У Полтаві відбувся галузевий форум нафтогазової промисловості: що змінив законопроект № 3038 для ОТГ

Трибуна
2019-02-13
2

Під час форуму обговорювали соціально-економічний розвиток громад Полтавщини в контексті роботи з нафтогазовими компаніями та презентували 16-ту спеціалізовану виставку «Нафта. Газ. Сервіс-2019».

Учасники форуму, серед яких – представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, місцевого самоврядування, громадських організацій і підприємств видобувної галузі – говорили про ефективні практики використання ренти, контроль за цими коштами та стратегічне планування розвитку ОГТ.

«Для нас важливий законопроект № 3038» – одна з основних тез заходу, на якій наголошували як представники влади різних рівнів, так і громадських організацій. документ вносить зміни до Бюджетного кодексу України та передбачає, що від 2018 року 5% ренти за користування надрами для видобування нафти та газу надходить у місцеві бюджети.

Євген Почечун, голова Коломацької ОТГ, розповідає про ситуацію щодо видобутку газу в своїй громаді:

«До 2015 року жодної співпраці не було: від видобутку газу ми отримували шкоду та розбиті дороги. У 2015 році ситуація змінилася: змінилося керівництво та відношення до громади з боку видобувної компанії. Це виявилось в реагуванні на певні проблеми, які в нас виникали. Наша перша співпраця з «Укргазвидобуванням» – це соцугода на 300 тис. гривень, потім була угода на 500 тис. гривень, а в 2018 році – на 5,2 млн грн під капітальний ремонт будинку культури. Минулого року ми отримали рентну плату 1%».

Коломацька громада у 2018 році отримала лише 1% ренти, бо ще не була сформована повністю як ОТГ (вибори проводили весною). Цього року вони очікують 3% ренти, які планують використовувати для розвитку інфраструктури.

Позитивні зміни відзначає і голова Нехворощанської ОТГ Юрій Мовчан. Він каже, що раніше влада ОТГ не мала інформації щодо кількості видобутку газу. Тепер ці дані відкриті і видно, що це доволі значні цифри та відповідні кошти в місцевий бюджет.

Отож, у підсумку 5% ренти розподіляються так: 2% спрямовуються до обласних бюджетів. Якщо населені пункти, де видобувають газ і нафту, входять до складу ОТГ, то в їх бюджет перераховується 3% від ренти. Якщо ОТГ ще не сформована, то 2% ренти «йде» на районний бюджет і 1% – на сільський.

Також під час круглого столу представники громадських організацій висвітлювали певні аспекти використання ренти. Наприклад, Віталій Филенко, голова ради ГО «Нова Енергія», розповів, як мешканці громади можуть долучатись до обговорень щодо використання коштів ренти. Тобто, йдеться про громадські слухання, консультативно-дорадчі органи, бюджет участі, електронні петиції тощо.

Учасники форуму наголосили і на важливості запровадження проектів енергоефектиності в ОТГ, оскільки природні ресурси є вичерпними.

Модерував захід Вадим Штефан – радник з регіонального розвитку Полтавського ЦРМС.

Завтра, 14 лютого, галузевий форум нафтогазової промисловості Полтавщини продовжиться. Учасники відвідають Мачухівську ОТГ, де відбудеться круглий стіл «Співпраця громад та видобувних компаній для стійкого розвитку територій».

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED.

Авторка: Ірина Капуш.

Залишити відповідь
Коментувати

2 Коментарі

Коли 2% ренти «йде» на районний бюджет,то створюється певна інертність інших громад ,які неохоче ідуть в ОТГ.Тобто держава не використовує цей економічний важіль для прискоренного втілення в життя реформи з децентралізіції.

2019-02-13
Григорій
Відповіcти
0

Такі зміни,звичайно, на користь ОТГ . Так їх і треба підтримувать.

2019-02-13
Ліля
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: