрібне» голосування фракції. «Відродження» також проводило перемовини із групою підтримки Холода, але деякі джерела повідомляють, що голосували представникі партії за кандидата від Солідарності. І швидше за все, це був Андрій Пісоцький.

«Відродження»: орієнтовно 6 голосів за Андрія Пісоцького.

9. Політична партія «Рідне місто» – 6 депутатів

Лідер партії Олександр Удовіченко, який мав переважну кількість підконтрольних депутатів навіть після Майдану, значно втратив позиції у раді області. Але авторитет політика і цього разу матиме велике значення у розподілі сил новобраної ради. Можна судити про те, що політична сила Удовіченка є окремою одиницею, адже партія “Рідне місто” у голосуванні за голову обласної ради відділилася від рішення колишніх однопартійців та голосувала за кандидатуру Євгена Холода.

«Рідне місто»: орієнтовно 6 голосів за Євгена Холода.

10. Політична Партія «Опозиційний блок» – 6 депутатів

Ще за довго до голосування з’являлася інформація про те, що «Опозиційний блок» на Полтавщині домовився з БПП “Солідарність”, і підтримає його кандидата. Зважаючи на те, що кандидат на посаду голови обласної ради від провладної сили є ще й їхнім колишнім однопартійцем, можливо заручившись підтримкою зі сторони Бойка, який відвідував Кременчук нещодавно, преференції зі сторони «Опозиційного блоку» були віддані кандидату від «Солідарності», але за умов, що кандидатура буде єдиною. У випадку ж коли від «Солідарності» було висунуто два кандидати, голоси Опоблоку могли розпорошитися, відповідно не давши очікуваного результату Андрію Пісоцькому.

«Опозиційний блок»: орієнтовно 3 голоси за Андрія Пісоцького, 3 голоси за Петра Ворону.

Зважаючи на те, що голосування є таємним, достеменно встановити підтримку кожного кандидата від кожної політичної сили неможливо. Саме тому, швидше за все, і був отриманий такий результат. Але точно відомо, що зараз домовленості набирають ще більших обертів і підкріплюються певними гарантіями. Як буде проходити голосування у вівторок – подивимося та проаналізуємо.

Олексій Сердюков

14 липня 2018
13 липня 2018