Як батькам контролювати витрати коштів у закладі, де навчається їхня дитина

Управління освіти кожного міста отримує запити від шкіл та дитсадків, які йому підпорядковані, на відповідні потреби. Потім формує списки і, відштовхуючись від фінансових можливостей, надає допомогу. Та часто батьки, витрачаючи власні кошти, можуть самі виконувати функції управління освіти.

Потреба у батьківських внесках може виникнути, якщо отримано менше коштів, ніж зазначали в запиті. Адже керівництво закладу могло нечітко описати потреби, не вказати потрібний ремонт чи товар. Тому важливо, щоб школа чи садок могли вчасно і ретельно планувати свої потреби.

— Більшість навчальних закладів не мають власної бухгалтерії, а отже їм усе закуповує управління освіти. За такої моделі управління школа не має фінансово-господарської самостійності й залежить від свого розпорядника коштів, — зазначають Аріна Куц та Артем Давиденко, автори звіту «Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл».

Ми поцікавилися в деяких батьків, діти яких навчаються в різних школах та дитячих садках Полтави, скільки коштів вони витрачають на потреби закладу і що саме купують. Усі з опитуваних відмовилися давати згоду на зазначення імені та прізвища в матеріалі. Адже у закладах продовжують навчатися їхні діти, які можуть мати проблеми з батьківським комітетом чи адміністрацією школи.

Так, наприклад, у ЗОШ №17 батьки здають кошти на папір А4, шпалери, охорону школи, інтернет, користування стаціонарним телефоном, хоча більшість дітей користуються мобільним.

Тут варто зазначити, що за безпеку дітей відповідальна адміністрація та вчителі:

— У школі передбачено посаду сторожа. Засновник навчального закладу може посилити охорону. Якщо вона здається недостатньою, то батьки мають право надати благодійну допомогу для покращення безпеки дітей. Однак адміністрація школи не має права примушувати батьків до оплати охорони, ремонту тощо. Адміністрація має оприлюднювати інформацію про отримані кошти та їх використання: як з бюджету, так і у вигляді благодійної допомоги, —  зазначила Лілія Гриневич, Міністр освіти і науки України в ефірі каналу «1+1».

Як батькам контролювати гроші школи, де навчається їх дитина

Як батькам контролювати гроші школи, де навчається їх дитина

У садочку №16 з батьків збирають по 20-25 гривень на потреби групи, 45 гривень у фонд закладу.

—  Батьки купляють канцтовари, миючі засоби за списком. Якщо потрібне щось суттєве для групи – це озвучує дирекція. Також витрачаємо кошти на подарунки вихователям, адміністрації, —  говорить одна з мам.

У іншому садочку, номер якого батько відмовився називати, у фонд групи здають по 50 гривень і по 10 гривень в садок: на мило, пральні порошки.

—  Купляємо також канцтовари: папір, клей, папір для малювання, ручки. Здаємо на послуги інтернету. Також частково оплачуємо харчування дітей 23,40 грн на день з 1 січня 2019 року – ціна збільшилась майже удвічі. Минулого літа здавали по 600 гривень на ремонт – 20 людей в групі. Переклеїли шпалери. Клеїли батьки.

Варто зазначити, що у 2018 році полтавське управління освіти провело тендери на мило, пральний порошок, туалетний папір, рушники. На ганчірки для підлоги витратили 162 217 гривень. Придбали також і паличкову крейду. Закупили 60 килимів за 194 242 гривень.

Поспілкувавшись з батьками, ми виділили основні потреби, на які найчастіше витрачають кошти:

Основні потреби на які найчастіше витрачають кошти батьки

Основні потреби на які найчастіше витрачають кошти батьки

Перед тим, як в черговий раз здати кошти на витратні матеріали чи ремонт, батьки можуть власноруч перевірити, чи школа або профільне управління вже не закупили ці товари.

Команда проекту DOZORRO в рамках звіту «Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл» підготувала покрокову інструкцію з відео для батьків, за допомогою якої можна знайти інформацію про закупівлі конкретної школи.

Наприклад, вас просять здати гроші на сміттєві пакети. Заходимо на модуль аналітики DOZORRO і виконуємо покрокову інструкцію, як у відео:

Таким чином, ви побачите, що управління освіти Полтави за 2018 рік провело дві закупівлі на сміттєві пакети, загальною вартістю 116 686 гривень.

— Замовники не завжди діють в інтересах дітей, тому батькам важливо своєчасно контролювати, що закуповують школи. У такий спосіб вони можуть вплинути на рішення про закупівлі тих чи інших товарів, домогтися економії коштів, зрозуміти, чи треба здавати внески, та відстояти інтереси своєї дитини, — підсумовують Аріна Куц та Артем Давиденко, автори звіту «Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл».

Як бути з ремонтами у школах?

Фахівці DOZORRO створили корисний інструмент: інтерактивна карта ремонту шкіл у Полтавській області. Батьки можуть побачити, чи дійсно проводився або планується ремонт. Адже часто просять робити добровільні внески, хоча по факту держава вже надала фінансування.

Щоб знайти школу за номером, натисніть на квадрат в правому верхньому куті для переходу на сторінку Google-карти і скористайтесь пошуком. У ньому відображені закупівлі, які проводилися з 2016 року:

Чим насправді мають займатися батьківські комітети?

— Іноді складається враження, що школою керує не директор, а батьківський комітет займається самоорганізацією і управлінням. Не можна цього допускати. Потрібно з самого початку, щоб адміністрація закладу, педколектив провели роз’яснювальну роботу, що школа забезпечується усім необхідним майном і коштами, не потрібно нічого збирати, — говорить Роман Бондаренко, юрист ГО «Батьки SOS» в ефірі Громадського радіо.

За словами Романа Бондаренка, комітети можуть займатися організаційними питаннями, але не фінансовими. Наприклад, організувати екскурсію, провести інвентаризацію в школі, виявити якісь недоліки і звернутися потім за виділенням коштів до управління освіти.

— Хотілося б, щоб ми забули про оце збирання коштів і взагалі, щоб ці комітети не мали ніякого відношення до грошей інших батьків. Батькам треба відійти від колективізму. Повинна бути батьківська рада школи і щоб туди входили представники від різних класів. Ця рада буде представляти інтереси школи у вирішенні питань фінансування школи, забезпечення якості освіти. Тоді ми вийдемо на інший рівень співпраці батьків, адміністрації школи і освітніх управлінців. Тоді це справді буде якась мета, а не оці дрібні речі: подарунки, торти, конверти, — підсумував юрист.

Висновок:

Для того, щоб у школі чи дитсадку діти мали всі умови для продуктивного навчання, потрібно: адміністрації закладу вчасно планувати та виявляти потреби – звертатися до управління освіти, а не робити вигляд, що всього вистачає. Активним батькам не треба зловживати можливостями комітету і не виконувати функції дирекції школи. З розумом підходити до потреб класу та відкрито попереджати адміністрацію у необхідності то чи іншого товару/продукту, а не примусово збирати кошти з батьків, які не мають змоги витратити кошти на черговий ремонт.

І, звичайно, власноруч контролювати потік публічних коштів, які використовує школа, за допомогою вищенаведених сервісів DOZORRO.

Обкладинка, інфографіка: Тетяна Домненко

Залишити відповідь
Коментувати

6 Коментарі

Платимо ми і за сторожа, і за прибиральницю, і за інтернет. Все треба. І це не викоренить зі шкіл, шоб там не казали.

2019-01-18
Світлана
Відповіcти
0

Извините конечно, но за какой интернет в 17 школесдпют дети? В данной школе подключен интернет на скорости 100 Мбит/с и оплачивает его управление образования!

2019-01-18
Юлия
Відповіcти
0

Да если бы хоть один раз взяли за одно место директора любого за поборы и вставили по самые уши, может и другие задумались.А так хоть хоть законы,хоть статьи пишите толку ноль!!!

2019-01-18
Ольга
Відповіcти
0

Зазвичай директори таких закладів говорять під час зустрічі батькам та ви ж знаєте яке у нас фінансування,все на батьківські плечі лягає….Тепер можна буде отвєтку дать))))

2019-01-18
Роксі
Відповіcти
0

Через активних батьків одні проблеми. Почали ходить в садок,так молоді батьки з одною дитиною готові в групі замінити все, їх важко спинити навіть вихователям…А закони їм не писані взагалі.

2019-01-18
Женя
Відповіcти
0

А чому ви не цікавитесь, чи отримує школа ці кошти? Ні на фарбу, ні на канцтовари, ні на ганчірки ніхто нічого не ДАЄ!!!

2019-01-18
Алла
0

Останні новини:

Читайте також: