Врятувати, не можна втратити: чи є майбутнє у Кадетського корпусу

У самому центрі Полтави знаходиться Кадетський корпус. Багато кого цікавить – чи є у нього майбутнє? Думки людей з цього приводу розходяться.

Сьогодні громадські активісти та представники влади зібралися на публічне обговорення «Майбутнє Кадетського корпусу», щоб відповісти на основні запитання. Тож, чи є майбутнє у цієї будівлі, про її судову історію, способи збереження, проблеми і переваги – далі у матеріалі.

IMG_9680

Культурний простір у Кадетському корпусі, Артур Ароян та Нато Мікеладзе

«Кадетаріум» – це була спонтанна акція, яка виникла після Революції Гідності.

Це перейшло у три великих прибирання, в яких брали участь від 30 до 60 людей, в результаті чого Кадетський корпус більшою мірою було прибрано.

цитати1

Далі була перша спроба наповнити цю, вже прибрану, будівлю, адже вона демонструвала свій величезний просторовий потенціал.

З часом за основу «Кадетаріуму» було привернути увагу до будівлі та показати її потенціал, те на скільки вона різноманітна, велика та як багато всього може в собі містити.

цитати2

Сама проблема залишається, вона нікуди не дінеться. Як нам кажуть – немає коштів. Зрозуміло, що їх немає, але це проблема. Для того, щоб її вирішити необхідна співпраця між владою та громадою. Якщо міська влада сама не може розібратися з цією проблемою, то громада може їй у чомусь допомогти. Для цього потрібен діалог.

Сам «Кадетаріум» перетворився у мистецький рух «P.ART.TER.», який зараз проводить акції поза межами Кадетського корпусу. В нинішньому стані будівлі «Кадетаріум» проводити неможливо.

Будівля знову належить місту, Борис Тристанов

Корпус продали в 2004 році, на початку 2005. Варто зазначити, що сам договір продажу не був неприйнятним. При Матковському була спроба відсудити та повернути Кадетський корпус у міську власність. Перше рішення було на користь міста. Але Харківський апеляційний суд повернув все на своє місце та повернув будівлю приватній фірмі.

Повернув, на мій погляд, абсолютно правильно. Виявилося, що за договором купівлі-продажу, підприємство брало на себе зобов’язання ремонту та реконструкції будівлі – але за умови виконання зобов’язань, які брало на себе місто.

цитати3

Воно повинно було виділити землю, гарантувати, що в будинку немає інших власників, а також забезпечити укладення охоронного договору. Ось ці три пункти містом і не були виконані.

Місто, мало б бути зацікавленим у тому, щоб будівля була відреставрована, але нічого не зробило для того, щоб це сталося. Я так розумію, що саме це невиконання було передбачено якимись тіньовими домовленостями – місто не виконує зобов’язання, а фірма не витрачає свої гроші. Я думаю, що так і було.

Суди в 2011 році повернули будівлю у власність міста на тій підставі, що на момент продажу вона була пам’яткою Національного значення та саме на цій підставі її повернули.

Суди остаточно закінчилися тільки в травні 2015 року, коли вже апеляційний суд Харкова прийняв рішення про те, що будівля переходить у власність міста.

Мені здається, що з будівлею нічого не трапиться в найближчі роки.

Проблеми і переваги будівлі, Дмитро Верьовкін

IMG_9708

Що ми маємо? Ми маємо величезну будівлю у самому центрі Полтави, її загальна площа – близько 13 000 м2. Це пам’ятка архітектури Національного значення, а її стан жахливий.

Петровський Полтавський Кадетський корпус є пам’яткою Національного значення. Це означає, що всі дії з будівлею мають бути узгоджені з центральною владою, а саме з Міністерством Культури.

Це накладає певні обмеження. Це може бути й як перевагою, тому що це захищає будівлю від недобросовісних посягань, але також є недоліком, тому що ми як місто не зможемо повністю вирішити долю будівлі.

Без найближчих перспектив відновлення будівлі, її потрібно законсервувати. Суто з прагматичних причин.

цитати4

Будівля під впливом різних стихій все більше руйнується та з кожним роком реконструкція буде все дорожчати і дорожчати. І, можливо, ефективніше буде її законсервувати. Але з іншого боку також є поширені чутки, що вона може скоро завалитися. Це абсолютна неправда. Без якихось там спеціальних дій цього не станеться. Вона ще перестоїть ці забудови, які нещодавно побудовані. Важливо лише те, що консервація потрібна за умови, що в найближчий час не буде проведено ніяких робіт.

Ми називаємо будівлю цінною. Вже не раз говорили про це. Але в чому саме цінність і який потенціал у неї? По-перше, будівля не має аналогів за площею свого масштабу. Навколишні території постійно відвідують гості міста. Так, це безпосередньо центр Полтави, де люди звикли гуляти, де часто бувають туристи.

В принципі сам факт відновлення будівлі вже несе цінність.

Як зберегти будівлю, Дмитро Верьовкін

Кадетський корпус все ж таки потрібно зберегти. Є люди, які з цим не згодні, але він дуже цінний.

  1. Відновлення будівлі за рахунок коштів місцевих бюджетів. Цей варіант ми одразу викреслюємо. Тому що навіть теоретично це малоймовірний варіант. А питання реконструкції відновлення Кадетського корпусу – це сотні мільйонів гривень. Бюджет Полтави – це приблизно мільярд. Це практично неможливо.
  2. Інший шлях, це відновлення будівлі за рахунок коштів центрального бюджету, цільових програм і грантових коштів. Я вважаю, що цей крок малоймовірний, але в принципі реальний. У Міністерства регіонального розвитку є спеціальні програми. Навіть Закон «Про охорону культурної спадщини» передбачає виділення коштів на збереження культурної спадщини.
  3. Третій шлях – це відновлення будівлі за рахунок кредитних коштів, позичок, які може брати місто. Це доволі ефективний механізм. Є різні способи, коли місто майже безвідсотково залучає кредитні кошти. Теоретично, це реальний варіант.
  4. Останній варіант – залучення коштів з приватного сектору. Насправді він зараз єдиний, який курує на зміни. Звичайно, це найімовірніший варіант.

Концептуальний проект, Дмитро Козиренко

IMG_9719

Це зображення того, як могла б виглядати будівля у відновленому вигляді. Можливо, через 10 років, а може через 20. Не знаю, коли це станеться, але зараз ми можемо пофантазувати.

IMG_9717

Мова йде про Концептуальний проект реновації будівлі Кадетського корпусу, який ми розробили у 2014 році.

Наше бачення цього проекту з часом змінювалося, еволюціонувало.

Функції, які ми включили у цей проект у цілому можна описати як соціально-культурне планування із складовими розвитку просвітництва, туризму, сфери дозвілля, ділової активності.

Тобто, це такий полі функціональний центр, в якому вміщено більше кількох десятків функцій, які разом поєднані в одній будівлі.

Варто зупинитися на деяких архітектурних особливостях Кадетського корпусу. Деякі з них в майбутньому можуть стати визначальними в виборі функцій для пошуку інвесторів.

IMG_9721

Однією з головних особливостей цієї будівлі є невелика площа, а саме її об’єм. Тому що, коли ми говоримо про споруду площею 13 000 квадратних метрів, тут нічого особливого немає. У Полтаві немає будівель такого величезного об’єму. Для порівняння, середня висота звичайної громадської будівлі, складає в середньому 3,5 метри, в Кадетському корпусі – 6 метрів.

Це дуже сильно впливає на функціональну структуру. Сюди підходять функції, які потребують загальних розмірів – виставкові, торгові, розважальні, культурні, розважальні. Для цього вона підходить просто ідеально.

Пропонується зробити «плоть» будівлі, цю цеглу, якій реально 170 років, доступною до людей. Не ховати її, не приховувати. Показати людям дійсно справжню її структуру.

А все, що відбудовується, все, що створюється – воно має бути нове та сучасне.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: