ВР скасувала «зелені» тарифи та ввела нову механіку для альтернативної енергетики

На фоні скандального мовного закону №5670-д, яким було встановлено українську як єдину державну мову, інший, не менш важливий, законопроект №8449-д проскочив без уваги.

ВР скасувала «зелені» тарифи та ввела нову механіку для альтернативної енергетики

ВР скасувала «зелені» тарифи та ввела нову механіку для альтернативної енергетики

Цим законом уряд фактично відмовився від стимулюючих «зелених» тарифів на електроенергію. Натомість закон пропонує новий механізм — закупівлі проводитимуться на спеціалізованих аукціонах. Процес переходу повинен розпочатись вже у 2020-му році.

«Зелений тариф» — це механізм заохочення населення виробляти електроенергію з альтернативних джерел. За цим тарифом держава закуповує електроенергію, згенеровану сонячними та вітровими електростанціями у приватних осіб. Максимальна потужність приватної електростанції не повинна перевищувати 30 кВт. Для отримання «зеленого тарифу» непотрібно отримувати ліцензію чи інші дозвільні документи. З 1 січня 2017 по 31 грудня 2019 року побутові споживачі отримали право продавати надлишок електрики від сонячних батарей по ціні 5,6 грн/кВт. год.

Перше читання законопроект пройшов ще наприкінці минулого року, тепер же з невеликими змінами, проект був прийнятий у другому читанні. Зазначимо, цей законопроект є частиною програми імпліментації третього законодавчого «енергопакету ЄС». Раніше аналогічні рішення запровадили у більшості країн ЄС.

Основні тези нового закону:

  • Аукціонна модель передбачає проведення конкурсів, де головним критерієм вибору переможця є ціна – контракт на будівництво сонячної або вітряної електростанції отримує компанія, яка запропонувала найнижчий ринковий тариф.
  •  Запуск обов’язкових аукціонів для проектів електростанцій на відновлюваних джерелах енергії (ВДЕ) заплановано на 1 січня 2020 року з поетапним зниженням порогової потужності:
  1.  У 2020 році – проекти ВЕС потужністю понад 20 МВт і проекти по іншим видам ВДЕ, включаючи СЕС, потужністю більше 10 МВт;
  2.  У 2021 і 2022 роках – проекти ВЕС потужністю понад 20 МВт і проекти по іншим видам ВДЕ потужністю понад 5 МВт;
  3.  Починаючи з 2023 – всі проекти ВЕС потужністю понад 3 МВт (в тому числі з однієї вітротурбіни) та проекти по іншим видам ВДЕ потужністю понад 1 МВт.
  • Діюча система підтримки з «зеленими» тарифами продовжить діяти до 2030 року і буде поширюватися на наступних учасників ринку:
  1.  Виробників, яким «зелений» тариф був встановлений раніше, і суб’єктів господарювання, які побудують і введуть в експлуатацію об’єкти електроенергетики (незалежно від встановленої потужності об’єкта і виду ВДЕ) до 1 січня 2020 року;
  2.  Суб’єктів господарювання, які до 31 грудня 2019 підпишуть попередній договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом з ДП «Енергоринок», побудують і введуть відповідні об’єкти в експлуатацію протягом 2 років (для СЕС) і 3 років (для інших видів ВДЕ );
  3.  Суб’єктів господарювання, які після 1 січня 2020 року будуть будувати об’єкти електроенергетики з встановленою потужністю нижче порогової, зазначеної в законі для обов’язкової участі в аукціонах.
  • Аукціони з розподілом квот (певна квота на конкретний рік та обсяг потужності об’єктів ВДЕ, підкріплена гарантіями з боку держави), будуть проводитися двічі на рік (не пізніше 1 квітня і 1 жовтня відповідного року) в електронній торговій системі відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Розмір щорічної квоти встановлюватиметься КМУ на підставі цільових показників розвитку відновлюваної енергетики щорічно (до 1 грудня) на наступні 5 років поспіль. Переможець аукціону, який запропонував найнижчу відпускну ціну, повинен буде побудувати і ввести в експлуатацію об’єкт відновлюваної енергетики за два (для СЕС) або три (для ВЕС) роки з моменту підписання договору. В іншому випадку він втрачає всю суму гарантійного забезпечення для участі в аукціоні (5 000 євро за 1 МВт розподіляється потужності + 10 000 євро за 1 МВт гарантованої потужності для покупця).

Окрім цього закон передбачає нові обмеження щодо встановлення сонячних панелей та вітряків малих потужностей. Відповідно до закону, споживачам дозволяється встановлювати генеруючі електроенергію сонячні і вітряні установки двох типів (потужністю до 50 кВт і потужністю від 50 до 500 кВт) та здійснювати продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом в обсягах, що перевищують власне споживання, за умови розміщення генеруючих потужностей на дахах  або фасадах капітальних будівель та інших споруд. Тоді як монтаж панелей на землі категорично забороняється. Таким чином Міненергетики намагається побороти промислове підприємництво, коли громадяни продають за зеленими тарифами не залишки від власного споживання, а всю видобуту енергію, через що держава отримує збитки. Закон вступає в дію після підписання президентом та публікації в «Урядовому кур’єрі».

Останніми роками Полтавщина входить до найбільш прогресивних регіонів за темпами впровадження сонячних електростанцій. Станом на 2018-й рік на Полтавщині було зареєстровано 61 приватну сонячну електростанцію, більшість з яких має потужність від 10 до 30 кВт.

За планом Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, до 2020 року половину відновлювальної енергетики вироблятимуть великі ГЕС, понад 22% – вітрові електростанції, 16% – біоелектростанції, ще понад 9% – сонячні станції електроенергії. Попри плани агентства розвивати ВДЕ, в Україні існує велика проблема з існуючими енергетичними мережами, які не витримують постійно зростаючих навантижень. Так через зростання кількості сонячних панелей на Одещині почастішали віялові відключення. Тож нова програма розвитку енергетики передбачає необхідність введення державного регулювання кількості генеруючих потужностей залежно від потреб регіонів.

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

Аукціони це вигідне рішення. Але хіба через 5 років. Варто спершу дати людям можливість створити таку кількість станцій (prel.prom.ua), щоб була здорова конкуренція.

2019-05-15
Олександр Белченко
Відповіcти
0

Хочеться вже опалювати свій будинок енергією сонця.

2019-04-26
Маша
Відповіcти
0

Скоріше б перейшли на енергію вітру!

2019-04-26
Танюшка
Відповіcти
0

Потрібно запозичити досвід з цього приводу у наших сусідів-німців та поляків.

2019-04-26
Лола
Відповіcти
1

Останні новини:

Читайте також: