Трибуна

Незалежна преса Полтави
+23°

Великий міт. Полтавський журналіст змалював нестандартний погляд на Симона Петлюру

відео 

Різниця між міфом та мітом, поняття «уявлена спільнота», політична та революційна діяльність Симона Петлюри та соборність України – про це та інше розповів вчора, 24 жовтня, історик Роман Грицун.

«Трибуна» зібрала найцікавіше з лекції.

_DSC1916

Міф – оповідь, яка пояснює походження певних речей, термінів, явищ, подій через емоційно-чуттєві образи. Румунський історик Мірча Еліаде говорить що міф – це «дійсні, реальні події», які є сакральними, священними для певної групи людей та слугують прикладом для наслідування.

1

Міт – це те, чого не можна пояснити раціонально. Слово міт у сучасних історичних журналістських текстах вживається у значенні неправдивого пропагандистського твердження. Приміром, як у Росії кажуть, що ми тут всі бандерівці та жадаємо смерті росіян.

Уявлена спільнота. Для того, щоби передати, виразити термін «нація» американський історик Бенедикт Андерсон вигадав метафору – «Уявлена спільнота».

2

Ми знаємо, що у День Незалежності тисячі людей таких же, як і ми, вдягають вишиванки, йдуть на концерт, вітають рідних, шанують героїв. Але ми цих всіх людей не бачимо, ми їх можемо уявити.

Тому нація – це уявлена спільнота.

Ми тільки уявляємо, як десь там у Києві, Львові, Чернівцях, Харкові люди роблять те саме, що і ми.

Андерсон каже, що Націоналізм – тепле почуття. Що люди вмирали за Націю не тому, що це робить з них жертв, а тому що вони цього самі хотіли, віддати себе за честь своєї нації.

Андерсон не міг пояснити, звідки беруться ці теплі почуття. Але це пояснили антропологи. Це почуття береться з пісень, які мати співає дитині.

Те, що мати нам дає з тими колисковими, ця теплота – це є передання того міту.

Передання міту – передача великої правди, сакральної правди, важливої правди.

Міт воєнної звитяги та Симон Петлюра. Петлюра був секретарем з військових справ, або ж, на сучасний лад, міністром оборони.

Постать Петлюри була що для вояків-українців, що для «білих», що для «червоних» ледь не міфологічною, – згадував генерал Греков.

Після укладення Варшавського договору з Польщею, українські війська разом з польською армією повели наступ на більшовиків і 7 травні 1920 року здобули Київ.

Подальша боротьба Симона Петлюри проти більшовиків була приречена на поразку. У жовтні 1920 року Польща уклала перемир’я з радянською Росією, тож війська УНР, які в листопаді 1920 року перейшли Збруч, було інтерновано. Петлюра тікає до Польщі, а вже потім – У Париж.

Там він намагається продовжити політичну та революційну діяльність. Там  він організував видання тижневика «Тризуб» і продовжував виконувати обов’язки голови Директорії УНР. Жив Петлюра у Парижі дуже бідно. Обідав на 4 франки, постійно переїздив.

shsh

Там він і зустрів свою смерть.

Симон Петлюра був убитий 25 травня 1926 року Самуїлом Шварцбардом.

Що таке Соборність? Один мій знайомий, випадково дізнавшись, що я готую даний матеріал, розповів про те, як декілька років тому в одній із полтавських шкіл відзначали День Соборності. Виявляється, учителі вважали дане свято релігійним, давнім, споконвічним і ледве не традиційним. Але насправді, День Соборності – свято культурно-політичне, національне.
Соборність України – ідея об’єднання всіх етнічних українських земель в єдиній державі.

Ще з кінця XIX століття поряд із державною самостійністю, Соборність стала однією з двох головних цілей українського національного і державотворчого руху.

У 1919 році карта України включала в себе такі території:

  • Територія сучасної України + Крим і Донбас;
  • Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (зараз у складі Росії);
  • Берестейщина і Гомельщина (нині у складі Білорусі);
  • Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина ( а це зараз Польща);
  • Південна Лемківщина (уявіть собі, це Словаччина);
  • Мармарощина, Південна Буковина (Румунії);
  • Придністров’я – окрема невизнана держава.

ts

Зараз же ми святкуємо День Соборності в такій ситуації, коли Україна аж ніяк не є цілісною.

Тому ми маємо «Соборність без Соборності». Якщо Крим і Донбас повернути можна, то забрати назад Кубань, Зелений Клин, Придністров’я та Підляшшя – це щось із області фантастики. Але так само і розпад Російської імперії, у 1917 році, внаслідок якого і постала Соборна Україна 1919 року, вважався чимось фантастичним. Хто знає, що буде далі, адже давно доведений один факт: історія повторюється, імперії – розвалюються.

При тому, назавжди.

Відео: Сергій Котелевець

Інфографіка: Рузанна Давітян та Катерина Кисла

Написати коментар

ПоказатиСховати 1 Коментар

Останнi новини:

23 Червень 2017
Протестують проти того, що перукарні, у якій працюють, вимкнули електроенергію. Хоча, за словами жінок, жодних боргів перед енергетиками заклад не…
photo_2017-06-23_18-48-52
23 Червень 2017
23 червня о 18 годині полтавці зібралися біля будівлі колишнього кінотеатру Котляревського. Вони вимагають  припинити будівельні роботи,  які там ведуться…
діа
23 Червень 2017
НБУ за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняв рішення від 22 червня 2017 року №394-рш про відкликання банківської ліцензії та…
Грушевський
23 Червень 2017
23 червня 1917 Українська Центральна Рада опублікувала Перший Універсал. Цей документ сказав, що Україна має бути вільною, а її політичний…