У Полтаві навчали використовувати систему “PROZORRO” для державних закупівель

0

15 жовтня об 11:00 в прес-центрі Полтавського міського Будинку культури відбувся семінар-тренінг «Пілотне впровадження системи електронних закупівель PROZORRO у закладах охорони здоров’я Полтавської області».

DSC_0058

Спікерами семінару-тренінгу були представник Transparency International Україна Віктор Нестуля та керівник напрямку розвитку державних закупівель в компанії prom.ua Андрій Баришполь.

На зустрічі обговорювалися питання щодо системи електронних закупівель “Prozorro”.

Загалом, тренінг проходив у два етапи: теоретичний та практичний. На першому етапі Віктор Нестуля розповідав про перспективи, результати та можливості системи, а на другому Андрій Баришполь на конкретних прикладах пояснював, як зареєструватися на майданчику.

Ціль “Prozorro” – максимальна прозорість процесу державних закупівель та простота доступу.

Щодо мети внесення змін, то це, зокрема, введення електронних закупівель з обов’язковим використанням аукціону для відкритих торгів, спрощення процедури оскарження, а також введення поняття Центральних закупівельних організацій.

До цієї системи вже долучилася 21 область з 24.

Під час проведення тренінгу присутні ставили багато запитань, дискутували, що свідчить про зацікавленість новою системою Prozorro.

DSC_0073

Ми поспілкувалися з Віктором Нестулею та Андрієм Баришполем.

К.Ш.: На сьогоднішньому тренінгу, на вашу думку, як полтавці відреагували, чи вони налаштовані на подальшу участь у цій системі?

В.Н.: Я думаю, якщо ми говоримо про полтавців, як жителів міста Полтави, то вони зацікавлені, аби організації почали використовувати цю систему. Звичайно, замовники, представники комітетів конкурсних торгів сьогодні з деякою недовірою ставляться до системи, бо вони думають, що це не регулюється законодавством. У деяких випадках вони вважають, що це навіть суперечить законодавству. Вони бояться ризикнути, бо ми сьогодні чули багато питань про перевірку прокуратури, про перевірку різних контролюючих органів, але це насправді не відповідає дійсності. Бо якщо ви проводите закупівлю пряму допорогову, то заключаєте контракт з ким хочете, і тоді у прокуратури чи у контролюючих органів може виникнути питання: “А як же ви обрали постачальника?” Якщо ви проводите закупівлю через систему «Рrozorro», то в такому випадку у контролюючих органів немає питань. Ви даєте відповідь: “Дивіться, закупівля оголошена на платформі, закупівля розійшлася по всій Україні, на неї прийшли постачальники з різних областей, один з них переміг, дав найнижчу ціну. Які можуть бути питання? Ось цей ринок, він дав таку ціну. Ціна відповідає ринку.” І звичайно, вони бояться оцих можливих перевірок, вони бояться, бо не пробували, вони не знають, що це, і вони не знають, як будуть реагувати на це контролюючі органи. У нас завжди всіх замовників “ламають через коліно”, щоб вони спробували щось нове. Але я думаю, що більшість з них точно спробує, тому що ми намагалися переконати їх, що це дасть реальні результати. Окремі замовники залишилися після презентації, і ми з ними довго розмовляли про те, як їм здійснити закупівлю, як ми їм зможемо  допомогти. Наприклад, майданчик prom.ua, який сьогодні присутній, надає й консультаційні послуги, й методологічні послуги безкоштовно. Замовники можуть звернутися до call-центру майданчика, який надасть їм всі абсолютно консультації, тобто допоможе провести закупівлю просто і ефективно. Ми їх переконували, щоб вони не боялися, спробували, побачили реальний ефект і потім вже робили якісь висновки. Я думаю, що більшість з них ми переконали, і якусь пробну закупівлю вони проведуть. А потім вже будемо дивитися на їх реакцію.

DSC_0068

К.Ш.: Хто є засновником цієї системи?

В.Н.: Узагалі цей проект почався півтора роки тому, коли міністром економіки був Павло Шеремета. Була ініціатива створити якусь нову систему електронних державних закупівель, тому що всі розуміли, що ринок державних закупівель – це один із головних мотиваторів держслужбовцю йти на державну службу за мізерну зарплату. Тому що там ти можеш щось купити з великою корупційною складовою, вивести гроші, за які потім профінансувати і свій відпочинок на Мальдівах, і свою виборчу компанію, і тому подібне. Власне, з цим треба було щось терміново робити. Було запропоновано волонтерами розробити електронних майданчик. Було проведено ряд консультацій з міжнародними експертами, грузинськими партнерами. До проекту долучилися електронні майданчики, зокрема  prom.ua. Запропонували розробити мінімальний продукт, електронний аукціон, який запровадити на допорогових закупівлях. Сьогодні це ті, що менше 200000 гривень. На той час це були закупівлі, менші за 100000 гривень. Насправді, ринок допорогових закупівель більший наполовину від цих державних закупівель. Тому ініціатива, в першу чергу, почалася з громадськості, до неї долучився бізнес і вже потім, після того, як державні службовці, державні органи виконавчої влади побачили перші результати системи, Національна рада реформ, Міністерство економіки визначили цей проект ключовим елементом реформи. Сьогодні формальним власником системи є організація Transparency International Україна. Їй довірили власність цієї системи, бо Transparency є представником однієї з найвпливовіших антикорупційних організацій у світі. Ні у кого із розробників, ні у кого з ініціаторів проекту не виникає питань у прозорості і доброчесності нас як власника системи. У майбутньому, коли завершаться ці розробки, ми зобов’язалися передати всі напрацювання державі, публічно підписавши  меморандум з розробниками і учасниками цього руху, з Міністерством юстиції, Міністерством економіки.

К.Ш.: Коли цю систему впровадять?

В.Н.: Насправді, систему вже впроваджено. Вона працює у «пілотному» режимі. «Пілотним» його можна назвати умовно, тому що через систему вже було проведено понад 4млрд гривень закупівель і зекономили, дякуючи системі prozorro, вже понад 320 мільйонів гривень державних коштів. Якщо порівняти вартість розробки у 35 000 доларів і суму економії, то це колосальна різниця. Ми маємо ефективність цієї системи у тисячу разів. Якщо говорити про продуктивне впровадження на всю систему державних закупівель, то за нашими планами це буде з 1 січня 2016 року (обов’язкове використання системи для центральних органів виконавчої влади). Упродовж 2016 року поступово переходять на систему «Рrozorro» всі замовники регіонів, в тому числі і департамент охорони здоров’я, підпорядковані держадміністрації підприємства, установи. Тобто очікувано ми переведемо абсолютно всі державні закупівлі на систему з 1 січня 2017 року в обов’язковому порядку.

DSC_0078

К.Ш.: Який ефект від впровадження цієї системи?

В.Н.: Ви вже сьогодні чули, що це близько 320 млн, або 15% економії від очікуваної вартості закупівель. Якщо ми говоримо про ринок державних закупівель 2014 року – це 250 млрд гривень, тобто, 15% економії – 37 млрд гривень. В принципі, це ті кошти, які ми можемо отримувати щорічно від використання електронної процедури.

К.Ш.: Хто саме може брати участь у цих торгах?

В.Н.: По-перше, система розроблена таким чином, що оголосити закупівлю в ній може лише державний замовник. Взяти участь у торгах може будь-яка особа, якій дозволено брати участь у державних закупівлях. По суті, це будь-хто. Це може бути українська або закордонна юридична особа. Це може бути фізична особа підприємець або будь-яка фізична особа, яка здійснює таку діяльність. Тобто, якщо ви фермер і здійснюєте якусь економічну господарську діяльність, наприклад, виробляєте молоко, якщо ви маєте доступ до комп’ютера або ваші внуки мають доступ до комп’ютера, то, будь-ласка, можете подаватися на закупівлю та продавати будь-які товари. Тобто система відкриває ринок для малого та середнього бізнесу по всій Україні. Ринок, який раніше, відверто кажучи, був закритий, сьогодні може підвищити конкуренцію, може дати поштовх не лише тим, що він зекономить державі величезну кількість коштів, але й тим, що він почне розвивати конкуренцію, малий та середній бізнес, і, врешті-решт, підвищить їх ефективність і, можливо, виштовхне на ринок експорту, на зарубіжні країни.

К.Ш.: За чиєю підтримкою реалізується цей проект у Полтавському регіоні?

В.Н.: Проект «Впровадження електронної системи «Рrozorro» у Полтавському регіоні реалізується за підтримки, по-перше, нашого регіонального партнера ГО «Інститут аналітики та адвокації», по-друге, Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД.

К.Ш.: Чи долучився вже хтось із Полтавських організацій до цієї системи?

В.Н.: Так, вже є перший зареєстрований – це Полтавський обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом.

Андрій Баришполь підсумував нашу розмову: «Взагалі, якщо казати про враження, то я підтримую Віктора. Як на мене, то у загальної більшості все ж таки спостерігався інтерес до цього всього процесу, тому що люди задавали запитання. Буває така ситуація, коли ми приїжджаємо в певні регіони або виступаємо в обласних адміністраціях, то нібито всі кажуть: «Нам цікаво». Прийшли, отримали листівки, після того не задають ніяких запитань. А тут була дискусія, що може свідчити про те, що : «Так, нам страшно, але, врешті-решт, ми спробуємо і використаємо систему. Можливо, отримаємо результати і, якщо вони нам сподобаються, будемо користуватися системою, але будемо очікувати прямого наказу про запровадження системи». Тобто, загалом, враження більш позитивні, аніж негативні».

Розмовляла Катерина Шевєлєва

22 липня 2018
21 липня 2018