У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

В ході публічної дискусії учасники розповіли про результати діяльності незалежних спостерігачів, основні порушення під час виборчої кампанії та інші недоречності від кандидатів та їхніх партій.

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

Також учасники домовились про спільні дії з превенції порушень під час другого туру голосування.

— Демократія не можлива без виборів, виборців та обранців. І хоча Україна офіційно парламентсько-президентська республіка, але все ж таки, громадяни сприймають вибори як орієнтир розвитку країни, — говорить голова ГО «Нова Полтава» Юлія Городчаніна.

Вона зазначила, що суспільна довіра до результатів виборів є важливою умовою проведення демократичних виборів. Тож чим більше відбувається порушень виборчого процесу, тим менше довіри до результатів голосування.

— Загалом, на території Полтавської області вибори пройшли спокійно, порівняно з попередніми роками. Відносно демократично та відкрито. Проте, є ряд питань, на які треба звернути увагу під час другого туру. Основні питання пов’язані з глобальним незнанням елементарних законодавчих засад, — повідомив начальник відділу комунікацій ГУ Нацполіції України у Полтавській області Юрій Сулаєв.

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

За даними поліції області, у період з 31 грудня 2018 по 29 березня 2019 до правоохоронців надійшло 226 повідомлень про ймовірні порушення виборчого законодавства. При цьому він зазначив, що далеко не всі повідомлення були підтверджені фактами.

— Станом на 9 квітня з 37 направлених до суду протоколів 24 вже розглянуті, проте у 12 суд не визнав порушенням дій конкретних рекламодавців, — зазначив правоохоронець.

Наразі за даними фактами були відкриті  5 кримінальних провадження, за якими проводиться досудове розслідування.

За словами Юрія Сулаєва, основні порушення стосувались розміщення бродів, розповсюдження газет без вихідних даних тощо. Так протягом дня тиші до поліції повідомили про 24 факти порушення законодавства.

При цьому він зазначив, що в день волевиявлення більшість повідомлень були пов’язані з неосвіченістю членів ДВК а також з порушеннями законодавства окремими представниками кандидата. Не обійшлось і без курйозів, про які повідомляли регіональні та загальнонаціональні ЗМІ. Стосовно ж порушень, через розміщення політ агітації всупереч законодавства, то головною проблемою для правоохоронців є процес з’ясування найменування кінцевого замовника відповідних оголошень.

На думку Сулаєва, єдиним офіційно не врегульованим моментом є відсутність покарання за проведення агітації у мережі інтернет. Представники ОБСЄ зазначили, що в день голосування члени організації спостерігали за процесом волевиявлення на кількох дільницях області.

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

У той же час представник Комітету виборців України Євген Янкевич виділив 3 основні проблемні аспекти:

  • Невігластво (неосвіченість);
  • Безпечність;
  • Неточний реєстр виборців.

— КВУ виступає за те, щоб члени ДВК та ОВК працювали на професійних засадах та проходили відповідні тренінги, семінари тощо. Проте цей аспект повинен бути закріплений законодавчо, — зазначив Євген Янкевич.

За його словами, аспект неосвіченості стосується самих членів ДВК та ОВК, які повсякчас не знають законодавчих норм та порушують ту чи іншу частину встановлених правил. Що ж до проблеми з реєстром виборців, то вона залишається актуальною роками, оскільки дані реєстрів не оновлюються на регулярній основі.

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

У Полтаві підбили підсумки моніторингу першого туру виборів

Схожої думки притримується координаторка громадського руху «Чесно» Наталія Норіцина.

— Цього року ГО та правоохоронці проводили дуже багато превентивних заходів, спрямованих на підвищення рівня прозорості волевиявлення. Проте, проблема неосвіченості членів ДВК залишається однією з основних проблем, — додала Наталія Норіцина.

Євген Янкевич з цього приводу нагадав присутнім про випадок, зафіксований у день голосування, коли один з членів ДВК, а за сумісництвом представник однієї з політсил, всупереч закону передчасно розпломбував виборчу скриньку та розпочав перерахунок голосів.

Член Громадянської кампанії захисту права на вибір Олег Слизько повідомив про ряд порушень, зафіксованих організацією. Найбільшим порушенням він назвав дії членів окружної комісії, які, приймаючи незапечатані пакети документів, не перевіряли вмісту пакетів (списків виборців та бюлетенів).

На думку всіх присутніх, нинішні вибори допоможуть покращити виборчі процеси у державі у майбутньому. Адже наразі в Україні відпрацьовуються механізми, що діятимуть і на парламентських виборах. Запорукою ж демократичності виборів активісти вважають голосування за відкритими списками.

Підсумовуючи результати дискусії, учасники вкотре нагадали виборцям основний перелік порушень виборчого законодавства та зазначили, що наразі свідомі громадяни можуть долучитись до громадських ініціатив та стати незалежними спостерігачами.

Із зазначеним переліком можна ознайомитись за допомогою Telegram-боту «Спостереження», у якому також розміщені шаблони скарг до ДВК тощо, та вбудована можливість повідомити спостерігачам про факти порушення виборчого законодавства.

Залишити відповідь
Коментувати

4 Коментарі

Які почесні спікери сидять…

2019-04-10
Іра
Відповіcти
0

Порушення дійсно незначні, тому все пройшло ок.

2019-04-10
Валя
Відповіcти
0

Скоріше б уже другий тур пройшов та забуть все це

2019-04-10
Ганна
Відповіcти
0

Ну і добре, шо все тихо мирно пройшло, грошей конєшно вгепали багато.

2019-04-10
Танюшка
Відповіcти
0

Останні новини:

Читайте також: