#Успішні люди у звичайних професіях: лікар-стоматолог

Світлана Варвянська
11:07 | 14 липня 2017
3

“Можливо, це трохи дивно звучить, але моя лікарська “місія” – відучити людей боятися стоматологів”, – каже лікар-стоматолог Віталій Сень. Все реально: журналіст “Трибуни” перевірила це на собі. Спочатку трохи ніяково було питати лікаря про натхнення від роботи: все-таки медицина – справа серйозна і навіть сувора. Але виявилося, що навіть у стоматології можна відчувати себе творцем, якщо любити те, що робиш.

Стоматолог

Стоматолог

Найбільше стоматолог Віталій Сень говорить про профілактику. На перший погляд, це виглядає трохи дивно: ясно ж, що лікування зубів або їх реставрація коштують значно дорожче, ніж професійна гігієна, а отже, і заробити на цьому можна більше. Однак Віталій переконує: в Європі успішно працюють клініки, які займаються винятково оглядами, професійною гігієною та профілактикою зубних проблем. Черга до них розписана на роки вперед.

– Вчасно пролікований зуб – це не тоді, коли “трішки болить”. Вчасно – це відвідувати стоматолога раз на півроку, коли лікар має змогу побачити проблему ще до того, як її відчує пацієнт. Сучасні можливості стоматології, знеболювальних препаратів такі, що, при вчасному зверненні, лікування є абсолютно безболісним. Інша справа, коли в людини там вже запалення, не те, що жувати – навіть жити боляче. Тоді пацієнт все ж відчуватиме дискомфорт. Тому до стану “не можу більше терпіти” не варто доводити.

Стоматологія

Стоматологія

Навіть серйозні спадкові проблеми з зубами: їх скупчення, неправильне розташування та ін. – можна коригувати вчасним зверненням до стоматолога та правильним доглядом.

– Перший візит до стоматолога – це похід дворічної дитини “в гості”, у цікаве місце. У неї ще нічого не болить, не потребує пломбування. Лікар дозволяє покататися у стоматологічному кріслі, показує інструменти, відриває шухлядки, трохи дивиться зубки. Здавалося б, дивна втрата часу. Але наступний візит до стоматолога, продиктований необхідністю, абсолютно точно не викликатиме паніки ні в маленького пацієнта, ні в його батьків.

Чудодійні зубні пасти з рідкісними компонентами та щітки з хитро розташованими щетинками не допоможуть, якщо не дотримувати елементарних правил щоденної гігієни.

– Як не крути, що не викручуй, але якщо чистити зуби потрібно двічі на день, то ніде від цього не дінешся. Вечірня чістка, якою, з мого досвіду, часто нехтують – мега-важлива. Бо інакше ми лягаємо спати, і весь цей час – 7 – 10 годин, скільки кому пощастило проспати – наша щелепа в нерухомому стані, ми нічого не жуємо, слини набагато менше. Для бактерій, які ми полінувалися вичистити – ідеальні умови. Вони ферментують мікроскопічні залишки, утворюють зубні бляшки, які надійно прикріплюються до поверхні зубів і роз’їдають емаль. І потім мікроксопічні острівки цих бляшок не можна вичистити, навіть якщо дуже старатися. Хіба що ультразвуком зняти під час професійної чистки. Тому пропускати вечірню чистку не можна ніяк, і бути вона повинна після всіх прийомів їжі. Вранці зуби потрібно чистити не одразу після сну, а після сніданку. Бо наче такі молодці, почистили зуби одразу після сну – а потім поїли і ходимо цілий день з цими залишками їжі. Ну і не треба забувати, що механічна очістка зубів відбувається, якщо ми вживаємо щось тверде: яблука, моркву, а не лише булочки, цукерки та іншу “смерть для зубів”

– Якщо обирати між щіткою та зубною пастою, то важливіша сама щітка, а точніше, той факт, що вона пройшлася поверхнею зубів. А якщо використав і зубну нитку – то все, бог особистої гігієни. На жаль, останнім часом спостерігаю: мабуть, для того, щоб ціни на щітки не зростали, до нас почали завозити їх дуже низької якості. Мені випадково перепала щітка відомої марки з Великобританії – то повірте, вона дуже відрізняється від аналогічної, яка продається у нас. Наскільки добре чиститиме, залежить від якості щетини. Тому дешеві щітки купляти все-таки не варто. Паста має менше значення. Ми звикли чути про чудодійні властивості паст, але здебільшого ці супер-якості – винятково рекламні. Наприклад, відбілювання: воно можливе лише за наявності спеціальних хімічних речовин, які не додають у пасту. Єдине, що можуть запропонувати виробники: більше абразивних компонентів, які будуть сильніше дряпати емаль, щоб зняти той наліт. Однак є така рекомендація: у Полтаві та Полтавському регіоні, особливо для дітей, краще не використовувати пасти з фтором. Бо у нас фтору у воді достатньо, у грунті – достатньо, в овочах – скрізь. Усі бачили оці біля плями на зубах – флюороз, який розвивається якраз через його надлишок. Тому додатково вводити його немає ніякого сенсу.

– Зуби треба чистити не менше 2 хвилин. Воно так само собою виходить, якщо іти за протоколом, виділяти певний проміжок часу на кожен сектор. Але для того, щоб зрозуміти, скільки це – 2 хвилини, треба хоч раз, як це роблять мої діти, поставити перед собою пісочний годинник. Бо коли ми чистимо зуби,особливо на цбому не концентруємося – робимо ж таку буденну справу. І наші думки летять десь так далеко, що 30 сек. здаються нам трьома хвилинами. Якщо ви хочете використати хоч якісь із тих властивостей, які обіцяє реклама зубної пасти: ремінералізація, укріплення – то вам дійсно потрібні ці хвилини. Ми всі вчили хімію і знаємо: для того, щоб відбулася реакція, потрібен певний час. Домашня гігієна якогось 90-го рівня – це домашня станція-ірегатор. Вона допомагає промивати під тиском ділянки між зубами. Але коштує дуже дорого, не кожен може дозволити собі таке щастя.

Стоматолог Віталій Сень

Стоматолог Віталій Сень

Вчитися не лише в інституті, а й все своє професійне життя – обов’язкова вимога до лікаря. Інакше “вловити” сучасні тенденції в медицині і використовувати в роботі прогресивні методики навряд чи вдасться.

– Знаєте цей жарт: “Курица – не птица, стоматолог – не врач”? Насправді на перших двох курсах в медакадемії ми вчили те ж саме, що й студенти на лікувальній справі: анатомію, фізіологію, внутрішніх хвороби. Та й потім було багато спільних предметів. Стоматолог не може обмежити свої знання лише ротовою порожниною. Стан зубів впливає на систему травлення, на імунітет – усе це треба враховувати при лікуванні. В студентські роки, окрім пар та лабораторних занять, ми з однокурсниками відвідали більше півсотні семінарів поза академію: від одноденних до тижневих, з “повним зануренням”. І зараз стараюся підвищувати рівень знань хоч раз на рік. Один з викладачів нам казав: “Лікар, який перестав вчитися – перестав бути лікарем”.

… Поки знімали сюжет, зробили професійну гігієну зубів і поставили дві пломби.

І не боляче.

(відео – Сергій Котелевець)

Залишити відповідь
Коментувати

3 Коментарі

Очень радуют люди, которые так любят свою работу, особенно порадовал момент о том что врач тратит время на то, чтобы деткам показать инструменты и в кресле покатать их, они ведь действительно меньше будут бояться потом)

12:11 | 14 Липня 2017
Вікторія
Відповіcти
0

Завжди тягнула до останнього, поки вже стане нестерпно боліти, бо дуже боюсь стоматологів, і розумію, що мені нічого поганого не зроблять і це просто лікар але все одно відтягую візит в стоматологію. Це певно просто є люди такі. Боягузи((

11:26 | 14 Липня 2017
Віка
Відповіcти
0

Не розуміла ніколи людей, котрі бояться стоматолога, поки не прийшов мій час пломбувати зуб. Це пуло ще в студентські роки. Нічого не боліло, але звуки старої техніки пам’ятаю досі.

11:16 | 14 Липня 2017
Маргарита
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: