Учасник АТО розповів, чому широкинська операція – найуспішніша за час російсько-української війни

Напередодні презентації книги «Широкинська операція» журналісти видання «Трибуна» поспілкувалися з учасником війни на Сході України Юліаном Матвійчуком. Гарнатометник «Азову» розповів про те, чому цей маневр став найбільш успішною на його думку операцією за весь період тривання АТО.

Матвійчук

Юліан Матвійчук. Фото: gazeta.ua

Широкинська наступальна операція розпочалася 10 лютого 2015 року.

– Це була найуспішніша операція в тактичному плані. Вона розпочалася, коли біля Дебальцево закривалося кільце, а сепаратистські війська завдали удару по Маріуполю із градів. Тоді командування вирішило відтягнути наші установки град, які стріляють на відстань 40 кілометрів, щоби самим не влучити у Маріуполь. Ми мали з допомогою мінометів та артилерії не дати ворожим градам вийти на позицію. Ось так і розпочиналася Широкинська операція. Завданням було зачистити Широкине, Саханку і Комінтернове, – розповідає Матвійчук.

В операції взяли участь три штурмові сотні. «Азовці» тоді ще не мали танків, гаубиць, тому операція здійснювалася силами піхоти.

Азов 2

В бій іде «Азов». Фото: ngu.gov.ua

Спочатку було завдано відволікаючого удару в районі Комінтерново. Сепаратисти кинули туди значні сили, аби відбити наступ. Основний же удар українські військові спрямували на Саханку та на Широкине.

– Успіх операції полягав у тому, що «Азовці» використали унікальну тактику. Простими словами, вони завдавали удару і відходили. Це відбувалося в різних точках. Ворог не знав куди кидати підкріплення. Сили сепаратистів в буквальному силі розсипалися. Їх командири не могли контролювати особовий склад. Згодом було зачищене Широкине і напрямок по Саханському блок-посту. Далі почалося утримання позицій, – згадує Матвійчук.

Саме тоді, за словами Юліана, бійці «Азову» зазнали найбільших втрат. Бойовики почали стріляти з артилерії та мінометів.

Свої голови під час Широкинської операції поклали Дмитро Коряк та Антон Грицай.

– Ми втратили багато хлопців, бо у нас не було вчасного прикриття з боку артилерії і бронетехніки. Збройні сили нажаль не підтримали цей наступ. Але в той же час ми відтягували також сили з дебальцевського і донецького напрямків. Хлопці нам реально дякували за це, – каже Юліан.

Результатом наступальних дій 10 лютого 2015 року стало зміщення лінії фронту на 20 км від Маріуполя.

На початку липня 2015 року прес-служба полку «Азов» повідомила, що з зимового наступу-2015 російсько-терористичні сили втратили вбитими, пораненими і полоненими в Широкиному більше 800 бойовиків, з української сторони втрати становили близько 60 загиблих та 200 поранених.

Перемога українських сил під Широкиним забезпечила безпеку міста Маріуполь від атак російської армії та бойовиків.

У свою чергу, 31 серпня 2015 року начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко заявив, що село Широкино не має ніякої стратегічної цінності, а говорячи про зимовий наступ на село сказав, що це була більш піар-акція, ніж військова операція і створило українській стороні більше проблем, ніж вигоди.

Муженко

Віктор Муженко

Він пояснив що в українських сил є лінія оборони на висотах за Широкіним, і контроль над цими висотами дозволяє успішно реагувати на загрози Маріуполю.

– Можлива демілітаризація Широкіно набуває певного резонансу тільки тому, що зимовий наступ на цей населений пункт було більше піар-акцією, ніж військовою операцією. Нам це створило більше проблем, ніж принесло користі. І ми їх досі не можемо вирішити. Про Широкіно чомусь знає весь світ, хоча військової цінності воно не має, – сказав Муженко у інтерв’ю DT.UA.

Презентація книги «Широкинська операція» відбудеться у вівторок 6 грудня 2016 року о 13:00 у 326 аудиторії Полтавського національного педагогічного університету В Г. Короленка за адресою: вул. Остроградського, 2. На заході будуть присутні автори книги та учасники Широкинської операції.

Яскрава книга-фотоальбом містить історії командирів підрозділу та бійців, які безпосередньо реалізовували план із наступу, найяскравіші світлини тих подій, а також побратимські некрологи про бійців, ціною життів яких Маріуполь та Україна залишається у безпеці і по сьогодні.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: