Як Гадяцька міська рада втратила майже 1,5 млн гривень на публічних закупівлях

1

Електронні публічні закупівлі Prozorro мають на меті допомогти замовнику обрати добросовісного виконавця та зекономити бюджетні кошти. Але, годуючи власні інтереси, часто замовник та учасник заздалегідь будують стратегію перемоги у тендері. Іноді навіть це справа лише учасника.

Як Гадяцька міська рада втратила майже 1,5 млн гривень на публічних закупівлях

Як Гадяцька міська рада втратила майже 1,5 млн гривень на публічних закупівлях

Ще у 2017 році відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області оголосив 5 тендерів на постачання продуктів харчування:

1. Сир кисломолочний 9% жирності, Сир твердий 50% жирності (закупівля);

2. Капуста; цибуля; морква; буряк; помідори; огірки; кабачки; часник; лимони; банани; апельсини; мандарини; яблука (закупівля)

3. Масло 72,5 % жирності (закупівля)

4. Молоко 2,5 % жирності в упаковці 1 л; молоко згущене в банках 370 г (закупівля)

5. Ковбаса варена вищого ґатунку; ковбаса варено-копчена вищого ґатунку; сосиски вищого ґатунку (закупівля)

Тоді усі 5 тендерів було скасовано.

Скасування тендерів

Скасування тендерів

Причиною проведення аналізу стали скарги одного з учасників, а саме, ФОП Наталія Мазаратій. Вона скаржилась на неправомірне відхилення її пропозиції, адже ціна була нижчою за усі інші.

Ось декілька результатів цих тендерів:

Як бачимо, різниця цінової політики в деяких пропозиціях — 1 гривня.

Варто також зазначити, що серед учасників був ФОП Дмитро Муравйов, який не подав жодних документів на дві пропозиції. Причина – припинення реєстрації ще у 2013 році. Його ми ще зустрінемо у закупівлях даного Замовника у 2018 році.

Припинення реєстрації

Припинення реєстрації

Ще одним учасником, який не подав жодних паперів, є ФОП Катерина Аврахова. Як ФОП вона зареєструвалася за 6 місяців до тендеру. Після чого активно почала брати участь у закупівлях.

ФОП Аврахова Катерина

ФОП Катерина Аврахова

Найдорожчу пропозицію на усі 5 тендерів подавав ФОП Володимир Сергієнко. Тому логічно, що замовник не розглядав даний варіант.

Картина виглядає наступним чином:

В усіх 5 закупівлях беруть участь 4 учасники. Серед них: обов’язково один без документів, ФОП Сергієнко пропонує невигідну ціну для Замовника, ФОП Мазаратій – знижує ціну на 1 гривню від потенційного переможця, залишається один учасник – переможець, який не влаштовує — ФОП Мазартій, вона і подає скаргу.

У 2018 році тендери оголошено повторно. На деяких пропозиціях вже більше, ніж 4 учасника. Та і схему трішки змінили:

Учасники, які були переможцями у 2017 році та подали заявку повторно – відхилені (ФОП Ірина Касян, ФОП Надія Луць, ФОП Сергій Дорогань). Хоча їх цінова пропозиція для замовника була досить вигідна.

Далі йде учасник без документів ФОП Дмитро Муравйов (в усіх 5 тендерах). Він не має реєстрації про підприємницьку діяльність з 2013 року, але подає пропозицію. Це може говорити лише про його технічну участь.

Пропозиції усіх «новачків» теж відхили. Деякі з них направили скаргу Замовнику, бо не бачили логічних та законних підстав такого рішення.

Скарга ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ "ФОРВАРД-ГРУП"

Скарга ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ «ФОРВАРД-ГРУП»

Скарга ФОП "ГУРОВ ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ"

Скарга ФОП «ГУРОВ ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ»

Але відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області відхилив дані скарги, аргументуючи це тим, що «випадки невідповідності тендерної пропозиції вимогам тендерної документації є правомірними та дають підстави для прийняття рішення про відхилення тендерної пропозиції учасника».

Традиційний учасник ФОП Сергієнко цього разу знижує ціну, але відмовляється підписувати договори по усіх 5 закупівлях. Так, як Замовник відхилив усі пропозиції, окрім ФОП Мазаратій, саме вона і отримала перемогу.

Варто зазначити, що ФОП Мазаратій завищила ціну по усіх 5 пропозиціях. Якщо скласти усі її підряди, по завищеній ціні вона отримала договори на додаткові 1 405 695 гривень.

Деякі зразки «вигідних» закупівель.

Зразки «вигідних» закупівель.

Зразки «вигідних» закупівель

Зразки «вигідних» закупівель.

Зразки «вигідних» закупівель

Як бачимо, у 2018 році відділ освіти, молоді та спорту Гадяцької міської ради Полтавської області змінив своє ставлення до ФОП Мазаратій та віддав їй усі закупівлі, при цьому додатково виплатив майже 1,5 млн гривень.

Цікавий факт: якщо у закупівлі бере участь один із цих ФОПів: Сергієнко, Мазаратій та Аврахова – один з них буде переможцем. Це легко прослідкувати на будь-якій закупівлі. Для ще одного прикладу візьмемо тендер відділу освіти, сім’ї та молоді Котелевської райдержадміністрації.

Протокол розкриття пропозицій виглядає наступним чином:

Протокол розкриття пропозицій

Протокол розкриття пропозицій

Тобто, три учасника самі між собою вирішили, хто буде переможцем, а не Замовник. У даній закупівлі,ФОП Аврахова та ФОП Мазаратій невчасно подали документи (на це є 5 днів), тому автоматично переможцем став ФОП Сергієнко.

У лютому ГО “Інститут аналітики та адвокації” також опублікувала матеріал про порушення під час публічних закупівель Полтавського обласного клінічного госпіталю для ветеранів війни. У ньому теж брав участь ФОП Сергієнко.

Якщо замовник не має до цієї схеми стосунку, то чи може він себе захистити від учасників, що відмовляються від підписання договору на користь дорожчої пропозиції свого товариша.

Олександр Довгошей, аналітик ІАА.

Олександр Довгошей, аналітик ІАА.

— Замовник може скористатися своїм правом вимагати від учасників надання забезпечення тендерної пропозиції у вигляді банківської гарантії. Якщо коротко пояснити – то учасник має сплатити суму гарантії (не більше 3% для товарів та послуг) Замовнику, у випадку невиконання ним тендерних забов’язань. Наприклад, при відмові заключити договір у разі погодження його пропозиції, — розповідає Олександр Довгошей, аналітик ІАА.

Таким чином, знаючи поведінку певних учасників, Замовник завчасно може себе вберегти від різного роду недобросовісних вчинків з їхнього боку, а також отримати кошти в бюджет установи чи організації. Але в даному випадку Замовник і не думає захищати свої інтереси.

— Можна припустити, що в вищевикладених закупівлях Замовник має свій інтерес у тому, що закупає товари зі значною переплатою, у порівнянні з ціною переможця аукціону. І тому нічого не робить для запобігання повторення цінової гри учасників. Також хотілося б наголосити на тому, що у випадку прийняття пропозиції учасника Замовник має право в судовому порядку забов’язати учасника укласти з ним договір на умовах, визначених у пропозиції учасника. Звісно це можливо лише у випадку наявності документів учасника згідно статті 17 ЗУ «Про публічні закупівлі», — додає Олександр Довгошей.

Схоже, в електронній системі публічних державних закупівель Prozorro з’явилася цікава компанія ФОПів, яка сама вирішує: чий підряд буде виконувати і які кошти за нього отримає.

15 января 2019
14 января 2019