У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

Лілія Войцехівська
13:04 | 20 квітня 2018
0

За круглим столом спеціалісти обговорили практичні проблеми здійснення обшуків та наслідки недотримання процедури.

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

19 квітня у приміщенні Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету ім. Я.Мудрого відбувся круглий стіл на тему «Слідчі дії у житлі чи іншому володінні особи: проблеми правозастосування».

– Круглий стіл вже є доброю традицією: збиратися і обговорювати особливості кримінального процесу. Ми намагаємося брати максимально вузькі кримінально-процесуальні теми, які потребують глибокого обговорення. Також особливістю нашого заходу є консолідація практиків і науковців, – розповідає Іван Тітко, завідувач кафедри кримінального та адміністративного права і процесу Полтавського юридичного інституту.

Аналіз статистичних даних та матеріалів судової практики показав, що на сьогоднішній день неправомірний обшук – непоодинокий випадок. І як результат: з одного боку – безкарність правопорушників, адже докази суд визнає недопустимими, а з іншого – порушення прав особи щодо якої дана слідча дія проводилась, є неприпустимими.

До обговорення запросили представників прокуратури, Національної поліції, суддів, адвокатів, експертів-криміналістів та провідних вчених напрямку з Харкова та Полтави.

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

Олена Шевська, суддя Октябрського районного суду м.Полтави, слідчий суддя, поділилась досвідом роботи та проблемами з якими на практиці стикаються працівники:

– За рік Октябрський районний суд отримує тисячі клопотань стосовно обшуків – це велике навантаження. Зараз відбулися зміни у кримінально-процесуальному кодексі, тому виникає ряд проблемних питань. Проблеми, які виникають: 1) деякі пункти частини 3 статті 234, а саме пункт 7, 8 – мають спірні моменти. Наприклад, п.8 – обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей неможливо отримати органам досудового розслідування у довільному порядку шляхом витребування речей. Ця норма пересічними громадянами іноді розцінюється так: до них повинен звернутись слідчий або прокурор з наданням дозволу на відшукання предметів, але як виглядає, чи називається та фізична/юридична особа, яка на це погодиться. По-друге, якщо особа буде попереджена в такий спосіб, який сенс тоді отримувати ухвалу на дозвіл проведення слідчих дій.

Читайте також: “Нова пошта” звернулась до омбудсмена щодо обшуків.

Виникає нелогічність: які підстави задовольняти клопотання слідчого, погодженого з прокурором – процесуальним керівником. Тобто це вже можна вважати зверненням юридичної особи до фізичної.

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

– Який сенс розглядати це клопотання і давати ще одну ухвалу на проведення обшуку. Це нелогічна вимога, яка, на думку слідчих суддей, не дуже зрозуміла. Клопотання на обшук має розглядатись за один день, а не на наступний.

Згадали і про звукозапис судових засідань:

– Розгляд клопотання, щодо здійснення обшуку – це закрите судове засідання. Законодавство зобов’язало нас прикріплювати диск, який би фіксував дане засідання. Але якщо він опиниться не в тих руках, то хто за це понесе відповідальність?, – зазначає Олена Шевська.

Обговорили також особливості причини та наслідки повернення клопотання про обшук. На сьогоднішній день слідчий та прокурор не мають права повторно звернутися з клопотанням на обшук у разі отримання відмови. Якщо ж надійшов повторний документ, то суддя має зайти до закритого реєстру і перевірити наявність вже розглянутих аналогічних клопотань слідчого, звірити підстави для нього, бо вони можуть змінитися. Це обов’язок слідчого судді.

– З цього можна зробити висновок, що треба провести допит слідчого чи прокурора, бажано теж під запис.

Наталія Глинська, завідувач відділу кримінального процесу та судоустрою Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності ім. В.В. Сташиса

Наталія Глинська, завідувач відділу кримінального процесу та судоустрою Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності ім. В.В. Сташиса

Наталія Глинська, завідувач відділу кримінального процесу та судоустрою Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності ім. В.В. Сташиса Національної академії правових наук України, розповіла про метод пропорційності Європейського суду втручання в особисте сімейне життя:

– Слідчий суддя має зважувати на оцінку пропорційності втручання в особисте сімейне життя, воно має бути пропорційним його мети. Посилення вимог до клопотання слідчого, додаткові підстави для відмови в обшуці – це втілення принципу пропорційності. Але такої практики наразі у нас небагато.

У присутніх виникло питання стосовно дозволу слідчого для проведення обшуку у пріміщенні, де знаходяться треті особи.

– В ухвалі чітко зазначені предмети, які шукають, але в даному приміщенні знаходяться інші особи. На обшук яких слідчий суддя дозволу не давав. Обшук особистих речей підпадає під одну ухвалу чи є право їх обшукувати?

– Я вважаю, що не підпадає. Є конкрентні межі компетенції ухвали, тут уже буде втручання в права інших осіб, – говорить Наталія Глинська.

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

У Полтаві обговорили особливості слідчих дій під час обшуку житла

– Коли службовець знаходиться в такому приміщенні, де ще є кілька людей, то чи може особа, на яку написана ухвала, приховати речі в інших людей, які там знаходяться. Тим паче, що вони за самою суттю вже якісь близькі друзі, родичі тощо. Якщо не обшукувати, то є ймовірніть, що речові докази будуть винесені з приміщення і будуть втрачені, хтозна чи можна буде в подальшому їх вилучити. Якщо людина добровільна віддає запитувані речі, то підстав для подальшого обшуку інших присутніх фактично немає. Тут вже можна говорити про непропорційність, але в більшості випадків особа не віддає речі добровільно і перешкоджає слідству (ховає речі, затягує час), – вважає Олександр Дударев, старший слідчий в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавської області.

Також виникали питання стосовно обшуку нардепів: якщо в цьому приміщенні депутат ВРУ і обшук надано на домоволодіння, але воно на нього не зареєстроване, він там просто проживає, то чи можна по цій ухвалі обшукати депутата?

– Це складне питання, бо такої практики не було, адвокати траплялись, тоді клопотання підписується прокрором області, – відповіла Олена Шевська, суддя.

На круглому столі підсумували, що існує багато проблем, які викликають запитання та потребують нагального вирішення і обговорення з практиками та науковцями.

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: