У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу

3

14-го березня відбулося засідання Координаційної ради з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркотичною залежністю при Полтавській ОДА.

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

В Україні епідемія туберкульозу оголошена з 1995 року. У 2018 році в регіонах України спостерігається значне коливання захворюваності на туберкульоз: від 34,6 до 140,6 на 100 тис. населення.

У минулому році в Полтавській області захворюваність на всі форми туберкульозу. в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. зменшилася на 8% і становить 48,6 на 100 тис. населення (в 2017 році – 52,8).

– На сьогоднішній день Україна була і залишається у стадії епідемії. Туберкульоз – одна із важливих економічних проблем для нашої держави. На жаль, незважаючи на всі зусилля і вкладені кошти, на сьогоднішній день ми не можемо говорити, що туберкульоз в Україні подоланий: рівень захворюваності, все ж таки, залишається високим. Але особливо турбує лікарів та експертів те, що є велика кількість хворих на мультирезистентний та резистентний туберкульоз, – говорить головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця.

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

За його словами, зараз Україна входить у 10-ку держав з найвищим показником зараженості мультирезистентним туберкульозом. Полтавщина залишається в числі областей з найменшим рівнем захворюваності, але все ж таки рівень на мультирезистентний туберкульоз викликає проблематичні питання до фтизіатричної служби, до загальної лікувальної мережі, до неурядових організацій.

– На сьогоднішній день майже 46% хворих починають своє лікування з першого дня амбулаторно, минаючи стаціонарний рівень лікування. Це говорить про те, що все ж таки демократизація суспільства і пацієнтно-орієнтована модель на Полтавщині діє. Велику увагу ми приділяємо роботі з контактами, тому що більшість хворих – це ті люди, які живуть у сім’ї або мають близькі стосунки, дружні стосунки, працюють на роботі. Проблемою, яка залишається в Україні, як говорять міжнародні експерти, є не тільки проблема мультирезистентного туберкульозу, а й налагодження діагностики туберкульозу на дійсно високому рівні, – зазначає Печериця.

Він додав, що згідно зі статистичними даними, приблизно 20-23% хворих не виявляються своєчасно, що призводить до збільшення резервуару інфекції. На сьогоднішній день, як повідомляє лікар, великим завданням для фтизіатричної служби, для загальної лікувальної мережі є те, що ми переходимо на лікування новими препаратами, які мають практично всі держави, які співпрацюють з Євросоюзом, і тепер Україна долучається до них. Ми переходимо на сучасні новітні схеми лікування, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров`я. У зв`язку з цим, можливо буде зменшення термінів лікування. Якщо на сьогоднішній день лікування мультирезистентного туберкульозу становить до 20 місяців, то перейшовши на нову схему лікування, тривалість лікування становитиме 9-12 місяців.

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

– Не так важко вирішити питання лікування хворих звичайним туберкульозом, тому що на сьогоднішній день всі препарати ми маємо, але важко вирішити питання лікування хворих мультирезистентним туберкульозом, у зв`язку з тим, що тут потрібен соціальний супровід. Не кожна людина може витримати щоденний прийом протитуберкульозних препаратів впродовж 20 місяців. Але цього вимагають наші стандарти, і ми все зробимо для того, щоб вирішити це питання разом з загальною лікувальною мережею, з неурядовими організаціями, фтизіатричною службою. На сьогоднішній день змінилася тактика лікування туберкульозу. З 2020 року на Україні переходять на схему лікування без ін`єкційних та внутрішньовенних препаратів, тобто використовуватимуться лише «таблетовані» препарати, – підсумовує Володимир Печериця.

З 2002 року в Україні 24 березня відзначається Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом. До цього дня, який цьогоріч проходить під гаслом ВООЗ: « Час настав!», в області традиційно проводиться місячник боротьби з туберкульозом. У цьому році він пройде з 15 березня по 15 квітня з пропагандистським акцентом у Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз.

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

У Полтаві обговорили питання протидії туберкульозу, ВІЛ та СНІДу

Місячник проводиться з метою привернення уваги до масштабів хвороби, способів її профілактики і лікування. Оскільки, за даними соціологічних опитувань, лише 28% українців знають, що в країні є епідемія туберкульозу. Заходи в рамках місячника спрямовані на підвищення рівня освіченості різних верств населення з питань профілактики цього захворювання.

– Червоний Хрест Полтавської області вже традиційно співпрацює з протитуберкульозною службою і бере участь у місячнику боротьби з туберкульозом. Тому заплановано дуже багато заходів. Основну увагу ми приділяємо інформаційній діяльності, щоб донести підростаючому поколінню, що туберкульоз є дуже великою загрозою для людства і для жителів області. Щорічно ми проводимо благодійні акції у дитячому відділенні протитуберкульозного диспансеру. Разом з волонтерами медичного коледжу ми готуємо захід і традиційно веземо туди і соки, і печиво, і книжки. Також ми проводитимемо масовий захід, в рамках якого роздаватимемо на вулицях Полтави листівки «Туберкульоз виліковний», «Туберкульоз: питання і відповіді», – розповідає голова Полтавської обласної організації товариства Червоного Хреста України Ірина Плюсніна.

В абсолютних цифрах у минулому році захворіло 683 жителі області, що на 66 менше минулого року. Виявлено 101 випадок поєднаної патології ТБ/ВІЛ ко-інфекції, що становить 14,8% від усього виявленого туберкульозу. Серед дітей віком до 17 років захворіло 13 дітей.

Марія Мигаль

23 марта 2019
22 марта 2019