Головко описав умови, за яких свинокомплекс у Біликах може відновити роботу, і сказав, що протести жителів Лазірок – провокації та шантаж

0

31 березня голова Полтавської ОДА Валерій Головко зустрівся з представниками громад, активістами та журналістами, обговоривши питання закриття свинокомплексу в Біликах та конфлікту навколо елеватору підприємства «Кернел» у селі Лазірки.

 – Нажаль відбулося закриття свинокомплексу в Біликах. Сьогодні «Сільські традиції»  більше не працюють, поголів’я свиней все вивезене, робочих місць немає. Це прикра історія, проте вона дає нам приклад, як правильно організовувати роботу такого роду підприємств, правильно готувати інформацію про відповідність роботи підприємства екологічним нормам. «Сільські традиції» не з того почали свою роботу: потрібно було обговорити всі нюанси з громадою і виконати перед нею взяті зобов’язання. Цього не сталося. Вони не змогли закінчити будівництво очисних споруд. Я хотів, що цей приклад став останнім гірким досвідом для нас в плані того, як не треба робити. Ми не можемо йти на порушення чітких норм щодо екологічних вимог, – сказав Валерій Головко.

Очільник області зазначив, що закриття підприємства не означає його смерть.

 – Якщо підприємство піде на обговорення з своєї роботи з громадськістю, виправить всю необхідну документацію, виконає сказані обіцянки стосовно будівництва очисних споруд, то в такому випадку я не бачитиму перешкод для відновлення його роботи, – заявив голова ОДА.

Губернатор також привів інший приклад конфлікту громади та підприємців навколо екологічних питань та збереження довкілля. Це ситуація, яка склалася навколо підприємства, що належить компанії «Кернел».

Жителі села Лазірки Оржицького району вважають, що робота зернового елеватора агропромислової компанії «Кернел», де проводиться протруювання зерна перед його посівом, шкодить здоров’ю мешканців населеного пункту.  Вони виступають за негайне опломбування та закриття підприємства.  Селяни вже неодноразово організовували акції протесту, перекривали дорожній рух та висували свої вимоги з трибуни Полтавської облради під час сесії.

Жителі Лазірок переконані, що елеватор побудували із порушенням санітарних норм: відстань від протруювального цеху до житлових будівель має складати як мінімум 200 метрів. Однак підприємство добилося того, щоби цю санітарну норму скоротили до 70 метрів. У зв’язку з тим, що жителі села мають присадибні ділянки та огороди, на яких займаються вирощуванням продуктів харчування, відстань між цехом та їх ділянками складає 20-30 метрів.

Крім того, на думку мешканців села, компанія «Кернел» застосовує у свій діяльності пестициди. А це заборонено екологічними нормами. Протягом останніх двох років роботи  елеватору, у селі масово гинуть бджоли.

Валерій Головко має думку, що з боку жителів Лазірок відбуваються спекуляції та шантаж в цьому питанні. За його словами підприємство «Кернел» дотримується всіх необхідних державних стандартів у організації виробництва, і тому протести жителів, перекриття дороги є спекуляцією.

 – Якщо будуть нові екологічні норми по розташуванню таких підприємств, то влада їх виконає. А створювати прецеденти, перекривати рух, лягати посеред дороги – то все поза межами закону. Тож я хотів би, щоби правоохоронні органи дали оцінку діям окремих громадян Лазірок. Ця ситуація не має перетворюватися у хаос. Якщо є порушення – ми повинні вирішувати це питання цивілізованим шляхом, – сказав Валерій Головко.

Губернатору апелював громадський активіст Василь Ковальчук.

 – Ваш попередник підклав цю свиню жителям селища Білики. Але тепер люди можуть спокійно дихати. Та нажаль у Лазірках ситуація інша. Там «Кернел» застосовує пестициди. І тому люди там лягають на дорогу, перекривають рух, бо вони так рятують своє життя. Використання пестицидів призводить до того, що у майбутньому в людей погіршиться репродуктивне здоров’я і вони просто не зможуть народжувати дітей. Ви говорите, що люди у Лазірках роблять спекуляції. Але це не так. Вони, керуючись прикладом жителів Біликів, відстоюють своє право на життя, – сказав Ковальчук.

На цей закид Валерій Головко відповів, що мешканці Лазірок навіть не пустили представників екологічної інспекції Полтавської ОДА, аби ті змогли провести перевірку підприємства «Кернел»,  і встановити, чи дійсно аграрії порушують санітарні норми.

Ці слова підтвердив очільник департаменту екології Вадим Осипенко.

Вадим Осипенко

Як повідомляв раніше народний депутат України Ігор Мосійчук по питанню екологічної ситуації в селі Лазірки було утворено робочу групу Кабміну, до складу якої увійшли представники профільних міністерств. Робота групи проходять під особистим контролем першого віце-прем’єра Степана Кубіва.

За словами Мосійчука, усвідомлюючи, що в результаті перевірки будуть встановленні факти, які унеможливлять функціонування протруйного цеху в селі Лазірки, керівництво “Кернел-груп” звернулося до голови Полтавської обласної державної адміністрації і повідомило, що має намір самостійно закрити протруйний цех у Лазірках.

26 травня 2018
25 травня 2018