В Україні заборонили використовувати азбест на виробництві

1

Заборону азбесту ініціювало Міністерство охорони здоров’я України, бо він належить до 1 категорії небезпечних сполук з канцерогенною дією, тобто провокує онкологічні захворювання.

Азбест

Азбест

Використовувати азбест на виробництві заборонило Міністерство охорони здоров’я України. Заступник міністра Оксана Сивак аргументує це тим, що у Міжнародне агентство із вивчення раку відносить азбест до 1 категорії небезпечних сполук, що мають канцерогенну дію. Найзгубніше азбестовий пил, який неодмінно виділяється при використанні азбесту у виробництві, діє на дихальну систему. Викликає, зокрема, рак легенів, мезотеліому і азбестоз.  ВООЗ повідомляє, що близько 125 млн. людей у світі зазнають впливу азбесту на своїх робочих місцях. У 2004 р. він, фактично, став причиною смерті 107 тис. людей.

В Україні азбест, зокрема, використовується при виробництві шиферу. Щоправда, наразі – лише на 7 підприємствах. Інші вже замінили його на безпечніші суміші.

– МОЗ не вимагає заміни усього шиферного покриття на житлових будівлях або закриття виробництв, які використовують азбест. Однак досвід підприємств, що перейшли на більш безпечні суміші, показує, що заміна азбесту у виробничому циклі можлива, і, звичайно, підприємці матимуть час на це, і ні про яку втрату робочих місць не йдеться. Однак здоров’я українців – передусім, і в цьому питанні не може бути жодних компромісів, – підкреслила Сивак.

У середньому лист шиферу з азбестом коштує 110 грн, а без нього – 135 грн. Тобто, значне збільшення витрат споживачам не загрожує. У той же час курс хіміотерапії при захворюванні на рак легенів коштує щонайменше 150 тисяч гривень, зазначила Сивак,  і далеко не завжди лікування хвороби є ефективним.

Шифер

Шифер

Зазначимо також, що азбест в Україні не виробляють – його завозять з Казахстану та Росії.

– В Європі азбест давно заборонено використовувати на виробництві. Оскільки угоду про асоціацію з Євросоюзом підписано, Україна повинна виконати усі зобов’язання за нею, зокрема, привести законодавство у відповідність до європейських норм,

– пояснила Оксана Сивак.

Довідково.

Злоякісна мезотеліома – онкологічне новоутворення, найчастіше – пухлина плеври. Рідше розвивається у черевній та серцевих порожнинах. Контакт з азбестом є основним фактором ризику развитику мезотеліоми. Вірогідність розвитку залежить від частоти і тривалості контакту. Найчастіше має відстрочені наслідки – розвивається через 20-50 років.

Азбестоз —хвороба легень, яка виникає через тривалий вплив на організм азбесту (при вдиханні його волокон). Під терміном розуміють формування доброякісних уражень, які згодом частіше стають злоякісними. 

20 квітня 2018
19 квітня 2018