Великі проблеми маленького термометра

Журналіст «Трибуни» дізнавалася, куди в Полтаві здати поламаний ртутний термометр, щоб не шкодити довкіллю.

Звичайний ртутний термометр навіть не розбився – просто перестав працювати. Ртуть у ньому заповнила весь внутрішній резервуар і не рухалася з місця. Викидати його у сміттєвий бак не можна: потрапивши в організм людини через воду чи повітря, ртуть викликає тяжкі отруєння і спричиняє невиліковні хвороби. Довелося шукати місце, де б термометр взялися утилізувати.

Перший дзвінок – до обласної санітарно-епідеміологічної станції.

– Ми таким не займаємося, – відповіли там одразу. І порадили звернутися до головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій.

Мандрівка термометра. Обласна санітарно-епідеміологічна станція

Мандрівка термометра. Обласна санітарно-епідеміологічна станція

Однак звернення до обласного управління ДСНС теж нічого не дало. Спочатку рятувальники поділилися кількома вже неактивними номерами телефонів. Потім – порадили звернутися до санітарно-епідеміологічної лабораторії. А з’ясувавши, що цей шлях уже пройдено, розвели руками.

– Раніше ми дійсно приймали від населення розбиті ртутні термометри, але зараз не маємо відповідної ліцензії, – повідомив фахівець прес-центру Головного управління ДСНС у Полтавській області Ярослав Кадук.

Мандрівка термометра. Головне управління ДСНС Полтавської області

Мандрівка термометра. Головне управління ДСНС Полтавської області

Його слова підтверджують активісти-екологи з ГО «Еколтава».

– Для Полтави це – велика проблема. Єдина місцева фірма, яка раніше приймала ртутні термометри від населення, більше цим не займається, – сказала керівник «Еколтави» Юлія Пашковська.

Колеги запропонували віднеси поламаний градусник в аптеку. Розраховували, що фармацевти можуть здати його на утилізацію разом з іншими неліквідними термометрами, якщо такі трапляються.

– Ми перевіряємо термометри, коли отримуємо товар. Ті, що не працюють, одразу повертаємо постачальнику. А він, мабуть, відсилає виробнику, – пояснили працівники трьох найближчих аптек. І брати у нас термометр відмовилися.

Остання інстанція – Департамент екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації. Однак навіть у відділі біотичних ресурсів та техногенної безпеки не змогли сказати нічого обнадійливого.

– У мене вдома такий розбитий термометр вже кілька місяців лежить у герметично закритій скляній банці. І куди його діти, не уявляю, – поділилася головний спеціаліст відділу Людмила Пономаренко.

Мандрівка термометра. Полтавська ОДА.

Мандрівка термометра. Полтавська ОДА.

Отже, наразі у Полтаві немає організації, яка б приймала на утилізацію ртутні термометри. І, схоже, жодна з відповідальних структур поки що не береться вирішити цю проблему. Значить, здебільшого полтавці просто викидають пошкоджені градусники на смітник. Скільки ртуті внаслідок цього потрапляє у воду та повітря, а звідти – в організм людини, ніхто не рахував. При тривалому контакті цей токсичний метал може призвести до відмови нирок, зупинки дихання, хвороб репродуктивної системи і навіть спричинити смерть.

Питання утилізації ртутних термометрів залишається відкритим. Продовжуємо шукати відповідь. Щойно вона знайдеться, «Трибуна» про це повідомить.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: