Від мільйонерів до «безхатьків»: аналіз декларацій депутатів Полтавської обласної ради за 2017 рік

1

Чи впливає депутатство на доходи і заощадження?

Електронні декларації посадовців та депутатів за 2017 рік не стали такою резонансною подією, як це було минулого року. Мільйони готівки, елітні іномарки, сотні квадратних метрів нерухомості – що ж тут нового? Давайте подивимося разом і поміркуємо: на що звернути увагу виборцеві, коли він знайомиться із декларацією свого депутата.

Громадська організація «Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр «Європейський клуб» провела моніторинг декларацій депутатів Полтавської обласної ради за 2016 та 2017 роки. Активісти організації визначили кілька критеріїв для аналізу: порівняли, як ростуть у депутатів доходи і заощадження. Крім цього, моніторинг мав на меті показати динаміку змін: чи стали депутати більш відкритими та відповідальними перед виборцями? Чи спонукає депутата до цього сувора відповідальність за недостовірні відомості у декларації, чи власна доброчесність?

Декларація

Декларація

Як «читати» декларацію депутата?

— реєстри, де оприлюднені декларації (public.nazk.gov.ua – офіційний, declarations.com.ua – реєстр громадських активістів, має архів старих декларацій);

declarations.com.ua містить аналітичний модуль, що автоматично підраховує усі доходи депутата і членів родини та грошові активи (вклади в банках, заощадження, позики третім особам та ін.), переводить дані у різних валютах у гривню (якщо потрібно) та додає;

— сайти clarity-project.info або «Антикорупційний монітор» acm-ua.org покажуть, чи отримувало підприємство депутата державні замовлення.

Грошові активи ростуть швидше, ніж доходи

Зображення у повному розмірі відкриється у новому вікні

Зображення у повному розмірі відкриється у новому вікні

Зображення у повному розмірі відкриється у новому вікні

Зображення у повному розмірі відкриється у новому вікні

Зображення у повному розмірі відкриється у новому вікні

Зображення у повному розмірі відкриється у новому вікні

Моніторинг декларацій-2017 показав, що у Полтавській обласній раді 28 мільйонерів за величиною грошових активів. Минулого року їх було менше – 23.

З-поміж нинішніх мільйонерів є ті, хто демонструє високі доходи. Відповідно, ці декларанти сплатили податки, поповнюючи бюджет. Але дивують ситуації, коли у депутата кілька років поспіль доходи невисокі, а грошові активи вимірюються сотнями тисяч гривень або мільйонами. Наприклад, заступник голови Полтавської ОДА, депутат від БПП «Солідарність» Роман Товстий в декларації-2017 вказує 145 тисяч доларів власних грошових активів. У старій декларації за 2011-ий рік Роман Іванович вказував лише дохід 20 тисяч гривень на рік, ні житла, ні транспорту. Тоді Товстий був підприємцем, а ріст його зарплат і статків спостерігаємо у наступні роки, коли став чиновником Полтавської ОДА. Подібна історія і з нинішнім керівником обласної ради Олександром Біленьким, вихідцем із бізнесу, який у 2011 році декларував менше 3 тисяч гривень зарплати на рік, а вже в першій Е-декларації показав грошові активи у різних валютах, в перерахунку на гривню – понад 14 мільйонів.

Серед інших мільйонерів є декларанти, у кого за останній рік грошові активи виросли більше, ніж дохід. Рекорд встановив депутат Юрій Лебедин («Батьківщина»), за рік його активи виросли з нуля до 126 мільйонів гривень. Лебедин відомий кримінальною справою про недостовірні відомості в декларації-2016. У минулому році ЗМІ писали про незадекларовані 50 мільйонів гривень, 7 земельних ділянок та 24 підприємства.

Подібні курйози із невідповідністю у зростанні доходів та активів спостерігаємо в деклараціях іще кількох депутатів. У Володимира Говоренка («Опоблок») грошові активи зросли на 16 мільйонів гривень, а річний дохід – менше мільйона. Дмитро Півень («Опоблок») заробив 125 тисяч гривень, а грошові активи виросли майже на 2 мільйони гривень.

Полтавський депутат Сергій Гамза не задекларував авто

Декларація

Руслан Рогов (РПЛ) заробив півмільйона за рік, а заощадження збільшилися майже на півтора. В Івана Сидоренка («Укроп») грошові активи теж ростуть швидше, ніж доходи. Така ж невідповідність і в деклараціях екс-голови Полтавської ОДА Олександра Удовіченка («Рідне місто») та нинішнього заступника голови Полтавської облради Євгенія Холода («Батьківщина»). Обоє задекларували дохід приблизно півмільйона, а грошові активи виросли більше, ніж на мільйон.

Нагадаємо, порівняння доходів та активів виконано автоматично, сайт «Declarations» перераховує грошові активи у гривню за курсом на 31 грудня звітного року. Тобто, якщо декларант вказує інші валюти, то нарахована сума у гривнях не є точним числом.

Мільйонери, які працюють без зарплати і які працюють за мільйони

У 2016 році в Полтавській облраді було кілька депутатів, хто вказував нульові доходи. Наприклад, Ігор Горжій («Батьківщина») та Руслан Рогов (РПЛ). У минулому році перший прокоментував, що був підприємцем до 2000-го і тоді заробив гроші, як писав сайт www.chesno.org. У цьому році Ігор Горжій задекларував корпоративні права на ТОВ «Газонафтовий промисловий комплекс» і дивіденди 258 тисяч гривень. Іншого доходу немає, депутат тимчасово не працює. ТОВ «ГПК», право власності на яке отримав Горжій, від моменту створення постійно отримує держзамовлення з ремонту і будівництва: у минулому році на 25 мільйонів гривень, у цьому – вже на півмільйона.

Руслан Рогов, про кого згадували вище, теж був без роботи як у 2016-му, так і в 2017 році. У його новій декларації є дохід, але це дохід дружини.

У 2016 та 2017 роках декларує нульовий дохід Олександр Трухін (БПП «Солідарність»), власник фермерського господарства. Також він займає посаду голови наглядової ради ПАТ «Полтаварибгосп». У декларації зазначено, що посада неоплачувана. З нульовим доходом Олександр Трухін отримав у 2016 році 17 мільйонів гривень позики від СВК «Андріївський» (співзасновник Микола Трухін).

Гроші

Гроші

Депутат від БПП «Солідарність» і фінансовий директор фермерського господарства «Сяйво» Фахраддін Мухтаров у минулому році декларував річну зарплату 7 тисяч гривень і нове авто за 3 мільйони гривень, куплене дружиною. У 2017 році дохід депутата зріс до 13 мільйонів гривень за рахунок продажу нерухомості.

На думку аналітиків моніторингу, декларації депутатів із солідними заощадженнями, елітними авто та нерухомістю, але без зарплати виглядають сумнівно. Особливо – для пересічних громадян, які можуть засумніватися у доброчесності депутатів: чи не уникають представники народу сплати податків з доходів?

Тому хочеться звернути увагу на депутатів, які декларують мільйонні доходи. Відповідно, з них сплачені податки. Це, наприклад, Віктор Скочко («Аграрна партія України»), він задекларував дохід понад 8 мільйонів гривень. Усі гроші – зарплата декларанта і членів родини.

Переглянемо декларацію Ігоря Сірика із доходом 10 мільйонів гривень, переважно від підприємницької діяльності депутата і дружини. При цьому звернемо увагу, що за останній рік різко зросли держзамовлення підприємств Ігоря Сірика: від 1,8 тисяч гривень (2016) до 32 мільйонів гривень (2017).

У депутата Олександра Коваленка (Аграрна партія України) дохід виріс у два рази. Річна зарплата декларанта, який керував сільгосппідприємством, у 2017 році склала 6,8 мільйонів гривень.

Окремо хочемо відзначити, що депутати місцевих рад не отримують зарплату за свою роботу. Лише кілька представників партій декларують зарплату від партії, здебільшого за керівництво партійним осередком. Наприклад, керівник обласного осередку партії «Укроп» Сергій Соловей отримав 41 тисячу гривень за рік. Керівник обласного «Опоблоку» Олег Сазонов отримав 51 тисячу гривень за рік.

Подарунок

Подарунок

Депутати-чиновники дивують зарплатами і подарунками

Аналізуючи декларації депутатів, які займають оплачувані посади в органах місцевого самоврядування або працюють в держустановах, звертаємо увагу на ріст їх зарплат за останній рік. Таку тенденцію помічаємо в деклараціях посадовців облради й ОДА: у Євгенія Холода (було 203 тисячі гривень у попередній декларації, стало 310 тисяч гривень), в Олександра Біленького (254 тисячі гривень / 385 тисяч гривень), у Романа Товстого (138 тисяч гривень / 214 тисяч гривень), в Анатолія Ханка (196 тисяч гривень / 293 тисячі гривень). Очолює список ефективних чиновників Михайло Бугрій, його річна зарплата на посаді начальника управління в Полтавській ОДА виросла на 127% (зі 131 тисячі гривень до 298 тисяч гривень).

Перший заступник Полтавської ОДА Андрій Пісоцький потрапив і до рейтингу зростання зарплат, і ввійшов до списку декларантів, які отримали в 2017 році цінні подарунки. Анатолій Пісоцький (1949 р. нар., очевидно, батько чиновника) подарував 400 тисяч гривень дружині Андрія Пісоцького, тобто невістці. За даними реєстру You Control Анатолій Пісоцький до 2013 року був підприємцем, вид діяльності – стоматологічна практика.

Але є серед полтавських депутатів і такі, хто має більш щедрих родичів. Депутатка Марина Рябокінь задекларувала 1,2 мільйони гривень, які подарували її чоловікові родичі: Алла Рябокінь (1941 р. нар.) та Анатолій Рябокінь (1940 р. нар). Крім того, чоловік депутатки став власником у 2017 році автомобіля «Ніссан» і двох нежитлових приміщень у Полтаві. Нагадаємо, що чоловік депутатки Олег Рябокінь є екс-керівником Кременчуцького МРЕВ, у 2015 році він отримав умовний термін за хабар.

Декларація

Декларація

«Безхатченками» стають свідомо чи помилково?

Правила електронного декларування передбачають, що декларанти мають вказувати цінне майно (нерухомість, транспорт) у користуванні. Тобто, «безхатченки» у реєстрі – це або незнання правил, або свідоме замовчування. Серед депутатів Полтавської облради, на жаль, є такі, хто досі не виконує цю норму. Депутат Сергій Мамоян («Соціал-демократична партія») має скромний дохід 50 тисяч на рік на сім’ю із 5 осіб (по 800 гривень на місяць на особу), у нього немає ні транспорту, ні землі. Не вказує декларант і нерухомість, де проживає із дружиною та 3 дітьми.

Не має нерухомості і не вказує житлову площу в користуванні і депутат Ігор Скляр («Свобода»). Депутат і фермер Олександр Трухін («Солідарність») декларує 7 земельних ділянок і жодного квадратного метра житла. Депутат Сергій Гамза («Опоблок») так само декларує лише нежитлове приміщення.

Можна припустити, що декларанти іще не навчилися заповнювати документи, хоча роблять це не вперше. Якщо говорити про недоліки і помилки, то значна кількість декларантів досі неправильно вказує джерело доходу – тобто свого роботодавця (установу, ФОП чи себе самого, якщо декларант є підприємцем).

Отже, джерелом заробітку вказали самі себе такі депутати: В’ячеслав Мінязєв («Солідарність») працює директором Благодійного фонду Полтавського ГЗК, де співзасновником є нардеп Костянтин Жеваго; Микола Бондар («Відродження») є керівником сільгоспкооперативу «Токарі»; Микола Андрієнко («Рідне місто») є керівником сільгоспкооперативу «Радянський». Натомість мали б вказати дані про юридичних осіб – місце роботи.

З іншого боку, серед декларантів бачимо і таких депутатів, хто щиро надихнувся демократичними принципами відкритості і декларує все, що вважає цінним. Так у декларації одного із депутатів бачимо «срібну чарку – сімейну реліквію, дарунок королеви Єлизавети» вартістю 2 тисячі гривень. З іншого боку, дехто вказує справді цінні речі. Наприклад, Олександр Біленький декларує два чоловічі костюми фірми «Brioni» вартістю 70 і 75 тисяч гривень. Костюми декларує третій рік, і своєї цінності вони не втрачають.

Як бачимо, читати декларації не лише корисно для виборців, а й цікаво. Існує стереотип про те, що документи – набір офіційних штампів і нудних цифр. Про декларації цього не скажеш. А користь від такого читання матимемо в майбутньому, коли нарешті навчимося самостійно і критично оцінювати політиків, яких обираємо.

Публікація підготовлена в рамках проекту «Розвиток моделей громадського моніторингу Е-декларацій на прикладі Полтавської облради та Кременчуцької міськради» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Проект реалізовує ГО КІПЦ «Європейський клуб».

09 декабря 2018