В одному з полтавських ВНЗ збирають кошти на друк дипломів, не зважаючи на проведені закупівлі

9

Редакція «Трибуни» дізналася, що у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка зі студентів збирають кошти на друк дипломів та додатків до нього. Цікаво, що ВНЗ провів три закупівлі на ці послуги.

Одна з груп університету отримала у вайбері повідомлення від деканату наступного змісту:

Смс-повідомлення від деканату

Смс-повідомлення від деканату

Згідно з ним, кожному студенту потрібно здати по 4,40 грн на додаток до диплому. Сума невелика, але й студентів не мало.

Оскільки дипломи для ВНЗ зазвичай закуповуються за кошти державного бюджету, ми вирішили дізнатися, чи закуповував педагогічний університет дані товари. Виявилося, що у 2018 році ПНПУ ім. В. Г. Короленка провело три закупівлі з виготовлення дипломів та додатків до них:

Перші торги (9480 штук)51 900 гривень.

Другі торги (7000 штук)20 160 гривень.

Треті торги (1402 штуки) – 27 339 гривень.

– При перегляді договорів, укладених в результаті цих трьох закупівель, виявилося, що ВНЗ, окрім самих дипломів, закупив 15 тисяч додатків до них. Ми не знаємо масштаби збору коштів, але, якщо припустити, що в цьому році 15 тисяч студентів мають отримати дипломи, і всі вони оплатять по 4,40, то вийде чимала сума – 66 тис. грн. Також цікаво, що університет закупив додатки по ціні 2,88 гривень за одиницю, – пояснює Олександр Довгошей, аналітик ГО «Інституту аналітики та адвокації», яка є членом «Dozorro-спільноти».

Ціна додатку до диплому у закупівлі університету

Ціна додатку до диплому у закупівлі університету

Варто також зазначити, що у ЗУ «Про вищу освіту» (у статті 7 п. 7) зазначається:

– Документи про вищу освіту державного зразка для осіб, які навчаються за державним замовленням, виготовляються закладами вищої освіти та видаються за рахунок коштів державного бюджету, а для осіб, які навчаються за кошти фізичних або юридичних осіб, вартість документів про вищу освіту включається у вартість навчання.

Тобто збирати зі студентів кошти – протизаконно.

Зателефонувавши за номером, з якого надіслано повідомлення про збір коштів, ми почули у відповідь:

– Перший раз чую про це. Ніхто ніяких коштів не збирає.

Ми вирішили зателефонувати до приймальні університету, де нам повідомили, що кошти все таки збираються, але частково:

– Вони не повністю здають. Ми не можемо платити за диплом більше, чим надали «зверху». Та сума приплачується, а про решту… не можу сказати. Зверніться до начальника навчально-методичного відділу і запитайте, як воно здійснюється.

У навчально-методичному відділі нам відмовилися надавати будь-яку інформацію:

– Я не буду відповідати на це запитання по телефону. Пишіть інформаційний запит і отримаєте відповідь.

В одному з полтавських ВНЗ збирають кошти на друк дипломів, не зважаючи на проведені закупівлі

В одному з полтавських ВНЗ збирають кошти на друк дипломів, не зважаючи на проведені закупівлі

Постає питання, чому дипломи оплачують частково і яким чином вираховується, хто буде отримувати диплом і додаток безкоштовно, а кому доведеться за це заплатити символічну суму.

Цю інформацію ми могли дізнатися у особи, яка відповідальна за проведення закупівель у ПНПУ ім. Короленка. Але наші дзвінки постійно відхиляються.

Можливо університет недоотримує кошти від держави, тому йому доводиться звертатися до студентів. Але, якщо це так, то чому працівники університету надають суперечливу інформацію? І навіть більше – відмовляються надати точну відповідь по телефону.

Під час розгляду цієї ситуації виникли запитання: чому адміністрація ВНЗ збирає зі студентів кошти на те, що, ймовірно, вже сплачено за рахунок платників податків? Чи дійсно ВНЗ не вистачає коштів для забезпечення випускників дипломами та додатками? А якщо коштів дійсно не вистачає, то чому студенти мають купувати частину диплому дорожче, ніж ВНЗ?

– На жаль, на жодне з цих питань відповідь не отримана. Але загалом ця ситуація дуже схожа на ситуацію з поборами у лікарнях. Слід чітко знати, в яких випадках збір коштів дійсно необхідно проводити, а в яких без цього можна обійтися. Це стане можливим, якщо студенти ВНЗ також проявлятимуть цікавість до своїх прав та бажатимуть контролювати витрати бюджетних коштів, – зазначає Олександр Довгошей.

Під час написання цієї статті ми дізналися, що збір коштів поставили на «паузу». Але ніхто не гарантує, що його не поновлять.  Якщо у вашому ВНЗ теж йде збір коштів на друк дипломів та додатків, не бійтеся посилатися на Конституцію України, де чітко написано, хто і за що має платити у цьому випадку.

Обкладинка: Тетяна Домненко

22 февраля 2019
21 февраля 2019
20 февраля 2019