В Україні заборонили використовувати азбест на виробництві

1

Заборону азбесту ініціювало Міністерство охорони здоров’я України, бо він належить до 1 категорії небезпечних сполук з канцерогенною дією, тобто провокує онкологічні захворювання.

Азбест

Азбест

Використовувати азбест на виробництві заборонило Міністерство охорони здоров’я України. Заступник міністра Оксана Сивак аргументує це тим, що у Міжнародне агентство із вивчення раку відносить азбест до 1 категорії небезпечних сполук, що мають канцерогенну дію. Найзгубніше азбестовий пил, який неодмінно виділяється при використанні азбесту у виробництві, діє на дихальну систему. Викликає, зокрема, рак легенів, мезотеліому і азбестоз.  ВООЗ повідомляє, що близько 125 млн. людей у світі зазнають впливу азбесту на своїх робочих місцях. У 2004 р. він, фактично, став причиною смерті 107 тис. людей.

В Україні азбест, зокрема, використовується при виробництві шиферу. Щоправда, наразі – лише на 7 підприємствах. Інші вже замінили його на безпечніші суміші.

– МОЗ не вимагає заміни усього шиферного покриття на житлових будівлях або закриття виробництв, які використовують азбест. Однак досвід підприємств, що перейшли на більш безпечні суміші, показує, що заміна азбесту у виробничому циклі можлива, і, звичайно, підприємці матимуть час на це, і ні про яку втрату робочих місць не йдеться. Однак здоров’я українців – передусім, і в цьому питанні не може бути жодних компромісів, – підкреслила Сивак.

У середньому лист шиферу з азбестом коштує 110 грн, а без нього – 135 грн. Тобто, значне збільшення витрат споживачам не загрожує. У той же час курс хіміотерапії при захворюванні на рак легенів коштує щонайменше 150 тисяч гривень, зазначила Сивак,  і далеко не завжди лікування хвороби є ефективним.

Шифер

Шифер

Зазначимо також, що азбест в Україні не виробляють – його завозять з Казахстану та Росії.

– В Європі азбест давно заборонено використовувати на виробництві. Оскільки угоду про асоціацію з Євросоюзом підписано, Україна повинна виконати усі зобов’язання за нею, зокрема, привести законодавство у відповідність до європейських норм,

– пояснила Оксана Сивак.

Довідково.

Злоякісна мезотеліома – онкологічне новоутворення, найчастіше – пухлина плеври. Рідше розвивається у черевній та серцевих порожнинах. Контакт з азбестом є основним фактором ризику развитику мезотеліоми. Вірогідність розвитку залежить від частоти і тривалості контакту. Найчастіше має відстрочені наслідки – розвивається через 20-50 років.

Азбестоз —хвороба легень, яка виникає через тривалий вплив на організм азбесту (при вдиханні його волокон). Під терміном розуміють формування доброякісних уражень, які згодом частіше стають злоякісними. 

20 вересня 2018