Як і чому святкують Старий Новий рік у різних країнах світу

Як більшовики хотіли стати прогресивними і зробили для українців два новорічних свята, та де ще і як саме святкують старий новий рік?

Швейцарія НР

Більшовицький каприз

Майже сто років тому, 24 січня 1918 року, російські більшовики вирішили, що їх нова держава має бути прогресивною і європейською, тому пора би вже перейти з юліанського календаря на григоріанський. Рада народних комісарів прийняла відповідний декрет. Цитуємо:

– З метою встановлення в Росії однакового майже з усіма культурними народами обчислення часу Рада народних комісарів постановляє запровадити після закінчення січня місяця цього року новий календар. В силу цього перший день після 31 січня цього року вважати не 1 лютого, а 14-го лютого, другий день вважати 15-м і так далі, — йшлося в тексті декрету.

Старий новий рік

Однак, церква продовжувала використовувати юліанський календар. Українці, які згодом стали громадянами СРСР, ще ходили до церкви, хоча й радянська пропаганда боролася з релігією, тож старі традиції ще лишалися в силі. Отак і з’явилися у нас два нових роки.

Старий Новий рік у європейських країнах

На Балканах Старий новий рік святкують як і в нас – весело та шумно. Справа в тому, що у Сербії, Македонії, а також в Чорногорії церкви використовують юліанський календар, тож традиції подвійного святкування там ще досі живуть.

А от жителі Вельсу влаштовують на Старий Новий рік фестиваль Хен Галан. У цей день не буває феєрверків або шампанського. Хен Галан зустрічають за традиціями предків піснями, колядками та місцевим домашнім пивом.

Вельс

Крім того, валлійці ходять один до одного на гостини, приносять вугілля та кидають його до каміну, аби запалити святковий вогонь. За тим, під бій курантів, господар дому відкриває двері, символічно впускаючи новий рік в хату.

Вже зранку юні посівальники ходять по домівках жителі Уельсу, але замість зерна, окроплюють оселі господарів водою, вважаючи що це принесе удачу та благополуччя. Паралельно «поливальники» співають веселих пісень, за що отримують солодощі й купюри з королевою.

Валлійці культивують певні гастрономічні традиції Старого Нового року. На сніданок зазвичай подають вівсяні коржі, пудинг, особливий сорт сиру – Кеббі. На обід – вареного гусака або біфштекс, пиріг або яблука, запечені в тісті.

День Святого Сильвестра

У Швейцарії на Старий Новий рік святкують «старий день Святого Сильвестра». Справа в тому, шо більшість швейцарців – протестанти. У свій час вони не сприйняли переходу на григоріанський календар, і лишивши дати юліанського відзначають свої традиційні свята.

Про життя цього Святого проповідника відомо дуже мало, але одна легенда дійшла до наших днів через багато століть. Згідно з цією давньою легендою, 314 року нашої ери, Святий Сильвестр зловив старозавітне чудовисько — морського змія Левіафана. У католицькому середовищі вважалося, що в 1000 році цей біблійний монстр вирветься на свободу і тоді настане кінець світу. Однак, стараннями Святого Сильвестра цього не сталося, Сильвестр врятував світ від біблійної катастрофи.

У цій легенді об’єдналися образ Сильвестра I, який вбив дракона 314 року, і Сильвестра II, котрого вважали магом, що протистоїть підступам диявола, папа римський в 999 — 1003 роках.

Швейцарці

У низці країн останній день року, що минає так і називають – «Сильвестром» і питання «Куди збираєшся на Сильвестра?», По суті означає «Де плануєш відзначати Новий рік?»

Із самого ранку швейцарці в костюмах Сильвестр-Клаусів (Silvesterklaus) трьох різновидів – лісових (з ялинових гілок), злих (з лютими масками) і добрих (з неймовірно високими кокошниками і веселою ромашкою в роті) гуляють вулицями міст та відганяють таким чином злих духів.

Греки

Із 13 на 14 січня Греки чекають на прихід святого Василія. Вважається, що він принесе дітям подарунки. Але їх отримають тільки ті, хто минулого року був слухняним і підготував спеціальну святкову шкарпетку, в яку святий покладе даруночок. Греки збираються за сімейним столом, готують салати, солодощі та п’ють вино.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: